Teknoloji

iPhone 7 Plus NFC Açma Nasıl Yapılır?

Merhabalar bu yazımızda sizinle birlikte iPhone 7 Plus NFC açma nasıl yapılır? iPhone 7 Plus NFC var mı? iPhone 7 Plus NFC nasıl kullanılır? sorularının cevabına bakalım. Öncelikle NFC nedir? kısaca üzerinden geçelim.

NFC 2002 yılında bu günde bilinen ve oldukça kaliteli işlere imza atan Sony ve Philips firmalarının ortak çalışması sonucu teknolojinin gündelik yaşama entegre olması için üretilmiştir. Günümüzde bankacılık, ulaşım, akıllı cihazlar ve bilgisayarlarda daha hızlı veri aktarımı için kullanılan NFC açılımı “Near Field Communication – Yakın Alan İletişimi” dir. Akıllı telefonlar hayatımızda bu kadar yer tutmadan önce üretilen bir teknoloji olsa da kullanıcıların ihtiyaçları karşısında Akıllı cihazlara senkronizasyonu uzun sürmemiştir.

iPhone 7 Plus NFC Var mı?

iPhone 7 Plus NFC var mı? Apple yeni teknolojilere android kadar hızlı entegre olan bir şirket olmasa da kullanıcılardan gelen geri bildirimler ile birlikte 2014 yılından sonra NFC özellikli cihaz modelleri üretimine başladı. NFC’yi ilk başlarda iPhone 6 serisi ile kullanıma sunan Apple sonraki yıllarda çıkardığı tüm modellere bu özelliği ekledi.

iPhone 7 Plus da 2016 yılında piyasa ilk sürüldüğünde NFC özelliği cihaz üzerinde bulunuyordu. Birçok kullanıcı bu özelliği açmadığı için ve kullanım alanı ülkemizde geniş olmadığından NFC iPhone 7 Plus cihazlarda olmadığı düşünülüyordu.

iPhone 7 Plus NFC Açma Nasıl Yapılır?

iPhone 7 Plus NFC Açma
iPhone 7 Plus NFC Açma

iPhone 7 Plus NFC açma nasıl yapılır? Apple cihazlarda NFC özelliği nasıl açıldığını sırası ile adım adım anlatalım. 2016 yılında piyasaya sürülen cihaz olan iPhone 7 Plus model cihazda NFC özelliğini açmak için yapmanız gereken;

 • Cihazınızın menü kısmından Ayarlar ikonuna tıklayın,
 • Ayarlar içerisinde Denetim Merkezi kısmına giriş yapıyoruz,
 • Aşağıda bulunan NFC Etiket Okuyucu kısmının yanında bulunan “+” işaretine basıyoruz.
 • Menüden çıkarak ana ekranda Ekranın üstünden aşağıya doğru kaydırınca çıkan kısımdan NFC aktifleştirerek kullanabiliriz.

iPhone 7 Plus NFC Nasıl Kullanılır?

iPhone 7 Plus NFC nasıl kullanılır? yukarıda aktardığımız bilgileri sırası ile yaptıktan sonra artık cihazınız ile NFC okuma işlemleri yapabilirsiniz. NFC özelliği ile yapabilecekleriniz oldukça fazladır. Dosya aktarımlarında NFC özelliğini kullanarak Bluetooth gibi kopma ihtimali yüksek kablosuz bağlantı özelliklerinden çok daha hızlı dosya aktarabilirsiniz.

Ayrıca NFC özelliği cihazınıza herhangi bir zarar vermediğinden oldukça güvenli bir özelliktir. İstediğiniz zaman açıp istediğiniz zaman kapatabildiğinizden güvenle kullanabilirsiniz. NFC özelliği olan bir iPhone kullanıyorsanız mobil bankacılık üzerinden cihazınızı kart olarak tanımlayarak temassız ödeme yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ulaşımda da bu özelliği kullanarak temasız bilet ödemesi yapabilirsiniz.

iPhone NFC Özelliği Olan Modeller

 • iPhone 13 ve Pro
 • iPhone 12 Tüm Modeller
 • iPhone 11 ve Pro
 • iPhone XS – XS Max
 • iPhone X ve XR
 • iPhone SE, 8, 8 Plus
 • iPhone 6, 6 Plus, 7, 7 Plus Modellerinin tümünde NFC özelliği bulunmakatadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu