Teknoloji

Windows 10 HEIC Dosyası Açma ve .heic Nasıl Açılır?

Windows 10 bilgisayardan heic dosyası açma nasıl yapılır? .heic uzantılı dosya nasıl açılır? Zaman zaman karşılaşılan heic uzantısı açma detayları.

HEİC dosyası Iphone ya da Ipad akıllı cihazlarda rastladığımız dosya türlerinden biridir. Apple ürünlerinde ortaya çıktığı görülmektedir. Çoğu kişi Heic dosyası nedir ve nasıl açılır bilmiyor. Bu nedenle HEİC dosyası nedir ve nasıl açılır gibi sorularınızın cevaplarını tek başlık altında cevapladık.

HEİC dosyalarının Apple marka akıllı cihazlarda olmasının bazı nedenleri vardır. Buradan tabi ki akla ilk gelen şey ise cihazda görünmesi ve ne işe yaradığıdır. Nedir bu HEİC dosyası?

HEİC Dosyası Nedir?

HEİC dosyası yalnızca Apple telefon ve tabletlerde görüntü açmaya yarayan bir dosya türüdür. Özetle bir Iphone ya da bir Ipad ile bir fotoğraf kayıt edildiği zaman görüntü türü HEİC dosyası olarak kayıt edilecektir. Nasıl ki android cihazlar .jpg, .jpeg şeklinde kayıt ediyorsa Apple ciahzlar da .heic şeklinde kayıt etmektedir. Kayıt edilen her bir görüntü bağlantılı olarak .heic şeklinde olur. Tabi ki de bu durumu değiştirmek de mümkündür.

Bazı Apple cihazlarda kullanıcıların varsayılan görüntü kayıt etme şeklini JPG yapması sağlanmaktadır. Bazı Apple kullanıcıları HEİC dosya türünün .jpeg görüntü türünden daha kaliteli sonuçlar verdiğini savunuyorlar. Bu nedenle farklı görüşler oluşmuştur. Fakat çoğunlukla HEIC dosyaların daha iyi bir görüntü sunduğu söylenmektedir.

HEIC Dosyası Nasıl Açılır?

heic dosyası açma

HEİC dosyası açma konusunda Windows’tan faydalanmak mümkündür. Apple cihazlarda da bu yöntem ile HEIC dosya açılabilir. Win 10 bilgisayarınızdan .heic dosyasını açmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Mac ve Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda HEİC dosyası açmak için birden fazla uygulama vardır.

HEİC Dosyası Nasıl Açılır?

En çok kullanılan program ve uygulamalar aşağıdaki uygulamalardır. Çoğu kişi .heic dosyaları açmanın zor olduğunu düşünse de gerçekte öyle değildir. Her bilgisayarda tarayıcı olarak kullanılan Google Chrome kullanılarak HEIC dosyaları rahatlıkla açılabilir.

  • Adobe Lightroom
  • HEIC Image Viewer
  • Google Chorme
  • Firefox

HEIC Dosyası Jpeg’e Nasıl Dönüştürülür?

  • Windows 10 bilgisayarlar için HEIFve HEVC uzantılarını yükleyin. (Alacağınız uzantılara HEIF Görüntü Uzantıları ve HEVC Video Uzantıları denilmektedir. Bu uzantılar Windows Store’dan rahatça alınabiliyor.)
  • HEIC dosyaları açabilmek için biri HEIF ve diğeri HEVC için olacak şekilde iki uzantıya ihtiyacınız vardır. İkisi birlikte olmadan, PC’nizde HEIC dosyalarını jpeg’e çeviremezsiniz.
  • Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra yapmanız gereken farklı bir işlem yoktur.
  • HEIC dosyalarınız bu yöntem ile Windows 10 fotoğraflar bölümünden kolayca açılabilir.
  • Görüntü dosyalarını daha sonra kullanmak için bunları bilgisayara .jpeg ya da .jpg olarak kayıt etmek faydanıza olacaktır.

Toplu dosya dönüştürme işlemleri için, Microsoft Store’dan iMazing HEIC Converter” adlı ücretsiz uygulamayı bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. Bu işlem için çeşitli farklı uygulama ve internet siteleri de vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu