Güncel Bilgiler

Buruna Sarımsak Koymak Ne İşe Yarar

Buruna sarımsak koymak ne işe yarar, Merhaba bu içeriğimizde sizlere Buruna sarımsak sokmak işe yarıyor mu, Buruna sarımsak sokmak sinüsleri açar mı, Burun tıkanıklığını sarımsak geçirir mi, Sarımsak burun tıkanıklığına iyi gelir mi gibi soruların cevabını vereceğiz.

Sarımsağın kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Ana vatanı Çin olan bitki yüz yıllardan beri doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. bir çok rahatsızlığı ve hastalığa iyi gelen sarımsak ayrıca vücuda direnç kattığı için hastalıklara yakalanmanızı da engellemektedir. İçerisinde bir çok mineral ve vitamin bulunan sarımsağın çiğ tüketimi insan vücuduna oldukça faydalıdır.

Çiğ olarak yutulan sarımsak

 • Doğal bir antibiyotik olduğundan enfeksiyonlara iyi gelmektedir. İltihapların hızlı iyileşmesinde etkisi vardır.
 • Boşaltım sisteminin daha hızlı çalışmasına sağlar ve hazımsızlığa iyi gelir.
 • Eklemlerdeki kireçlenmenin gecikmesinde etkisi vardır.
 • Kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Halsizlik ve yorgunluğun giderilmesinde etkili olduğundan dinç olmanızda etkilidir.
 • Saç dökülmesini geciktirir. Sağlıklı ve güçlü bir saç yapısında kalmanıza yardımcı olur.
 • Kolesterolün düşmesinde ve kanın sulanmasında da etkisi vardır.

Pişmiş sarımsak tüketiminin faydaları

 • Vücudumuza giren ağır metallerin temizlenmesinde etkin rol oynar
 • Kemiklerin güçlenmesini sağlar
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bulaşıcı hastalıklara yakalanmanıza yardımcı olur.
 • Kan basıncının yükselmesini engeller. Tansiyon ve kolesterol rahatsızlıklarına karşı etkilidir.
 • Vücuttaki hücrelerin daha uzun ömürlü olmasına sağlayarak daha geç yaşlanmanızda etkisi vardır.
 • Damarların temizlenmesinde etkin rol oynar ve Kalp damar hastalıklarına karşı sizi korur.

Sarımsak tüketimi Vücudunuzun sağlığına iyi gelmektedir. Bunların başında Saç köklerinin güçlenmesi ve dökülmenin azalması gelmektedir. Kemik ve kasların güçlenmesini sağlayarak anatomik yapınızın daha dinç olmasını sağlar. Cilt hücrelerine iyi geldiği için daha geç yaşlanma belirtileri gösterirsiniz ve birçok yararı vardır.

Buruna Sarımsak Koymak İşe Yarıyor mu

Buruna sarımsak koymak işe yarıyor mu, sosyal medyada trend olan buruna sarımsak sokarak sinüslerin açıldığı iddiası nedeniyle birçok kullanıcıda bunu denedi. Yapılan videoların aksine tıp uzmanları buruna sarımsak sokmak sinüsleri açar mı sorusuna genel olarak hayır cevabı vermektedir.

Uzmanların ortak olduğu fikir burun tıkanıklığını sarımsak geçirilmeyeceği yönünde. Buruna sarımsak sokmak sinüsleri ve sinüs iltihabını açmayacağını ve hafifletmeyeceğini belirtmektedirler. Videolardaki sarımsak çıkarıldıktan sonraki akan mukus yani iltihap değil. Burnumuz tıkandığında burnumuz zaten dolmakta. Birde sarımsak ile burnu tamamen kapatınca az da olsa dışarı akan mukusu tamamen engellemiş oluyoruz. Ayrıca sarımsaktaki kokunun etkisi ile burnumuz daha fazla mukus üretiyor ve çıkardığımızda çok fazla akıntıya sebep oluyor.

Bu işlemden sonra burundaki mukus hızlıca boşaldığı için ilk başta sinüslerimizin açıldığını düşünmemiz çok normal. Ama bu sadece kendimizi kandırmak olur. Hatta sarımsaktaki bazı elementler burun mukozasının tahrişine neden olabilir.

Burun tıkanıklığını sarımsak geçirir mi? sorusunun cevabı ise yapılan araştırmalarda sarımsağın burun tıkanıklığını geçirdiğine dair herhangi bir bulgu bulunamamıştır. Yani Sarımsak burun tıkanıklığına iyi gelir mi sorusun cevabı hayır iyi gelmez. Sarımsak normal tüketerek daha fazla fayda sağlanması mümkündür. Bu nedenle de ilaç sanayisinde oldukça fazla kullanılan bir bitkidir. Doğal antibiyotik olduğundan da birçok hastalıktan korunmak için kullanılması tavsiye edilir. Tabi aynı gün içerisinde çok fazla kullanılması da iyi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu