Güncel Bilgiler

Kendini Geliştirmenin Yolları 2024 Kendimi Nasıl Geliştirebilirim

Kendini geliştirmek isteyenler için çeşitli yöntemler. Motivasyon videoları izleyerek kendinizi geliştiremezsiniz. Hemen kalkın ve harekete geçin.

Kendini geliştirmenin yolları nelerdir? Kendimi nasıl geliştirebilirim? Sürekli olarak kendinizi eksik hissediyor ya da daha fazla geliştirmek istiyor olabilirsiniz. Kendimi geliştirmenin yolları nedir diye arayışta mısınız?

Eğer böyle bir niyetiniz varsa makalenin devamındaki önerileri dikkate alabilirsiniz. Tabi ki kendini geliştirmenin birden fazla yolu bulunuyor. Kişisel gelişime önem verenler öğrenmeye açık insanlardır. Tabi herkesin bildiği sözlerden biri de “öğrenmenin yaşı yoktur” cümlesidir. Öğrenmeye açık bir yapınız mı var? Sürekli kendinizi geliştirmeyi ve yeni yetenekler, hobiler ve beceriler kazanmak mı istiyorsunuz? Bunun için sürekli araştırmalarda bulunmalısınız. Kişisel gelişime önem veren insanlar genelde meraklı bir yapıya sahiptir. Sürekli bir şeyler öğrenmek isterler. Bir ömür her ne kadar kısa görünse de öğrenmek için oldukça uzundur. Her insan hayatı boyunca hep bir gelişim süreci içindedir zaten. Çünkü insanlar yaradılışı gereği eğitilmek, geliştirilmek üzere programlanmış varlıklardır. Eğer gelişmezsen makineleşirsin ve bundan dolayı değersizleşirsin. Siz şuanda buradasınız ve bu yazımızı okuduğunuza göre herkes gibi olmak istemiyorsun demektir. Sen kendini geliştirmek ve farklı olmak istiyorsun.

Kişisel gelişimin amacı da budur, kendini geliştirmek ve herkes gibi olmamak. Hepimiz yaşantımız boyunca sürekli bir şeyler öğreniyoruz, okula gidiyoruz, kurslara gidiyoruz. Eğitim gereği önce ilkokul sonra ortaokul ardından lise daha sonra üniversite ve böyle devam eden bir eğitim sistemimiz mevcut. Çoğu kişi farkında olmasa dahi eğitim sistemine ayak uydurarak Kişisel Gelişim evresinde bulunuyor. Daha fazla gelişim isteyenler ise herkesten farklı şeyler yaparak kendilerini geliştiriyorlar.

Kendini Geliştirmenin Yolları

Kişisel gelişime gerçekten önem veren bir topluluk olarak; sosyalleşme, insanlara nasıl davranılmalı, kendimi geliştirmek için nasıl bir yol izlemeliyim gibi konulara da değiniyoruz. Öncelikle gelişimin sonsuz bir yol olduğunu belirtmekte fayda var. Bir söz vardır “çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi?” diye. Bize kalırsa gezerken okuyan, okurken anlayan, gezerken gören daha çok öğrenir. Bu sayede insan kendini geliştirmiş kendine bir şeyler katmış olur.

Kendimi Geliştirmek İçin Ne Yapmalıyım?

1. Kendinize Yeni Bir Hobi Edinin

Muhtemelen sizin de herkes gibi bazı hobileriniz vardır, bu hobi dışında farklı şeylerle de ilgilenmeye ne dersiniz? Eğer spora meraklıysanız bir spor dalını hobi edinebilirsiniz, buna savunma sanatları da dahil. Benim o kadar vaktim yok demeyin, çünkü bunu yaptıkça kendinizi köreltip gelişime kaparsınız. Tabi ki seçenekler spor ile kısıtlı değildir. Örnek verecek olursak; yemek yapma, el becerisi, elektronik tamiri, yüzme gibi. Hatırlatalım yeni bir hobi edinirken başlangıçta size sıkıcı ya da yorucu gelebilir. Fakat başlangıç aşamasını geçtikten sonra ne kadar keyif aldığınızı siz de fark edeceksiniz.

2. Yeni Bir Dil Öğrenin

Yabancı dil denince akla ilk olarak Ingilizce geliyor. Tabi bunun dışında Fransa, italyanca, çince ve japonca gibi diller de bulunuyor. Fakat dünya dili olarak kabul edilen İngilizce neredeyse bütün ülkelerde işinize yarayacak dillerden birisidir. Yabancı dil öğrenerek hem boş vakitlerinizi kaliteli geçirirsiniz, hem de yeni bir dil öğrenmiş olursunuz.

3. Eğitici Bir Kursa Gidin

Dil kursu ya da bulunduğunuz bölgedeki gençlik merkezlerindeki kurslara katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Gençlik merkezlerinde çeşitli kurslar bulunuyor. Bunlara örnek verecek olursak kodlama, bilgisayar, girişimcilik, muhasebe, işletme ve benzeri.

Gelelim kendini geliştirmek için yapman gerekenler; Bugünden itibaren kendinizi geliştirmeye odaklanın. Kendinize her zaman yeni bir konu bulun ve bu konuyu araştırın, bilgi edinin. Ya da bir iş bulun ve bu işi araştırın, nasıl yapıldığını öğrenin. Kişisel gelişime önem veren insanlar, sosyal ilişkilere de önem verir. Sosyal ilişkilerinizi de en üst düzeyde tutun ve sosyalleşin.

4. Sosyalleşin

Sosyalleşmek kişisel gelişim açısından en önemli şeylerden biridir. Sosyalleşmeden kendinizi geliştirmek imkansızdır. Çünkü hayatınıza giren iyi ya da kötü insanların hepsi size bir şeyler katacaktır. Yukarıdaki görseli baz alalım. Ortadaki ip kendiniz olarak düşünün, normalde mavi yuvarlak bir ipten ibaret gibi görünüyor. Mavi ipe bağlı diğer ipleri de, çevrenizdeki insanlar gibi düşünün. Tam düğüm yerlerine odaklanın ve mavi ipe her birinin farklı bir renk kazandırdığını fark edeceksiniz. Yani demem o ki her bir insan hayatınıza yeni şeyler katacaktır. Hatırlatmak isteriz ki, sosyalleşirken arkadaş seçimine de dikkat etmekte fayda var.

5. Ailenizle Vakit Geçirin ve Önem Verin

Kişisel gelişimde ailenin de büyük ölçüde önemi vardır. Çoğumuz fark etmiyoruz fakat ailemizle geçirdiğimiz zaman dilimi oldukça düşük. Hatta cep telefonu ile geçirdiğimiz süre ailemizle geçirdiğimiz vakitten çok daha fazla uzun diyebiliriz. Çevrenizde de kendini geliştiren insanlar görmüşsünüzdür, dikkat ederseniz bu insanların aile ilişkileri ve aile bağı oldukça sıkıdır. Bu nedenle ailenize önem verin, bu sayede bir iş yapacağınız zaman onlar da size aynı şekilde önem verir ve destek olurlar.

6. Sivil Toplum Kuruluşlarına Katılım Yapın

Buna örnek verecek olursak Tema vakfına katılabilirsiniz. Türkiye Erezyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma vakfına üye olarak fidan dikimi gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Aynı zamanda yaşlı bakım evlerini de sürekli ziyaret edebilirsiniz. Yaşça sizden büyük olan insanlar ile muhabbet etmek hayata bakış açınızı değiştirecektir.

7. Her gün Kitap Okuyun

Kitaplar bilgiye en kolay ulaşacağınız şeylerden biridir. Bilgi ve gelişimin temel kaynağı olan kitapları okumayı unutmayın. Okunan her bir kitap, okuyan kişinin daha fazla bilgi olmasına yarar. Şöyle bir örnek verecek olursak; kitap okuyan bir kişinin normal birine göre kelime dağarcığı ve bakış açısı daha gelişmiştir.

8. Kişisel Gelişim İçin Okunması Gereken Kitaplar – 10 Kitap Önerisi

Kitap okumalıyım ama kişisel gelişim için kitap önerisi arıyorum diyorsanız buradaki kitapları okuyabilir ya da farklı kitapları da araştırabilirsiniz.

  • Evrenden Torpilim Var 
  • Üstün Başarı
  • Eşitler Evi
  • İnsan Mühendisliği
  • İyi Hissetmek
  • Yaşam Koçum Aristo
  • İnsanın Anlam Arayışı
  • Akıllı Yaşama Sanatı
  • Yaratıcı Beyin, Dehanın Nörobilimi
  • Kendime Düşünceler

9. Zayıf Yönlerini Keşfet

Kendini geliştirmek için kitap okuma, dil öğrenme, spor yapma ya da hobi edinmenin yanında zayıf yönlerini keşfetmelisin. Herkesin mutlaka bir kusuru vardır. Doğal olarak hiç kimse mükemmel değildir. Önemli olan şey ise bu kusurların farkında olmak, onların nedenini araştırmak kabullenmek ve ortadan kaldırmaktır. Bunları yaparak kendini geliştirme yolunda bir adım önde olursun. Kendindeki kusurları bulmalı, bunların nedenini öğrenmeli, bu kusurları ortadan kaldırmak için elinden geleni yapmalısın.

Örneğin ülkemizdeki en büyük kusur özgüven eksikliğidir. Çoğu kişi bir konuşma yapamaz ya da kendini ifade etmekte zorlanır. Bu tür eksikliklerinizi kapatarak insanlarla olan iletişiminizi daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

10. Kendinle Zaman Geçir

Kendinle baş başa kal ve kendine önem ver. Kendinizle vakit geçirerek bugüne kadar yaptığınız hataları ve doğruları düşünün. İnsanlara karşı davranışlarınızı ve insanların size olan tavır ve tutumlarını analiz edin. Öğrenmeye açık olan biri hatalarını kabullenmeli. Ya da bir arkadaşı kendisine zarar verecek tutum ve davranışlarda bulunuyorsa onu analiz edip nedenini öğrenmeli ve bu tutumları devam ediyorsa onlardan uzak durmalı.

11. Sürekli Yeni Bir Hedeflerin Olsun

Kendini geliştirmek için sürekli yeni hedeflerin olsun. Bu hedeflere ulaşmak için elinden gelen bütün çabayı göstermelisin. İnsan denen varlık sürekli bir şeylerle uğraşmalıdır. Eğer bir uğraşınız ya da hedefiniz yoksa hayat size çok sıkıcı ve anlamsız gelecektir. Günlerinizin hep aynı geçtiğini düşüneceksiniz. Yeni hedefler koyarak hem kendinizi geliştirin hem de hedefinize ulaştığınızda yaşayacağınız o hazzı tadın.

12. Kötü Alışkanlıklarına Son Ver

Yeni hobiler edinmek için kötü ve olumsuz alışkanlıklarını bırakmalısın. Bunu sahadaki oyuncu değişikliği gibi düşünün, kötü alışkanlıklarına elveda yeni hobilere merhaba deyin. Sizi olumsuz yönde etkileyen alışkanlıklarınızı bıraktığınızda oluşacak olan boşlukta yeni hobiniz ile ilgilenebilirsiniz.

13. Uyku Düzenine Önem Verin

Uyku düzeni hayatınızın her yerinde sizi etkilemektedir. Uyku düzeni olmayan insanlar genelde düzensizdirler ve kişisel gelişime pek açık sayılmazlar. Kişisel gelişim için erken uyuyup erken uyanmanız gerekir. Hiç bir işim yok neden erken uyanıyorum diye sormayın, yukarıdaki tavsiyeleri uygulayarak daha mutlu bir gün geçirebilirsiniz.

Uyku düzeni olan insanlar daha mutlu ve pozitif insanlardır. Bu pozitiflik çevrenizdekileri de olumlu yönde etkileyecektir.

Haberimizde Kendini Geliştirmenin Yolları Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ile ilgili merak edilenleri yanıtladık. Eğer kendini geliştirmenin yolları hakkında önerileriniz varsa bunları yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu