Teknoloji

iPhone Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır?

iPhone uygulama gizleme nasıl yapılır? İphone uygulama nasıl gizlenir ve iPhone’da uygulama gizleme detayları.

iPhone uygulama gizleme oldukça basit birkaç adım ile yapılabilir. iOS 10 ya da daha üst bir güncelleme yüklü iPhone’a sahipseniz, herhangi bir iPhone, iPad ya da iPad Touch cihazda bulunan uygulamaları gizleyebilirsiniz.

Genelde Apple kullanıcıları, uygulama gizleme işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorlar. En çok gizlenmek istenen uygulamalar ise iOs’un çok fazla kullanılmayan uygulamalarıdır. İlk olarak uygulama gizleme işlemini yapmak için iOS 10 ya da daha üst bir güncellemeye sahip cihazınızın olması gerekiyor. Çoğu kullanıcı, iTunes StoreHesap Makinesi, Anımsatıcılar ve benzeri Apple uygulamalarını gizlemek istiyorlar.

iPhone Uygulama Gizleme

iPhone’da uygulama klasöründe, telefonun modeline göre en fazla 12 sayfa uygulama barındırılabilir. Durum böyle olunca, kullanıcılar bazı uygulamaları bir klasör içerisine taşımak zorunda kalabiliyor. İstediğiniz uygulamayı bir klasöre taşıyarak iPhone uygulama gizlemek için;

 1. İstediğiniz uygulamanın üstüne birkaç saniye boyunca basılı tutun.
 2. Uygulamalar titremeye başlayana kadar basılı tutmanız gerekir.
 3. Uygulamalar titrediğinde hangi uygulamaları gizlemek istiyorsanız onun üstüne dokunup hangi uygulama ile aynı klasöre taşımak istiyorsanız onun üstüne sürükleyin.
 4. Bu sayede uygulama klasörü oluşur.
 5. Artık gizlemek istediğiniz uygulamaların üzerine basılı tutarak o klasöre taşıyabilirsiniz.

Apple Uygulamaları Nasıl Gizlenir?

iOS 10 ile birlikte Apple, yerleşik uygulamaları gizlemenize olanak sağlıyor. Bu sayede ana ekran daha düzenli bir hale geliyor. Gelen güncelleme sayesinde iOS, yerleşik Apple uygulamalarını üçüncü taraf uygulamalarmış gibi kaldırmanıza ve tekrar yüklemenize de olanak sağlamaktadır.

Apple uygulamalarını kaldırabilmek için kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerine basılı tutun. Bütün uygulamalar hareket edene kadar parmağınızı basılı tutmanız gerekiyor. Gizlemek (silmek) istediğiniz uygulamanın sol üst kısmındaki “x” simgesine dokunarak uygulamayı kaldırabilirsiniz.

iOS 10 ile gelen yenilikler Dosyalar, iTunes Store, FaceTime, Kişiler, Takvim, Hava Durumu, Müzik, Harita, Notlar, Sesli Notlar, Anımsatıcılar, Hesap Makinesi, Watch, Arkadaş Bul, Ölçüm (iOS 12), Videolar, Pusula, Borsa uygulamalarını cihazdan istediğiniz zaman silebilirsiniz. İstediğiniz zaman bu uygulamaları uygulama mağazasından tekrar telefonunuza yükleyebilirsiniz.

iPhone’da Gizlediğim Uygulamaları Nasıl Bulurum?

Apple markalı cihazda önceden gizlemiş olduğunuz uygulamayı bulmak biraz zor diyebiliriz. Bu nedenle cihazda Spotlight aramasını kullanabilirsin. Aşağıdaki adımları uygulayarak gizlenen uygulamaları bulabilirsin.

 1. Ana Ekran’da parmağınızı basılı tutup ekranın orta kısmından aşağıya doğru kaydırmalısınız.
 2. Spotlight arama kutusu karşınıza gelecektir.
 3. Arama kutusuna uygulama adını yazarak bulabilirsiniz
 4. Ana Ekran’da parmağınızı kullanarak ekranı sağa doğru kaydırıp Araç Takımı sayfasına gelin ve arama çubuğuna uygulamanın adını yazarak uygulamayı bulun.

iPhone Oyun Gizleme

iPhone oyun gizleme de Apple marka telefon kullanıcıları tarafından araştırılan konular arasındadır. iPhone oyun gizleme yöntemi de oldukça basittir. Yine yukarıda anlatmış olduğumuz iPhone uygulama gizleme yöntemini kullanarak herhangi bir oyunu gizleyebilirsiniz.

Daha sonrasında bu oyunu bulabilmek için arma kısmına gelip oyunun adını yazmanız yeterli olacaktır. Uygulama ve oyun gizleme nasıl yapılır bilmeyenler yukarıdaki başlıklarda anlatılanları yapabilirler.

iPhone Uygulamaları Gizleme

iPhone cihazınızda uygulama gizleme işlemini aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

 • İlk olarak, iPhone cihazınızın Ana Ekranı’na gidin ve gizlemek istediğiniz uygulamanın üzerine dokunun.
 • Dokunduğunuz uygulamanın üzerine dokunduğunuzda, ekran hareket edecek ve uygulama ikonları küçülecektir. Bu durumda, uygulama ikonlarını sürükleyip yeni bir dosya oluşturabileceğiniz görünecektir.
 • Sürükleyip yeni bir dosya oluşturabileceğiniz göründüğünde, uygulama ikonunu istediğiniz yere sürükleyin ve bırakın. Bu işlem, uygulamanın bir dosya içine taşınması anlamına gelir.
 • Dosya oluşturulduktan sonra, iPhone cihazınızda ana ekranınızda gizlediğiniz uygulamanın ikonu görünmeyecektir. Ancak, uygulama hala cihazınızda mevcuttur ve cihazınızdaki uygulamaların tümüne erişebilirsiniz.
 • Eğer gizlediğiniz uygulamanın ikonunu tekrar göstermek isterseniz, Ana Ekranı’na gidin ve Dosya uygulamasını açın. Dosya uygulamasında, gizlediğiniz uygulamanın ikonunu bulun ve onu Ana Ekranı’na sürükleyin. Bu işlem, uygulamanın ikonunun ana ekranda tekrar görünmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu