Güncel Bilgiler

La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Anlamı

La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin anlamı nedir. Etrafınızdan çokça duyduğunuz ve en çok bilinen dualardan biri olan “La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin” sırları nedir? La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin fazileti nedir? En çok okunan dualardan olan la ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin Arapça anlamını sizin için makalemizde paylaştık.

La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Sırrı Nedir?

Hz. Yunus Peygamberin kavmi olan Ninova’ya Allah’ın bir olduğunu ve Ondan başka ilah olmadığını anlatmak için gönderildiğini söylemesine rağmen kavmi tarafından eziyete uğramıştır. Ninova kavmi bu gün Musul içerisinde bulunan bir alandadır. Hz. Yusuf (a.s) zamanında buradaki halk putlara tapıyordu. Hz. Yusuf ise kavminin Allah yoluna gelmesi için gönderildi. Bunu Kavmine söylediğinde kavmi söylediklerini dinlemedi ve Hz. Yusuf (a.s) eziyet etmeye başlamıştır. Bunun üzerine Hz. Yusuf (a.s) gelecek felaketten kendini korumak için kavmini terk ederek oradan ayrılmıştır.

Bu terk ediş Allah’ın bir emri olmadığından ve kavminin aslında imana geldiğini bilmediğinden Rabbimiz bu duruma razı gelmemiştir. Hz. Yusuf (a.s) Ninova’dan kaçarken bir tekneye binmiştir. Teknede ilerlerken büyük bir fırtınaya yakalanmış ve teknedekiler batmamak için arlarında bir kura çekerek kurada çıkacak kişiyi tekneden atmaya karar vermişlerdir. Kura sonucu Hz. Yusuf (a.s) tekneden atılacak kişi olarak çıkmış ve suya atılmıştır. Hz. Yusuf (a.s) suya düşerken bir balık tarafından yutulmuş ve kendini balığın karnında bulmuştur.

Balığın karnında iken La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin duasını okuyan Hz. Yusuf (a.s) Allah tarafından affedilerek bağışlanmıştır. Saffat suresi 143. ve 144. Ayette “Eğer o, Allah’ı tespih edip yüceltenlerden olmasaydı, mutlaka insanların diriltileceği güne kadar balığın karnında kalırdı” şeklinde buyurmuştur. Allah Hz. Yusuf (a.s) duasını kabul edip onu deniz kıyısına bırakmıştır.

La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Arapça Anlamı

Hz. Yusuf (a.s) bir balığın karnındayken Allah’a dua ve tespih ettiği duadır. Bir tövbe olan duanın anlamını bilerek okumak daha faziletlidir. “La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin” anlamı “Senden başka ilâh yoktur. Sen her türlü kusurdan, eşi-ortağı olmaktan uzaksın. Şüphesiz ben kendine yazık edenlerden oldum” 

La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Faziletleri

Sıkıntısı derdi ve kederi olanlar bu duayı okuduğunda Allah’ın izni ve taktiri ile bu sıkıntıdan kurtulur. Hz. Yusuf karanlık, suçluluk ve pişmanlık içerisinde dua etmiştir ve Allah duasını kabul ederek onu huzura kavuşturmuştur. Hz. Muhammed (s.a.v) herhangi bir Müslüman bir huzursuzluk ve darlık içindeyse bu duayı okursa mutlaka Allah’ın onun duasını kabul edeceğini söylemiştir. Ayrıca Hz. Muhammed (s.a.v) Aziz ve Celil isimleri ile Allaha edilen duaların kabul olduğunu Hz. Yusuf’un ettiği duanın da bu dualardan olduğunu belirtilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu