Haber

Limonla Varis Tedavisi 2023 Bitkisel Varis Tedavisi

Limonla Varis Tedavisi yapılır mı? Limonla Varis Tedavisi nasıl yapılır? Limon varise iyi gelir mi?

Varis toplar damarların normalden daha fazla genişlemesi olarak tanımlanır bunun bir çok sebebi olabilir ama genellikle genetik sebeplerden kaynaklı oluşmaktadır. Yani ailenizde üst soylarda veya yan soylarda varis var ise sizde de oluşma ihtimali vardır. Varis şikayetlerinde daha çok bayanlar doktora başvurmaktadır. Sebebi bayanların dış görünüşe erkeklerden daha fazla özen göstermesindendir. Çünkü bacaklarda belirgin bir şekilde damarların gözükmesi hoş olmadığından doktora başvuru en çok kadınlar tarafından yapılmaktadır. Varis şikâyeti ile ilgili genelde dış görünüş ile alakalı olarak başvuru yapılmaktadır. Yani bacaklarda istenmeyen kılcal damarlar veya deri altında kabarık olarak gözüken damarların görüntüsü rahatsız ettiği için tedavi süreçleri başlamakta. Bu durumda genelde Kalp Damar cerrahi bölümüne gidilmektedir.

Varis etkileri olarak ağrı, şişlik, ağırlık hissi, kaşıntı ve gece kramplarına neden olur. Yani vücut yoruldukça sızı şeklinde bir ağrı oluşması şikayeti genel şikayetlerdendir. Varis ayrıca bacaklarda şişlik hissine neden olur. Ağrı ile benzer şekilde sabah genelde olmayan vücut yoruldukça akşama doğru oluşan şişliktir. Bu tip his var ise sizde de bir kalp damar cerrahi doktoruna gitmenizde fayda vardır.

Varis Çeşitleri

Varis konusunda bilinmesi gereken varisin tek tip olmamasıdır. Varis herkes bacaklardaki koyu renkli damar olarak bilir ama varis aslında iki tiptir. Birinci tip varis dış varis yani bacaklardaki koyu renkli damarlardır. İkinci tip varis ise iç varis birinci tip variste damarlar genişler ve kan biriktirir. Ama damar yırtılması olmaz bu varis tipinde çok fazla genişleyen damar bacaklarda ağrı, şişkinlik, kaşıntı gibi belirli semptomlar gösterir. Dış varis çok ilerlediği zaman damarlar çok fazla irileşir. Eğer makat kısmında dış varis oluşursa bu hemoroide sebep olabilir.

İkinci varis tipi olan iç variste damarların kemiklere bakan kısmında yırtılması ile oluşan bir varis tipidir. Yırtılan damarlardan kas ile kemik arasına kan sızar buda ayakta veya bacakta şişlik oluşumuna neden olur ve bu yüzden ödem ile çok karıştırılır. İç varis ile ödem arasındaki en bariz fark ödem sıklıkla aynı şişkinlikte kalır yani ödem miktarı değişmez. Ama iç varis sebebiyle oluşan ayak şişkinliğinde ayakların pozisyonu değiştirilerek şişkinlik azaltılabilir.

Varis Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler

Varisi önlemek için eğer çok uzun süre masa başı oturarak iş yapıyorsanız. Aralarda mutlaka kalkın biraz yürüyün bacaklarınızı çok uzun süre hareketsiz bırakmamaya özen gösterin. Eğer masa başından kalkamayacak bir durumdaysanız mutla ayaklarınız biraz oynatın bacaklarınızı hareket ettirin ki dolaşım oluşsun ve damar genişleme sorunu ile karşılaşmayın. Bunları yapamıyorsanız günlük spor yaprak vücut dolaşımınızı hızlandırın ve böylece bacaklardaki toplar damar genişleme sorunu oluşmasını engellemiş olun. Bunları yapamıyorsanız işe giderken ve gelirken yürüyüş yaparak vücut dolaşımını hızlandırın. Çok uzun süre ayakta kalıyorsanız ve masa başı iş yapıyorsanız varis oluşmaması için önlemler arasında varis çorabı giymenizde önerilir.

Varis Tedavisi Bitkisel

Dış variste de iş variste de temel çözüm damar yapısının geliştirilmesidir. Bunun içinde kesinlikle doğal ürünlerden destek alınmalıdır. Damar yapısını uzun süreliğine kalıcı olarak güçlendirecek ürünler Omega-3, C- vitamini, At kestanesi Üzüm çekirdeği ve Gotu Kola gibi ürünler damarları güçlendirir. Böylece varise sebep olan birikmiş kan vücuda tekrar çekilebilir.

Limonla Varis Tedavisi

Limonla varis tedavisi sadece mümkün değildir. Limon C vitamini bakımından çok güçlü bir meyvedir. Varis tedavilerinde ise C-vitamini oldukça önemlidir. Ama tek başına pek bir fayda sağlamaz. Limon ile birlikte Omega 3, At kestanesi, üzüm çekirdeği ve Gotu Kola gibi besleyici doğal ürünler birlikte tüketilir ise bu damar yapısını güçlendirerek oluşan varisin giderek azalmasına sonrasında ise tamamen kaybolmasını sağlayacaktır.

Zeytinyağı varise iyi gelir mi?

Zeytinyağı varis iyi gelir mi. Zeytinyağı içerisindeki bileşenler damarların daha sağlıklı olmasını ve kan dolaşımının hızlanmasını sağladığı için varise iyi gelecektir. Zeytinyağı ile yapılan masajda aynı şekilde varis bölgelerindeki kan akışını hızlandırarak varisin azalmasını sağlayacaktır.

Elma sirkesinin varise faydaları?

Elma sirkesi evde bulunan doğal bir ürün olarak varise iyi gelmektedir. Elma sirkesi vücuttaki toksin maddeleri temizlemede çok faydalıdır. Varis olan bölgeye elma sirkesi ile masaj yapılması o bölgedeki varisin azalmasına neden olacaktır.

Sarımsak ve Limonla Varis Tedavisi

Sarımsak ve limonla varis tedavisi için özel bir karışım hazırlayarak her gece varisli bölgeye bu merhemi sürerek bir ve iyice o bölgeye yedirerek üstü bir bez ile sarılır. Sonrasında varislerinizin gittikçe azaldığını göreceksiniz. Merhemin yapılışı için gerekli malzemeleri şu şekilde sıralayabilirsiniz.

 • On diş sarımsak
 • Bir Taze sıkılmış limonun suyu
 • Bir su bardağı zeytinyağı eğer ölçek var ise 200 ml
 • Yarım bardak aloe vera jel hali eğer ölçek var ise 100 ml
 • Yirmi damla biberiye esansiyel yağı

Yapılışı;

 • On diş sarımsağı güzelce doğrayın
 • Limon suyunu, sarımsak ile zeytin yağını cam kavanoza koyun ve çalkalayın. Daha sonra kavanozu hava almayacak şekilde kapatın.
 • Karanlık bir yerde 21 gün bekletin
 • 21 gün sonrasında sarımsağı bir elek yardımı ile süzün.
 • Elde ettiğiniz bu kür ile aloe vera jelini bir birine karıştırarak bir merhem dokusu elde edene kadar karıştırın
 • Merhemin aromasını artırmak için biberiye esansiyel yağı ekleyin ve merheminiz hazırlanmış olacak.

Limonla Varis Tedavisi nasıl yapılır faydası var mıdır? Varis tedavisi hakkında detaylar. Genel kategorisinde yayınlanan bu makale işinize yarayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu