Teknoloji

Iphone Ekran Yansıtma Televizyon 2023

iPhone ekran yansıtma nasıl yapılır, iPhone TV yansıtma, iPhone’u televizyona bağlamak için yapılacak işlemler, iPhone’u TV’ye nasıl bağlarım işte detaylar.

Teknolojideki gelişmeler ile birlikte önceden hayal etmekte zorlandığımız şeyler artık birer ihtiyaç haline gelmeye başladı. Telefonunuzda ki fotoğraflarınız, videolarınızı veya telefonunuzun ekranını herhangi bir kablo olmadan televizyonunuza yansıtma bundan birkaç yıl öncesine kadar bir hayaldi. Şimdi ise birçok zahmetten bizi kurtaran bir gereç oldu. Bu teknoloji önceden amiral gemi telefonlarda bulunuyordu şimdi gelen olarak akıllı telefonlarda ve Youtube mobil uygulaması içerisinde bulunuyor. Özellikle iPhone cihazlarında ekran yansıtma teknolojisi uzun süreden beri bulunmakta. Önceden sadece Apple marka cihazların ekranları arasında yansıtma yapılırken şuan Akıllı TV’lere ekran yansıtma yapılmakta.

Ekran yansıtma ile iPhone cihazınızın ekranında ne varsa direk olarak Mac, TV’nize veya monitörünüze aktarmanız mümkün. Ekrana yansıtma iPhone iş hayatında sunum veya seminerlerde çok işinize yarayabilir, Aile arsında veya arkadaşlar ile film veya video izleyebilirsiniz. Bu teknoloji kulağa çok karmaşık gelse de telefon üzerinden sadece iki tuş ile bu işlemi sağlayabiliyorsunuz.

iPhone Ekran Yansıtma

Ekran Yansıtma iPhone

Ekran yansıtma iPhone ve akıllı telefonunuzun ekranındaki verileri akınlardaki bir monitör, TV veya PC üzerinde aktararak daha büyük ekranda izleme olanağı sağlama işlemidir. Bu işlem için iki cihazında ana ağ üzerinden bağlı olması gerekir. Yani Wi-Fi bağlantısı üzerinden çalışır. Bu yüzden oyun veya benzeri uygulamaları ekrana yansıttığınızda takılma ve geriden gelme durumları söz konusu olacaktır. Bu teknoloji son çıkan telefonlarda genel olarak bulunuyor. Direk cihaz uygulamaları arasında yoksa Youtube video yansıtma özelliği veya ek uygulama kurarak bu özellikten faydalana bilirsiniz. iPhone’u televizyona yansıtmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler vardır.

iPhone cihazlar için ekran yansıtma işleminde AirPlay özelliği ile yapabiliyorsunuz. Bu özellik durum çubuğunda görmeniz mümkün. Ancak ekranınızı AirPlay ile bir cihaza yansıtmak için karşıdaki cihazında Apple olması gerekir. Farklı bir cihaza yansıtmak isterseniz ek uygulama veya bağlantı kabloları ile işlem sağlamanız gerekecektir.

iPhone’u TV’ye Yansıtma 

iPhone’u TV’ye yansıta son çıkan Smart TV’lerde AirPlay2 özelliğinde bulunuyor. Bu özelliklede iPhone cihazlardan Smart TV’lere ekran yansıtmak için yeni geliştirilen bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde yansıtılacak cihazın Apple markalı bir cihaz olma şartı ortanda kalkıyor ve iPhone üzerinden Akıllı TV’nize ekran yansıtması yapabiliyorsunuz. Tabi tüm Smart TV’lerde bu özellik olmadığında her cihazda kullanılmamaktadır. Bu sayede telefonunuzu TV’ye yansıtmış olursunuz.

iPhone’u Televizyona Bağlamak

iPhone’u televizyona bağlamak işlemi için Lightning to HDMI kablo kullanımı sağlanmalıdır. Ekran yansıtma teknolojisi geliştirilmeden önce bu tip işlemler için Mac bilgisayarlardan monitörlere veya projektörlere aktarım için bu yöntem kullanılıyordu. Telefon teknolojisi gelişmeye başladıkça Bu dönüştürücüleri iPhoneler üzerinde de kullanılmaya başlandı. TV girişleri için HDMI giriş destekli dönüştürücüler Lightning to HDMI kablolar satılmakta. Bu kabloları kullanarak telefonunuz üzerindeki görüntüleri ve ekranı kolaylıkla HDMI girişi olan herhangi bir cihaza aktarım yapabilirsiniz. Takılma veya donma olmaması için alacağınız kablonun bant genişliğinin yüksek olmasına özellikle dikkat edin.

Chromecast cihazı kullanarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Chromecast Google tarafından geliştirilen bir görüntü ve ses yansıtma cihazıdır. HDMI girişi ile TV bağlayarak Wi-Fi ile bağlantı sayesinde takıntı yaşamadan 1080P kalitede görüntü aktarımı ve yansıtması sağlana biliyor. Telefonunuzu TV’ye bağlamak için kullanabilirsiniz.

iPhone’u Smart TV’ye Bağlamak

iPhone'u Smart TV'ye Bağlamak

iPhone’u Smart TV’ye bağlamak için farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında Youtube uygulaması üzerinden video izlerken Sağ üst tarafta ekran yansıtma işareti bulunuyor bu işarete bastığınızda bağlanılabilecek cihaz listesi yansır ve oradan Smart TV’nizi seçerek telefon yansıtması sağlayabilirsiniz. Bunun dışında telefonuz üzerinden video açtığınızda sağ üst tarafta yansıtma işareti çakacaktır. Bu işarete basarak TV yansıtmasını kullanabilirsiniz.

3. Parti yazılımlar ile bu işlemi yapabilirsiniz. Bu uygulamaları sırası ile Wondershare MirrorGo, LonelyScreen, Mirroring360, ApowerMirror, LetsView gibi uygulamaları AppStore mağazası üzerinden indirerek iPhone görüntüyü TV’ye aktarmış olursunuz. Bu yöntemler ile iPhone’u televizyona yansıtma sorunu çözmüş olursunuz. Bu yazımızda iPhone televizyona nasıl bağlanır, telefonu televizyona bağlama iPhone cihazlar için nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlattık.

iPhone Ekran Tv Yansıtma

iPhone ekranını bir televizyon ekranına yansıtmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. İlk olarak, iPhone cihazınızın ekranını yansıtmak istediğiniz televizyon ile aynı Wi-Fi ağına bağlanın.
  2. Daha sonra, iPhone cihazınızda Ayarlar > Özel Paylaşım > Ekran Yansıtma seçeneğini açın. Bu seçenek, iPhone cihazınızın ekran yansıtma özelliğini etkinleştirir.
  3. Ekran Yansıtma seçeneği açıldıktan sonra, ekranda görüntülenecek cihazlar listesine bakın. İstediğiniz televizyonu seçin ve bağlantıyı kurun.
  4. Bağlantı kurulduktan sonra, iPhone cihazınızın ekranı televizyon ekranına yansıtılacaktır.

Not: iPhone ekran yansıtma özelliği, tüm iPhone modellerinde mevcut değildir. Özellikle daha eski iPhone modellerinde bu özellik olmayabilir. Ayrıca, iPhone ekran yansıtma özelliğini kullanmak için, yansıtmak istediğiniz televizyonun da bu özelliği desteklemesi gerekir. Bu özelliği destekleyen televizyonlar, genellikle Smart TV olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu