Güncel Bilgiler

İstanbulkart Vizeleme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart kullanın araştırdığı konulardan biri vizeleme işleminin nasıl yapıldığıdır. Bu dea haberimizde İstanbulkart vizeleme nasıl yapılır sorunun yanıtını detaylı anlatacağız.

İstanbul’da ulaşımda olmazsa olmazlardan biri olan İstanbulkart, hemen hemen herkesin cüzdanında yerini almıştır. İstanbulkart kullanıcıları vizeleme işleminin nasıl yapıldığını merak ediyorlar. Daha önce İstanbulkart vizeleme işlemi yapmadıysanız ve nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki başlıkta anlatılanları uygulamalısınız.

İstanbulkart Vizeleme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart vizeleme için, Biletmatik’lere indirimli kartınızı okuttuğunuz zaman, ekranda çıkan vizeleme onay butonuna basıp 10 saniye kadar kısa bir süre içinde vizeleme işlemi yapılabilir.

Vizeleme yapmak için toplamda 970 adet ODM/Biletmatik yerlerinden biri kullanılabilir. Bu cihazlar sayesinde vizeleme işlemi oldukça kolay bir şekilde yapılabilir.

Ücretsiz Kartlar;

  • Kart, Biletmatik’in kart okuma kısmına yerleştirin ve 10 saniye kadar bekleyin.
  • Kart güncelleme işlemi tamamlanır. Kartınızı alarak sonraki güncelleme işlemine kadar ücretsiz bir şekilde kullanmaya devam edin.

İndirimli Kartlar;

  • İndirimli kartlarda vizeleme işlemini yapabilmek için kartta 5 TL bakiye olması gerekir. Kart, Biletmatik’in kart okuma kısmına yerleştirin
  • Biletmatik panelinde “5 TL karşılığında güncellemeyi kabul ediyor musunuz?” notu çıktığında onay tuşuna basmanız gerekir
  • Onayladıktan sonra 10 saniye bekleyin ve kartı alın.
  • Kart güncelleme işlemi tamamlanmış olacaktır. Bir sonraki güncelleme işlemine kadar kartınızı indirimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda Öğrenci akbili vizeleme, İstanbulkart mobil uygulamasından online bir şekilde yapılabilir. İstanbul’daki öğrenciler tarafından kullanılan indirimli İstanbulkart için her yıl sonunda vizeleme yapılması gerekmektedir.

Vizeleme yapılmadığı durumda indirimli kart, tam tarifeye dönecektir. Öğrenciliği devam eden İstanbulkart kullanıcıları; akbil yüklemesi yapılan büfelerden/bayilerden, Biletmatik cihazlarından ve İstanbulkart mobil uygulamasın gibi yerlerden vizeleme işlemini yapabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu