Güncel Bilgiler

Bosch Buzdolabı Neden Sürekli Alarm Veriyor? 7 Farklı Neden

Bosch buzdolabının sürekli alarm vermesi, içerisinde sıcaklığının artmasından kaynaklanır. Sıcaklığın artmasının birçok farklı nedeni vardır.

Buzdolaplarının çoğunda bir alarm sistemi bulunmaktadır. Bu alarm sistemi, iç sıcaklığın artması durumunda kullanıcıları uyararak gıdaların bozulmasını önlemeyi amaçlar. Buzdolabının bölmelerinde sıcaklık artışı durumunda bu alarm devreye girer ve kullanıcı uyarır. Bosch buzdolabı sürekli alarm veriyor sorununun asıl nedeni de budur. Sıcaklığın artmasına ve alarmın çalmasına neden olan sorunu bulmak önemlidir. Eğer önlem alınmazsa gıdalar kısa süre içerisinde bozulabilir.

Bosch buzdolabının alarm vermesinin nedeni genellikle kapıların açık unutulmasıdır. Kapılar tam olarak kapalıysa ve alarm çalıyorsa sorun kaynağı başka şeylerde aranmalıdır. Sorun açık unutulan kapılardan kaynaklanacağı gibi fan arızalarından da kaynaklanmış olabilir. Dekor Getir tarafından bu sorun ayrıntılı olarak ele alınmış ve Bosch buzdolabı alarm veriyor sayfasında 7 farklı neden ile birlikte paylaşılmıştır.

Bosch buzdolabının sürekli alarm çalmasının nedeni; kapıların kapanmaması, ısı sensörü arızası, fazla gıda yüklenmesi, soğutucu gazın azalması ve fan arızaları olabilir. Sırası ile kontrol ederek arızanın neden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Bosch Buzdolabının Alarm Verme Nedenleri

Buzdolaplarının içerisindeki gıdaların sağlıklı bir şekilde saklanması için ısı ayarı yapılması gerekmektedir. Bosch buzdolabı ayarı yapıldıktan sonra alarm çalışıyorsa içerideki sıcaklık artmış demektir. Sorunun ne olduğunu öğrenmek için bir kaç kontrol gerekli. Bu kontrolleri yaparak alarma neden olan sorunu ortaya çıkarabilirsiniz.

1. Kapıların Kapanmaması

Bosch buzdolabının kapıları tam olarak kapanmadığında içerinin sıcaklığı değişecektir. Kapılar tam olarak kapanmadığında, dışarıdaki sıcak hava buzdolabının içine sızarak içerideki sıcaklığı arttıracaktır. Bu durumda buzdolabı alarmı, kullanıcıları uyararak iç sıcaklığın arttığını bildirir. Bu aslında ev sahipleri için bir uyarıdır. Buzdolabının kapakları tam olarak kapatıldıktan sonra içerideki soğukluk sağlandığı zaman alarm duracaktır.

2. Fazla Gıda Yüklenmesi

Buzdolabına sonradan yerleştirilen gıdalar, içerideki sıcaklık derecesini değiştirecektir. Bosch buzdolabının içerisine fazla gıda yüklenmesi durumunda alarm ötebilir. Özellikle yaz aylarında ve kurban bayramlarında yerleştirilen fazla gıdalar sonucunda karşılaşılan bu durum aslında bir sorun değildir. İçerideki sıcaklık derecesi istenilen dereceye geldiğinde alarm duracaktır. Ancak alarmı kendiniz durdurmak istiyorsanız °C butonuna dokunup kapatabilirsiniz. Eğer buzdolabında Süper Soğutma özelliği bulunuyorsa, yerleştirdiğiniz gıdaların daha erken soğuması için aktif edebilirsiniz.

3. Isı Sensörünün Bozulması

Bosch buzdolabının alar alarm vermesinin nedenlerinden biri de ısı sensörünün arızalanmasıdır. Isı sensörünün arızalanması durumunda içerideki sıcaklık yanlış ölçülecektir. Buzdolabı kullanıcıyı uyarmak için alarm çalmaya başlayacaktır. Eğer arıza kesin olarak ısı sensöründen kaynaklanıyorsa yenisiyle değiştirmekten başka bir şansınız yok. Eve servis çağırarak ısı sensörünü değiştirebilirsiniz.

4. Soğutucu Gazın Azalması

Soğutucu gazın görevi buzdolabının içerisindeki sıcaklığı düşürmektir. Buzdolabı gazının azalması durumunda iç sıcaklık artabilir ve alarmın sürekli çalmasına neden olur. Bu durumda, yetkili bir teknisyenin buzdolabınızı kontrol etmesi gerekir. Bosch yetkili servis sağlayıcısıyla iletişime geçerek sorunu bildirebilirsiniz.

5. Fan Arızaları

Buzdolabının içinde, dondurucu bölümünde ve arka motor bölümünde fanları vardır. Bu fanlar buzdolabının soğutucu sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Eğer Bosch buzdolabının bu fanlarından biri arızalandıysa istenilen soğukluğa ulaşmaz. Buzdolabının içerisindeki sıcaklık artacağından dolayı alarm çalmaya başlar. Bu durumda yapmanız gereken şey, fanları kontrol emek ve çalışmaya varsa teknik servis çağırarak değiştirmek olacaktır.

6. Motor Arızaları

Buzdolabı motoru arızalarından dolayı soğutma sistemi sağlıklı çalışmıyor olabilir. Eğer buzdolabı yeterli derecede soğukluğu sağlayamazsa, termostat ölçüm yaptığı zaman sıcaklık yüksek çıkar ve alarm çalmaya başlar. Ne yazık ki motor arızasına sizin yapabilecek pek bir şeyiniz yok. Bosch yetkili servis ile görüşüp buzdolabının ayrıntılı bir şekilde incelenmesini talep etmelisiniz.

7. Elektrik Kesintileri

Elektrik kesintisinden sonra alarmın çalması buzdolabı açısından bir sorun değildir ve korkmanıza gerek yok. Eğer yakın zaman içerisinde elektrik kesintisi olduysa buzdolabının iç sıcaklığı yükselmiştir. Bosch buzdolabının sürekli alarm vermesinin nedeni bu olabilir. Alarmın çalma nedeni ise buzdolabının içerisindeki ısının değiştirdiğini size bildirmesidir. İçerideki ısı istenilen dereceye ulaştığı zaman alarm kendiliğinden susacaktır. Alarmı siz kapatmak isterseniz alarm of butonuna tıklayarak kapatabilirsiniz.

Bosch Buzdolabı Alarmı Nasıl Kapatılır?

Bosch buzdolabının sürekli çalan alarm sesini kapatmak için alarm of butonuna tıklayabilirsiniz. Alarmın çalması kapıların kapanmaması, fazla gıda yüklenmesi ve elektrik kesintisi gibi durumlardan dolayı gerçekleştiyse, bozdolabını Süper Soğutma moduna alabilirsiniz. Bu modda buzdolabının içerisi kısa sürede soğuyacaktır.

Buzdolabının alarmının çalma nedeni, basit bir sebep olarak fazla gıda yüklenmesi gibi olabileceği gibi, daha ciddi bir neden olarak motor arızası gibi de olabilir. Sırası ile giderek sorunun nedenine ulaşmanız mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu