Güncel Bilgiler

iOS 15.2 ile iPhone’lara Gelen Yeni Özellikler

iOS 15.2 güncellemesi ile iPhone telefonlara yeni özellikler geldi. Airpods kullanıcılarını da ilgilendiren bu güncelleme ile airpodslarda da iyileştirmeler yapıldı diyebiliriz.

Apple kısa bir süre önce iOS 15.2 ve iPadOS 15.2 sürümlerini kullanılabilir şekilde hizmete sundu. Eylül de gelen iOS 15 ve iPadOS 15’in ikinci en büyük güncellemesidir. iPhone ve iPad cihazlarda Uygulama Gizlilik Raporu, Dijital Miras, Mesajlar için İletişim Güvenliği başta olmak üzere güvenlik ve gizlilik için yeni özellikler geldi. Aynı zamanda Apple, çeşitli hata düzeltmeleri yaparak iyileştirmeleri de bu güncelleme ile kullanıma sundu.

iOS 15.2 Yeni Özellikler

Gizlilik

Ayarlar menüsünde Uygulama Gizlilik Raporu, uygulamalarda istenen konum bilgisinin son 7 gün içinde, fotoğraflarınıza, kameranıza, mikrofonunuza, ve diğer uygulamalarınıza ne sıklıkla girdiğini kontrol edebiliyorsunuz. Böylece sizden izin isteyen uygulamaların kötü niyetli mi yoksa normal bir uygulamamı olup olmadığına bakabilirsiniz.

Apple Kimliği

Yeni gelen özelliklerden biri ise Dijital Miras, kişileri, ölümünüz halinde iCloud hesabınıza ve kişisel bilgilerinize ulaşması için Vâris olarak belirlemenize yardımcı olmaktadır. Bu sayede vefat durumunuzda mirasçı olarak belirlediğiniz kişi ya da kişiler cihazınızdaki bilgilere ulaşabilirler.

Kamera

Kamera yönünde de gelişmeler iphone 15.2 güncellemesi ile bizleri bekliyor. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max cihazlarda makro fotoğraf ve video çekebilmeniz için Ultra Geniş lense geçişte kullanılan makro fotoğraf denetimi Ayarlar menüsünden artık aktif hale getirilebilir.

TV uygulaması

Mağaza menüsü, tek bir yerden filmleri satın alarak izlemenize, kiralamanıza yada onlara göz atmanıza yardımcı olacak.

Mesajlar

İletişim güvenliği özelliği sayesinde aileler, çocuklarını çıplaklık barındıran bir fotoğraf aldığında ya da gönderdiğinde uyarı almasına olanak sağlıyor. Bu sayede küçük yaştaki çocuklarınızı dışarıya karşı koruyabilirsiniz. Aynı zamanda güvenlik uyarıları, çıplaklık içeren resimleri almaları halinde çocuklar için yararlı kaynaklar içermektedir.

Siri ve Arama

Çocukların ve ailelerin internet ortamda güvende olmasını ve güvenli olmayan internet siteleri ile ilgili yardım almasına yardımcı olacak yenilikler siriye ve arama menüsüne eklenmiştir.

CarPlay

Apple Harita’da güncellemeler yapılarak daha iyi bir harita hizmeti almanıza olanak sağlanmaktadır. Yeni açılan yollar ve daha kısa yolları artık buradan bulabilirsiniz.

İyileştirmeler:

  • iCloud+ kullananlar için Mail uygulamasında kullanabileceği E-Postamı Gizle ile benzersiz, rasgele e-posta adresleri oluşturulabilmektedir.
  • Bul, iPhone’u güç koruma özelliği aktifken 5 saat sonrasına kadar bulunabilir kılar.

Hata düzeltmeleri:

  • VoiceOver çalışırken ve iPhone kilitliyken Siri’nin yanıt vermesi hatası düzeltilmiştir.
  • ProRAW resimlerin üçüncü parti fotoğraf düzenleme uygulamalarında açıldığında çok fazla parlak görünmesi.
  • Garaj kapısı bulunan HomeKit gibi ortamların iPhone’unuz kilitliyken CarPlay’den çalıştırmıyor oluşu.
  • CarPlay uygulamasının bazı App için Şu An Çalınan bilgilerini güncellemiyor oluşu düzeltildi.
  • Video yayını olan uygulamaları iPhone 13 modellerinde içerik yüklenmeme problemi düzeltildi.
  • Takvim etkinliklerinin Microsoft Exchange kullanıcıları için yanlış görünmesi hatası da bu güncelleme ile düzeltilen bir başka şeydir.

iOS 15.2 Geldi iPhone’lara Gelen Yeni Özellikleri kontrol edebilmek için iPhone cihazınızdan güncellemeyi kolayca yapabilirsiniz. Güncellemeyi wifi olan bir yerde ve yeterince şarjınız varken yaparsanız çok daha kısa sürecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu