Güncel Bilgiler

IMEI Sorgulama, IMEI Numarası Nedir, Nasıl Sorgulanır 2023 E-Devlet Üzerinden IMEI Sorgulama

Yeni bir telefon aldığınızda, yurtdışından gelen bir cihaz veya ikinci el bir telefon aldığınızda en korkulan durumlardan biri IMEI klon olması diğeriyse IMEI kaydının yapılmamış olmasıdır.

Yurtdışından alınan bir cihazın IMEI kaydı yapılmaması durumunda birkaç ay içerisinde hat kullanımına telefon izin vermez. Klon IMEI yakalanması durumunda da aynı şekilde cihaz belirli bir gün içerisinde kendini kapatır.

Peki IMEI sorgulama nasıl yapılır? IMEI numarası nedir? E-Devlet üzerinden IMEI sorgulama yapma? sorularının cevaplarını yazımızda paylaştık.

IMEI Numarası Nedir?

IMEI numarası nedir? IMEI aldığınız telefonun kimlik numarasıdır. IMEI numarası cihaz üretim aşamasındayken cihaza yüklenir ve bu numara benzersiz bir numara olduğundan telefonun tüm bilgileri bu numaraya kaydedilir. IMEI numarası 15 haneden oluşur ve aynı anda iki cihazda bulunamaz. IMEI ile telefonunuz çalındığında veya kaybolduğunda üreticiye ulaşarak telefonunuzu bloke edebilirsiniz.

Gelişen teknoloji ile bu numaralar artık farklı cihazlara kopyalanarak klon olarak telefonlara yüklenebiliyor. Sorun ise IMEI kopyalanan iki cihazda aktif ise iki telefonda kullanılmaz hale gelmesi. Bu durumun önüne geçmek için satın aldığınız telefonun IMEI numarasını E-Devlet üzerinden sorgulatarak hangi marka model cihaza kayıtlı olduğunu görebilirsiniz.

IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

Eski cihazlarda telefonun bataryasını çıkartarak arkasında yazılı olan 15 haneli IMEI numarasını görebilirsiniz. Son dönemde üretilen cihazlarda batarya dahili olarak üretildiğinden ya cihazın kutusunun içerisinde yada telefondan *#06# tuşuna basarak IMEI numarasını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden IMEI Sorgulama

E-Devlet üzerinden IMEI sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet birçok kamu kuruluşu ve yerel yönetimlerdeki kişisel işlemleri, bilgilere oraya gitmeden internet üzerinde erişmemizi sağlayan bir uygulamadır. IMEI sorgulama işlemini de BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yapmakta.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına IMEI sorgulama yazdığınızda çıkan sayfa üzerinde telefonunuzdaki 15 haneli IMEI numarasını girerek kayıtlı olduğu telefonun marka ve modelini görebilir ve karşılaştırabilirsiniz. E-Devlet üzerinden telefonunuzun kaçak mı yoksa orijinal bir cihaz mı sorgulatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu