Haber

En İyi Rakı Markaları 2023 Hangisinin içimi daha güzel?

Rakı tutkunları için özel haber. Alkol türlerinden olan, en iyi rakı markaları 2023 hangisi? Haberimizde çeşitli rakı markaları listelenmiştir.

Özel bir günde, arkadaşlarla veya ailenle kafa dağıtırken, dertliyken, mutluyken, kutlama yaparken, balığın yanında olmazsa olmazı, kavun peynir ile rakı. Rakı denince akla ilk Türkiye gelir. Birçok ülkenin kendine özgü içkileri vardır, şarap, viski, votka gibi. Türkiye’nin kendine özgü ve yerel içkisi de Rakıdır. Rakı 15. yüzyılda keşfedilmiştir. Rakı ismi Arapça damıtılmış anlamına gelmektedir. Rakıda damıtma yoluyla elde edilen Şıra haline getirilen üzüm ve incirin damıtılması ile elde edilen alkolün anason tohumu ile aromalandırılması ile elde edilen Türkiye’nin yerli içkisidir. Durum böyle olunca ülkemizde markadan markaya bile özel aromalar ve tatlar elde edile biliyor.

Her yerli ürünümüze konmaya çalışan Yunanistan rakının da kendilerine ait olduğunu iddia etseler de. Yerli içkimiz olduğu tüm dünya tarafından kabul edilmiş durumda. En iyi rakı ve en güzel rakı Türkiye de üretilir. Ülkemizde rakı çeşitleri böyle bol olunca insan en iyi rakı hangisi, en pahalı rakı hangisi gibi soruları sormadan edemiyor.

En İyi Rakı Çeşitleri

En iyi rakı çeşitleri, yapım tarzı, kullanılan ana madde, alkol oranı, üzümün ne kadar oranla kullanıldığı, incir oranı ve üzümün kalitesi gibi birçok derecelendirme faktörü vardır. Bu faktörlere ve yapımı sırasındaki emeğe, üzümün getirildiği bölgeye göre ve üretim yerlerine göre rakı çeşitleri artmaktadır. Ülkemiz dışındaki en iyi rakı çeşitleri Bulgar rakısı “Mastika”, Yunan rakısı “uzo” ve “tsipouro”, Fransa, İspanya ve Portekiz rakısına “anis” veya “pastis” İtalya da “düziko” denir.

En İyi Rakı Markası

En iyi rakı markası ve en güzel rakı damak zevkine göre değişmektedir. Bazıları yeni çıkmış rakıları bazıları özel serileri sever. Bazıları belirli yılın rakılarını sever bazıları da sadece belli markaları sever. Her marka kendine özgü özel seriler veya özel günler için özel ürünler ve özel aromalar üretir. Bu ürünlerin ücreti de diğer rakılara göre daha pahalı olabilir. En pahalı rakı hangisi sorusuna genel olarak yıllanmış rakılar diye biliriz.

1. Kulüp Rakı

Kulüp Rakı

Kulüp rakı 1930’lu yıllardan beri en kaliteli üzüm ve anasonun damıtılması ile üretilen tamamen kendine özel aroması olan rakıdır. Kulüp rakının en önemli detayı etiketidir. İhap Hulisinin elinden çıkan grafikte kimilerine göre Kemal Atatürk ile ismet İnönü kimilerine göre ise İhap Hulusi Gazi Paşayla ile birlikte resmedildiğini söylemekte. İşin gerçeği ise resimdeki kişilerden birinin İhap Hulisi , diğerinin de Fazıl Ahmet Aykaç olduğudur. Çoğu kişiye göre en güzel rakılardan biridir. En pahalı rakı hangisi sorusunun cevabı olarak özel serisi 70 lik Kulüp Rakısı Özel Seri (90. Yıl) 1.310 TL

2. Efe Rakı

70 lik Efe Rakı 5 Yıllık
Efe Rakı

Efe rakı, ilk özle sektör rakısıdır. Anadolu’dan getirilen kaliteli üzüm ile çeşme bölgesinden getirilen kaliteli anasonun damıtılması ile elde edilen kendine has aroması olan rakıdır. Anason tadı ağızda daha hafif bir tat bırakırken, alkol kokusu nerdeyse yok denecek kadar azdır. % 45 alkol oranlı olan Efe Rakı yaş üzüm sumasından elde edildikten sonra 6 ay meşe fıçılarda bekletilip sonra filtre edilip anason ile aroma ediliyor. Efe Rakının bir çok serisi vardır bunlar içerisinde en çok tercih edilen sarı zeybektir. En pahalı rakısı 70 lik Efe Rakı 5 Yıllık 365 TL’dir.

3. Yeni Rakı

Yeni Rakı

Yeni rakı 1937 yılında üretimine başlayan ve halende devam eden Yeni rakı rakı denince herkesin aklına gelen ilk üründür. Bunun sebebi hem çok eski bir firma olması hem de kalitesidir. Kuru ve yaş üzümlerin şırası ile üretilen farklı 20 çeşit üzümün kullanıldığı Batı Anadolu’dan anasonların kullanıldığı piyasanın en sert rakısıdır. Özel serilerle yumuşak içim olan ürünleri de vardır. Hatta Âlâ seri üzümleri elle toplananlar seçilip özel askılarda kurutulup üretilen bir seridir. En çok sevilen serisi Âlâ dır.. En pahalı rakı serisi 70 lik Yeni Rakı Âlâ Fiyatı 185 TL dır.

4. Tekirdağ Rakı

Tekirdağ Rakı

Tekirdağ rakı üretiminde yaş üzüm kullanılmaktadır. Yumuşak içimli olan Tekirdağ rakısının yoğun bir damıtma ve filtreleme süreci vardır. Bu filtreleme işlemlerinde sonra 1 ay ile 4 ay arasında mele fıçılarda bekletilme işleminden sonra son bir kez daha filtrelenip şişleniyor. Rakı için kullanılan su bile özle olarak çıkarılıyor. % 45 alkol oranı olan ve içimi oldukça yumuşak olan Tekirdağ rakının en pahalı rakısı 70 lik Tekirdağ Rakısı No. 10 Fiyatı 230 TL’dir.

5. Saki Siyah Üzüm Rakısı

Saki Siyah Üzüm Rakısı
Saki Siyah Üzüm Rakısı

Saki siyah üzüm rakısı, %100 siyah üzümden suması ile elde edilmiş sıfır şeker içeren özel üretim bir rakıdır. On kez filtre edilip on ay dinlendirilerek piyasaya sürülen rakının tadı diğer rakılara göre yoğundur. Kendine has aroması ile yoğun anason tadı damakta bırakmaktadır. % 45 alkol oranı ile çok tercih edilen rakının en pahalısı 70 lik Saki Rakı Siyah Üzüm 210 TL’dir.

6. Beylerbeyi Rakı

Beylerbeyi Rakı
Beylerbeyi Rakı

Beylerbeyi rakı üretiminde yaş üzüm kullanır. Ege bölgesindeki üzümler ile üretilen Beylerbeyi Rakı suması distilesi ve damıtılması 3 kez yapılan ilk rakıdır. İçimi daha rahat bir rakı olan Beylerbeyi Rakı alkol oranı %47’dir. Özellikle Beylerbeyi Göbek Rakısı yumuşak içimli olan rakı anason tadını damağınızda hissetmenizi ve yumuşak aromasını ile güzel bir içim sunmaktadır. En pahalı serisi 70 lik Beylerbeyi Göbek Rakısı 199 TL’dir.

7. Altınbaş Rakı

Altınbaş Rakı

Altınbaş rakı, ilk üretildiği günden bu yana yaklaşık yarım asır geçmesine rağmen halen aynı üretim tarifi ve tadı ile en iyi rakı markaları arasında üst sıralarda yer alıyor. İçimi kolay ve yumuşak olan rakı hafif şekerli bir tada sahiptir. En kaliteli üzüm ve anasonların toplanarak üretilen Altınbaş rakı anason tadı daha hissedilebilir bir seviyededir. Alkol oranı % 50 Altınbaş rakının en pahalı serisi 70 lik Altınbaş Rakı 202 TL’dir.

8. İzmir Rakısı

İzmir Rakısı

İzmir rakısı ege bölgesinde özel olarak üretilen kuru ve yaş üzümlerin özel olarak işlenmesi ve damıtılması ile elde edilir. Yine Ege bölgesinde bulunan ve özel olarak üretilen anason ile aromalandırılması ile elde edilir. Üretim aşamasında anasonun taş değirmenden geçirilmesi ile özel bir aromaya sahip olmasına neden olmuştur. Anasonu çok yoğun bir tat bırakan rakının alkol oranı %45 tir. En pahalı rakısı 70 lik İzmir Rakısı Sakızlı 207 TL’dir.

9. Anadolu Boğma Rakı

Anadolu Boğma Rakı

Anadolu boğma rakı üretiminde tamamen yaş üzüm kullanılmaktadır. Anadolu boğma rakı üretimi sırasında şeker kullanımı olmadığından tamamen organik olan bir üründür ve üzümden gelen şeker ile üretimi tamamlanır. Aroması diğer rakılara göre daha baskın olan ve alkol tadı daha yüksek gelmektedir. Alkol oranı % 47 dir. En pahalı serisi 70 lik Anadolu Boğma Rakı 158 TL’dir.

En iyi rakı markası ve en iyi rakı markaları hakkında paylaştığımız makalemiz ile alakalı yorum yapmak isterseniz aşağıdan yazabilirsiniz.

Rakı Nasıl Yapılır?

Rakı, üzüm veya kuru üzümden yapılan damıtılmış geleneksel Türk alkollü içeceğidir. Üretim süreci, üzüm veya kuru üzümün ezilmesi ve fermente edilmesiyle şıra adı verilen bir sıvı elde edilmesini ve daha sonra damıtılarak rakı üretilmesini içerir.

Rakı tipik olarak su ve buzla servis edilir ve genellikle küçük yemek tabakları olan meze ile birlikte servis edilir. Türkiye’de ve Doğu Akdeniz ve Balkanlar’daki diğer ülkelerde popüler bir içecektir.

Türkiye’nin Boğazkere bölgesinde yetişen üzümlerden yapılan boğazkere ve Türkiye’nin Kalecik bölgesinde yetişen üzümlerden yapılan kalecik karası da dahil olmak üzere birkaç farklı rakı türü vardır. Rakı, sultaniye ve varsat gibi diğer üzüm türlerinden de yapılabilir.

Rakının Zararları

Rakı, Türkçe dilinde kullanılan bir alkollü içkidir. Alkol, rakının ana maddesi ve alkol, sağlığınız için zararlı olabilecek bir maddedir. Alkol, beyin ve sinir sistemine etki ederek düşünme, hafıza ve dikkat gibi önemli fonksiyonları etkileyebilir. Ayrıca, alkol tüketiminin artması ile birlikte kalp krizi, karaciğer hastalıkları ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Rakı, aşırı miktarda tüketildiğinde, alkolün yarattığı etkilerin yanı sıra fiziksel ve davranışsal yan etkilere de neden olabilir. Örneğin, rakı tüketimi ile birlikte dikkat süresi azalabilir, koordinasyon ve yürüme güçlüğü yaşanabilir ve cinsel performans düşebilir. Ayrıca, rakı tüketimi aşırıya kaçtığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, örneğin:

  • Kalp krizi ve inme riski artar.
  • Karaciğer hasarı oluşabilir.
  • İştahsızlık ve kilo kaybı görülebilir.
  • Depresyon ve anksiyete riski artar.
  • Gece terörü (insomni) yaşanabilir.

Rakı, tüketim miktarına göre sağlık üzerinde olumlu ve olumsuz etkilere sahip bir içkidir. Önemli olan, tüketim miktarının düzenli ve sınırlı tutulmasıdır. Eğer rakı tüketiminiz aşırıya kaçıyorsa veya sağlık sorunları yaşıyorsanız, bir sağlık profesyoneline danışmanız yararlı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu