Haber

Likör Nasıl içilir? Neyle İçilir Likör nasıl yapılır?

Likör nasıl içilir ve neyle içilir? Likör kokteyl tarifi ve Likör nasıl yapılır detayları haberimizde. Likör hakkında her şey.

Meyve, sebze ve tahılların damıtılma yöntemi sayesinde elde edilen alkollü içecek likör nasıl içilir? Likör neyle içilir ve likör nasıl yapılır sorularının cevabını merak edenler için detaylı şekilde anlattık.

Likör Nedir?

Meyve, sebze, fındık, kahve vb. gıda ürünlerinin damıtılma yöntemi sayesinde elde edilen alkollü içkiye likör denilmektedir. İçinde yüksek miktarda şeker olduğundan dolayı kana hızlı bir şekilde karışır ve daha çabuk sarhoş etme özelliğine sahiptir. Likörler genelde tatlı bir tada sahiptirler.

Likör Nasıl Yapılır?

Viski, vodka, konyak benzeri alkollü içeceklerin nane, muz, vişne gibi meyveler ve şeker ile karıştırılması ile elde edilen bir içki türü olarak Likör tüketilmektedir. Evde yapılan likör tadı bilen biri tarafından yapıldığında daha güzel oluyor. Evde likör yapmak isteyenler istediği meyve ile bir kaç işlem yapıp karışımı hazırlayabilirler. İnternette çeşitli likör yapma videoları var.

Likör Çeşitleri

Likör Çeşitleri

En çok bilinen ve tüketilen likör çeşitleri;

  • Nane Likörü
  • Muz Likörü
  • Nazen Likör
  • Acıbadem Likörü
  • Çilek Likörü
  • Badem Likörü
  • Sakız Likörü

Likör Nasıl İçilir?

Likör nasıl içilir, Türk kahvesiyle de içilir, kokteyller ile karıştırıp da içilebilir. Aynı zamanda sek içmek isterseniz sek bir şekilde de tüketebilirsiniz. Hazır alınan likörler genelde cam şişelerde muhafaza edilir. Likör şişeleri ve bardakları ise liköre özeldir. Kafeler ve barlarda kokteylli içki yapılırken isteğe bağlı likör de eklenir.

Likör tadımlık olarak tüketileceği zaman küçük kadehlerde servis edilir. Portakal, muz, çilek, böğürtlen, vişne gibi çeşitli aromalarda yapılır. Likör ile hazırlanan çeşitli alkol türleri vardır. Şekerli bir içki olduğundan dolayı sarhoş etme süresi daha kısadır.

Vişne likörü nasıl yapılır?

likör

1 kg vişne, 300 gr toz şeker, 4-5 adet karanfil, 70 cc konyak, viski ya da vodka, 1adet çubuk tarçın kavanozda birleştirilir. Dikkat edilmesi gereken şey şekeri sıcak su ile eritip ardından eklemeniz gerkeiyor. Ağzını iyice kapadığınız kavanozu güneş görmeyen bir ortamda 2 ay civarı bekletmeniz gerekir. Ardından kavanozu çıkarıp süzerek kullanabilirsiniz.

Portakal likörü nasıl yapılır?

2.5 kg portakal yıkayın. Tüm haldeki portakal 2 parçaya bölün. 3 litrelik cam kavanoz içine portakal parçalarını ekleyin. Üstüne alkol, 500 gr toz şeker, ve 5 adet çubuk tarçın ile 10 – 15 adet kuru karanfil ekleyin. Güneşi görmeyecek şekilde karanlık bir ortamda 1 ay civarında bekletin. Kavanozu 2 günde bir çalkalamalısınız. 1 ay sonra kavanozu açın ve süzün. Hazır hale gelecektir.

Likör Neyle İçilir?

Likör neyle içilir, Likör içeceğiniz zaman Likörün beraberinde meyve suyu tüketebilirsiniz. Likörün yanında, lokum, fındık, kurabiye, çikolatalı pasta, kek, waffle benzeri yiyecekler tüketilir. Acıbadem, nane ve sakız likörleri kahven ile tüketilebilir.

Likör Alkol Oranı

Likörlerin alkol oranı %15 ile %40 arasında değişkenlik gösterir. Marka ve türüne göre alkol oranı çeşitlilik göstermektedir.

Likör Sarhoş Eder mi?

Likör alkollü bir içecek olduğundan dolayı sarhoş eder. Alkol ile karışım yapılması halinde alkol oranı yükseleceği için sarhoş etme etkisi daha da hızlı olur.

Haberimizde Likör Nasıl içilir? Neyle İçilir Likör nasıl yapılır? ile ilgili merak edilenleri yanıtladık. Daha önce likör tüketmeyenlerin bilmesi gereken hemen hemen her bilgi burada mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu