Haber

Klozetteki Sarı Leke Nasıl Çıkar 2023

Klozetteki sarı leke nasıl çıkar, Lavabo, fayans veya klozetteki sarı leke nasıl çıkarılır işte detaylar.

Klozetteki sarı leke ve diğer lekeler nasıl çıkarılır. Umumi tuvaletlerde klozette sarı lekeler görmek çok yaygındır. Bu gibi yerlerdeki sarı tuvalet lekeleri büyük olasılıkla ihmalin sonucudur. Ama eve döndüğünüzde klozette inatçı sarı bir leke gördüğünüzde bu ne anlama gelir? Düzenli temizlik yaparak tuvaletinizin bakımını düzgün yapamadığınız anlamına mı geliyor? Yoksa bu lekelere neden olan başka bir şey mi var?

Klozetlerdeki sarı leke, bakım eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Klozetiniz uzun süre temizliği yapılmaz ise sarı leke oluşması kaçınılmazdır ve kötü kokular daha da yaygınlaşır

Temizleme işlemini ne kadar bekletirseniz, renk o kadar yoğun hale gelir. Lekeyi çıkarmak da daha zor olacaktır. İdrar havaya maruz kaldığında oksidasyon meydana gelir ve lekenin zamanla daha yoğun bir renge dönüşmesine neden olur.

Bu nedenle tuvaletinizi idrar kalıntılarından uzak tutmak istiyorsanız, her kullanımdan sonra tuvaleti sifonu çekmek çok önemlidir. Lekesiz bir klozet elde etmek istiyorsanız, tuvalet tabletleri veya diğer benzer ürünler kullanışlıdır. Neyse ki, sarı lekeli bir klozet, zamanında hareket ederseniz çözülmesi imkansız bir sorun değildir.

Bazı durumlarda sarı lekeler, sert suyun neden olduğu kireç oluşumlarından kaynaklanır. Bu sert su, daha sonra biriken kalsiyum gibi mineraller açısından zengindir. Zamanla birikim, klozetinizin içinde sarı bir leke şeklinde görünür hale gelecektir. Bunun gibi lekelerin sert bir yapıya sahip olması, onları tipik sarı idrar lekelerinden ayırt etmelerini kolaylaştırır. Sert su lekeleri büyük bir sorun haline gelebilir. Erken önlem alınmadığı takdirde borularda birikebilir. Kalsiyum birikmesi borulara ulaştığında tuvaletinizin yedeklenmesine neden olabilir. Bu nedenle, en küçük oluşumu bile fark ederseniz, daha fazla birikmesini önlemek için onu yok etmek çok önemlidir

Klozet İçindeki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Klozet içindeki sarı lekeler nasıl çıkar sorunun birçok farklı cevabı bulunmaktadır.

  • Kabartma tozu ve beyaz sirke, yaygın olarak kullanılan çevre dostu ev temizleyicileridir. Klozetinizi temizlemek için yapmanız gereken tek şey ikisini iyi ce karıştırıp. İster idrar lekesi, ister sert su lekesi olsun, bu karışım onu çıkaracak ve klozetinizdeki parlak beyazı geri getirecektir.
  • Limon suyu ayrıca sarı idrar lekelerini veya kalsiyum birikimini gidermeye yardımcı olabilir. Limon suyunun yüzeyleri beyazlattığı bilinmektedir. Asidik özellikleri sayesinde sarı lekelerin ve kalsiyum birikiminin giderilmesine yardımcı olabilir. Bazı ovma işlemlerine de ihtiyaç duyulacaktır.
  • Coca-Cola, güçlü bir çözücü olan karbonik asit içerir. Kabartma tozu ile birlikte ikisi bir leke önleyici bomba oluşturur! İlk olarak, kuru bir klozete iki yemek kaşığı kabartma tozu eklemeniz gerekecek. Bundan sonra iki bardak Kola ekleyin ve kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesini bekleyin. Beş dakika sonra bir tuvalet fırçası kullanın ve tuvaletteki sarı lekelerin her birini fırçalayın. Gerekirse işlemi durulayın veya tekrarlayın
  • Tuvalet lekelerini çıkarmak için piyasada birçok ticari temizlik ürünü bulabilirsiniz. Kimyasal olduğu için bunları kullandıktan sonra belirli süre tuvaleti kullanmamınız gerekir.

Fayanstaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Fayanstaki sarı lekeler nasıl çıkar, Kabartma tozu ve beyaz sirke, Limon suyu ve kabartma tozu, piyasadaki dişer kimyasala temizlik ürünlerini deneye bilirsiniz.

Tercih ettiğiniz ürünü bir kovaya koyup içine asipin veya cif gibi bir temizlik ürünü ekleyin (Kimyasal iki ürünü iç içe katmayın). İyice karışmasını bekleyin

bir bez ile karışımı alıp fayans üzerindeki sarı lekeye uygulayın. Bu şekilde sarı lekelerden kurtula bilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu