Güncel Bilgiler

Derin Anlamlı Dövmeler Anlamları 2024

Derin anlamlı dövmeler, Dövmeler ve anlamları, Mitolojik dövmeler ve anlamları, Ay dövmesi anlamı, Fil dövmesi anlamı nedir işte detaylar.

Dövme insan derisi üzerine yapılan desen ve işaretlerin genel adı olsa da, günümüzde daha çok bir sanat kendini ifade etme biçimi olarak sunulmaktadır. Halk arasında dövme yaptırmak sağlığa zarar verebilir algısı çok yaygın olsa da şu anda birçok dövme sanatı yapan yer de çok steril şartlarda bu işlemler sağlamaktı. Dövme çok eski tarihlere dayanmaktadır. Dövme her yerde yapılan bir işlem olduğu için yaptığımız yerin steril olmasına ve internetteki yorumlarına dikkat etmemiz gerekir. Dövme için kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olduğuna da dikkat etmemiz gerekir. Çünkü kandan bulaşan birçok hastalık bu yolla başkasına bulaşma durumu söz konusu olabilir. Bu sadece dövme sanatı yapanlar için değil kişisel bakım yaptığınız tüm yerler için geçerli olan bir uygulama dikkat etmemiz gereken bir işlem olduğunu unutmamamız gerekir.

Dövme yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli şey seçeceğimiz dövmenin bizim için anlam ve önemi büyük olması. Çünkü bir ömür o dövmeyi vücudunuzda taşıyacağız. Sonradan pişman olacağımız dövmeleri yaptırmamaya dikkat etmemiz önemlidir. Özellikle anlık duygu patlamalarıyla herhangi bir dövme yaptırmamız gerekir. O duygu yoğunluğu gittikten sonra o dövmeden kaynaklı olarak pişmanlık  hissedebiliriz. Bu sebepten ötürü seçeceğimiz dövmenin anlamını derin olması ve hayatımızda bir yere sahip olmasına özen göstermemiz ileride yaşayacağımız pişmanlıkları en aza indirir. Sonuçta yaptıracağımız dövme bizimle mezara kadar gelecek.

Yılan Dövmeleri

Derin anlamlı dövmeler
Derin anlamlı dövmeler

Yılan insanların ilk bakışta sevmediği ve negatif olarak gördüğü bir cins hayvandır. Hatta rüyalarda ve işaretlerde de pek sevilen bir hayvan değildir. Bu çoğunluk tarafından sevilmeyen dövme türünü vücudunuza kazımak isteyebilirsiniz. Anlam bakımından ihanet, şüphe, çevresine olan güvensizlik gibi anlamları sembolize eder. Mitolojik dönmede doğurganlık ve derisini yenileyip yeniden doğmayı sembolize eder. Ayrıca şifa ve güç göstergesi olarak da mitolojik çağlarda kullanılmıştır.

Geometrik Dövmeler

Derin anlamlı dövmeler

Geometrik dövmeler son yıllarda oldukça popüler olan bir bir dövme çeşididir. Hem yaptıranın hem de dövme sanatçısının severek yaptığı dövme içeriğine sizin sevdiğiniz bir sembolü geometrik şekilde ekleyerek vücudunuza kazımasıyla yapılan oldukça beğenilen ve hoş görünen bir dövme çeşididir.

Ahtapot Dövmesi

Ahtapot dövmesi oldukça ürkütücü ve güçlü bir canlı olan ve 18. yüzyılın denizlerdeki canavarımsı yaratığı olarak bilinen ahtapotu sembolize eden dövme çeşididir. Denizlerin en güçlü ve en zeki canlısı olan ahtapot güçlü ve özgüvenli olduğunuzu sembolize ettiği gibi dünyanın dertlerini kolaylıkla üstlenebildiğinizi sembolize etmektedir.

Fil Dövme Anlamı

Derin anlamlı dövmeler

Özellikle kadınlar arasında oldukça popüler olan ve birçok dövme sanatçısının tercih ettiği anlamlı dövmeler arasında Fil dövmesi bulunmaktadır. Fil dövmesi anlamı olarak şans, ferahlık ve refah gibi anlamlara gelmektedir. Güç olarak doğadaki en güçlü canlılardan bir olan Fil ayrıca çok güçlü hafızası ile zeka, güç ve topluluklarına (Aile) verdikleri değerden kaynaklı aile bağlarını da temsil eder. Fil dövmesi şekli bakımından minimal, geometrik, Budist, gerçekçi gibi birçok farklı dövme çeşidi bulunmaktadır.

Ay Dövmesi Anlamı 

Derin anlamlı dövmeler

Ay dövmesi devamlı olarak dövme sanatçılarının ve dövme sevenlerinin kolunda gördüğümüz oldukça eski tarihlerden günümüze sevilerek yapılan bir dövme çeşididir. Bizim dinimizde olduğu kutsal olarak atfedilen bir semboldür. Dövme sanatında da ay şekillerinin farklı anlamları bulunmaktadır. Ayın her döngüsünün farklı bir manası bulunmaktadır. Hilal şeklinden dolunay şekline olan döngü yenilenme, olgunlaşma, diriliş ve yaşlanma anlamlarını taşımaktadır. Hilal şekli Türk tarihinde de oldukça önemli yer kaplamaktadır. Ay mitolojide kadın Tanrıça anlamında kullanıldığından genelde kadınlarda görmekteyiz. Ay dövmesi anlam bakımından yenilenme, yeniden doğma, değişim, kendini geliştirme, güç, gizem gibi anlamlara gelmektedir.

Mitoloji Dövmeleri ve Anlamları

Mitoloji birçok insan için gizem ve büyüleyici bir anlam taşımaktadır. Birçok yunan alim ve herkes tarafından bilinen tanrıları ile mitolojik canlıların büyüleyici şekilleri ile kendisine hayranlık duyurmaktadır. Mitolojiyi çok seviyorsanız ve dövme yaptırmayı da düşünüyorsanız. En popüler mitolojik dövmeleri sırasıyla anlamları ile birlikte şu şekildedir.

Sokrates Dövmesi

Derin anlamlı dövmeler

Antik Yunan tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Sokrates Plato’nun öğretmeni olan Sokrates Yunan felsefesinin kurucusu olduğu bilinmektedir. Antik Yunan filozofları arasında en bilinenlerindendir. Sokrates dövmesi omuz veya iç kol tarafında çok güzel görünebildiği gibi bacak kısmında da çok güzel görünür.

Ankh Sembolü Dövmesi

Derin anlamlı dövmeler

Ankh Antik Mısır Hiyerogliflerinde görmeye alışkın olduğumuz “T” harfinin üzerinde oluşturulmuş küçük bir daireden oluşan bir semboldür. Anlam olarak Nil’in anahtarıdır. Nil Antik Mısırda kutsal olarak kabul edilen ve yaşamın geldiği nehir olarak bilinir ve bunun anahtarı olarak Ankh sembolü tasvir edilir. Genelde iç kol ve iç bilek kısmına güzel gözüken bir semboldür. Ayrıca enseye de çok yapılmaktadır.

Poseidon Dövmesi

Poseidon Dövmesi
Derin anlamlı dövmeler

Poseidon Antik Yunanda deniz tanrısı olarak bilinmektedir. Zeus ve Hades’in erkek kardeşi olan Poseidon Üç dişli yabası ile en çok bilinen Yunan tanrılarından biridir. Antik Yunanda denizlerde olan her olay Poseidon kaynaklı olduğu düşünülürdü. Denizlerde olan deprem, fırtına gibi tüm felaketler Poseidon’un kızmasından kaynaklı olduğu düşünülmekteydi. Denizleri çok seven kişilerin oldukça tercih ettiği bir mitolojik dövme olan Poseidon omuzda oldukça güzel gözükecektir.

Horus’un Gözü Dövmesi

Derin anlamlı dövmeler

Antik Mısır Hiyerogliflerinde çokça görülen ve Horus’un gözü olarak adlandıralan sembol birçok insan için İlluminati sembolü olaraktan gördüğü sembol oldukça popüler ve tercih edilen bir dövme sembolüdür. Sembol Heros’un sol gözü yani ay gözü olarak ta bilinir. Birçok gizli örgütün sembolü olaraktan kullanılan sembol dövme olarak da oldukça şık ve gizemli görüldüğü için sıkça tercih edilmektedir. Antik Mısırda kötülüklerden koruma sembolü olarak kullanılırdı.

Anka Kuşu Dövmesi

Derin anlamlı dövmeler

Anka kuşu hikayesini birçoğumuzun bildiği bir semboldür. Küllerinden yeniden doğan bir kuşun anlatıldığı ve tasvir edildiği Anka kuşu yeniden doğma, arınma, yenilenme anlamları taşır. Oldukça tercih edilen bir mitolojik dövme olan Anka Kuşu dövmesi özellikle kadınlar tarafından tercih edilse de erkeler tarafından da yapılmaktadır. bir dövme çeşididir. Ayrıca reenkarnasyonu temsil ettiği için değer verdikleri birini kaybeden kişilerde bu dövmeyi yaptırdıkları bilinir.

Kelt Sonsuz Düğüm Dövmesi

Derin anlamlı dövmeler

Kelt halkı tarafından oluşturulmuş olan sembol evrene titreşim yaydığına inanılmaktadır. Sonsuzluk düğümü sürekli devam eden doğum ve ölüm döngüsü olarak tasvir edildiği gibi, evrenin sonsuzluğu olarak da sembolize edilmektedir. Birçok dövme sanatçısı ve dövme seveni tarafından oldukça tercih edilen çok şık görüşen bir dövme sembolüdür.

Aristoteles Dövmesi

Derin anlamlı dövmeler

Antik Yunan filozofların önde gelenlerinden biri olan Aristoteles Batı düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri olarak görülür. Platon’un öğrencisi olan Aristoteles Fizik, Biyoloji, Zooloji, Astronomi, ilk felsefe, mantık ve siyaset alanında ismini duyurmuş Antik Yunanın önde gelen felsefecilerindendir.

Platon Dövmesi

Derin anlamlı dövmeler

Antik Yunan filozoflarının en önemlisi olan Platon Sokrates’in öğrencisidir ve birçok filozofun da öğretmenliğini yapmıştır. Batı dünyası felsefesinin oluşturan kişi olan Platon birçok alanda bilgi sahibi olduğu gibi birçok teoriyi günümüze kazandırmıştır.

Atlas Dövmesi

Derin anlamlı dövmeler

Atlas, Yunan mitolojisinde en güçlü Titanlardan biridir. Olympos’a saldırdığı için Zeus tarafından tüm gök kubbeyi sırtına yüklemiştir. Atlas çok bilgili ve kibirli biri olduğu bilinmektedir. Astronomi, matematik, fizik ve felsefe konularında çok fazla bilgisi olduğu ve çok güçlü olduğundan dayanıklılık, azim ve güç göstergesi olarak bu dövme oldukça sevilen bir dövmedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu