Güncel Bilgiler

Bir Zamanlar Kıbrıs Nerede Çekiliyor, Kıbrıs Zafere Doğru Dizisinin Çekildiği Yer

Hikayesi Kıbrıs zaferini konu alan TMC film tarafından yapımcılığı üslendiği ve TRT ekranlarında yayınlanan Bir Zamanlar Kıbrıs nerede çekiliyor, Kıbrıs Zafere Doğru dizisinin çekildiği yer neresi izleyicilerin en merak ettiği sorular arasında. Bu yazımızda sizin için Kıbrıs Zafere Doğru eski ismiyle Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi hakkında merak edilenleri paylaştık.

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi 1 Nisan 2021 tarihinde TRT ekranlarında ilk sezonu ile karşımıza çıktı. 9 bölüm süren il sezondan sonra Kıbrıs Zafere Doğru ismi ile 2. Sezonu 15 Ekim 2021 tarihinde yayınlandı. Hikaye bakımından çok iyi olan dizi hikayenin bitmesi sebebiyle 4 Şubat 2022 tarihinde 24. bölümüyle ekranlara veda etti.

Kıbrıs Zafere Doğru Konusu

Kıbrıs Zafere Doğru dizisinin konusu ise 1963 yılındaki Kanlı Noel olarak bilinen olayların başlamasıyla Kıbrıs’taki Türk halkına Rumlar tarafından suikastlar ve saldırılar düzenlenir. Adada Rumların yaptığı zulümlere karşı Türk toplulukların direnişini ve Kıbrıs’ın tekrardan bir Türk yurdu olması için yapılan şanlı mücadeleyi konu alıyor.

Gerçek olayların çoğunlukla anlatıldığı ve kurgular ile o dönem yaşananların anlatıldığı dizi ilk bölümden itibaren reyting rekorları kırdı. Rauf Denktaş ve 713 kişilik mücahit topluluğunun etraflarını sarmış 15 bin Rumlara karşı verdiği mücadelelerle yazdıkları destanı anlatan dizi önceden planlandığı gibi hikayenin bitmesi sebebiyle 24. Bölümde final yaptı.

Bir Zamanlar Kıbrıs Nerede Çekiliyor

Kıbrıs Zafere Doğru nerde çekiliyor? sorusu en çok merak edilen sorulardan birisi. Dizi o dönemi en iyi şekilde yansıtmak için yerinde yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve bazı hikayeler ise Türkiye de çekildi. Çekim yerleri olarak KKTC’de Lefkoşa, Gazi Magusa’da çekimler yapılırken, Türkiye’de Mersin ve bazı hikayeler için İstanbul’da çekim yapıldı.

Kıbrıs Zafere Doğru Neden Bitti

Kıbrıs’ın alınmasını konu alan dizi senaristlerin önceden belirlemiş olduğu takvime göre hikayenin bitmesi ile 4 Şubat 2022 tarihinde 24. bölümüyle final yaparak ekranlara veda etti. İlk bölümden itibaren reyting rekorları kıran dizi şanlı Kıbrıs direnişini konu alan çok güzel bir yapımdı.

Kıbrıs Zafere Doğru Oyuncuları

Ahmet Kural: Kemal Dereli

Serkan Çayoğlu: Bereli/Ankaralı

Pelin Karahan: İnci Dereli

Gülper Özdemir: Doktor Ayşe İnan

Devrim Saltoğlu: Rauf Denktaş

Tayanç Ayaydın: Nikos Sampson

Hasan Küçükçetin: Derviş

Miray Akay: Pembe Dereli

Deniz Baytaş: Sıtkiye Dereli

Ahmet Mark Somers: Salahi Dereli

Ömer Turan: Mücahit Bekir

Nebil Sayın: Yeoryos Grivas

Emre Törün: III. Makarios

Hakan Güner: Dr. Fazıl Küçük

Yunus Destebaşı: Ahmet Çavuş

Bade Arazlı: Mine Dereli

Sümeyra Koç: Sandy

Rüzgar Irmakoğlu: Müge Dereli

Umut Avcı: Şöför Hamit

Demir Karahan: Efsane

Kemal Uçar: Cengiz Topel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu