Haber

NFC Özelliği Olan Telefonlar 2022

NFC özelliği olan telefonlar, Merhabalar bu makalemizde NFC özelliği nedir, NFC özellikli telefonlar listesi, NFC olan telefonlar, Samsung NFC özelliği olan telefonlar hangileri, hakkında bilgi paylaşımı yapacağız.

NFC cep telefonları hayatımıza girdikten sonra mobil cihazlara entegre edilen oldukça kullanışlı bir teknolojidir. 2002 yılında Sony ve Philips firmalarının ortak çalışması ile hayatımıza giren teknoloji sonraki yıllarda diğer büyük firmaların kullanımı ve geliştirmeleri ile oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

NFC Özelliği Nedir?

NFC Özelliği Olan Telefonlar

NFC özelliği nedir? NFC açılımı Near Field Communication Türkçe olarak anlamı Yakın Alan İletişimi olarak geçmekte. Kablosuz bir aktarım şekli olan NFC iki cihaz arasında herhangi bir bağlantı olmadan sadece birbirine yakınlaştırarak veri aktarımını temel olarak baz almaktadır. Önceki dönmelerde veri aktarımı için kullanılan teknoloji ilerleyen yıllarda bankacılık gibi birçok alanda da yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Cep telefonu markaları tarafından da oldukça benimsenen teknoloji birçok cihaza entegre olarak gelmekte.

NFC özelliği günümüzde yeni çıkan bir çok akıllı cihazlar ve bilgisayarlarda yerleşik bir şekilde geldiğinden kullanıcılara oldukça kolay ve zahmetsiz bir deneyim sunmakta. Yeni aldığınız cihazın kullanım kısmında NFC desteğinin olup olmadığı yazmaktadır. Eğer ona dikkat etmediyseniz. Cihazların ayarlar kısmına giriş yaparak NFC özelliğinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

NFC Özelliğinin Ne Gibi Faydası Vardır

NFC Özelliği Olan Telefonlar

NFC özelliğinin ne gibi faydası vardır. NFC birçok alanda kullanılmak amacı ile üretilen ve geliştirilen bir teknolojidir. Akıllı telefonlarda bu özellik aktif ise bir çok kolaylığı bulunmaktadır.

  • NFC özelliği aktif olan iki cihazı sadece birbirine yakın tutarak büyük boyutlu birçok dosyayı çok hızlı bir şekilde aktarımını sağlayabilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir aparat ve kablo kullanımı olmadığından ve diğer bağlantılardan (Wi-Fi, Bluetooth) hızlı olduğu için işleminizi oldukça zahmetsiz bir şekilde yapmış olursunuz.
  • Bankacılık sektöründe temassız ödeme bu teknolojiye uygun üretildiğinden Cihazınızın NFC özelliğini kullanarak ödemelerinizi yapabilirsiniz.
  • Aynı şekilde toplu taşıma için kullanılan kartlarda aynı teknolojiye uygun üretildiğinden Toplu taşımalarda da Akıllı telefonunuz ile NFC sayesinde ödeme yapabilirsiniz.
  • Ayrıca NFC özelliğine sahip cihazlarda numara paylaşımı gibi işlemleri zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

NFC Özelliği Olan Telefonlar

NFC özelliği sadece telefonlarda değil bilgisayarlarda, bankacılık ulaşım gibi birçok alanda hayatı kolaylaştırmak amacı ile kullanılmaktadır. NFC desteği olan telefonlar bu özelliği kullanan için bulunmaz bir nimet gibidir. Tüm akıllı telefon işletim sistemlerinin desteklediği bu özellik için cihazınızın da NFC Özelliğinin olması gerekmektedir. Cihazın modelinde NFC özelliği yok ise bu özellik sonradan eklenmemektedir. Bu özellik önceden amiral gemi telefonlarda genel olarak bulunmaktaydı. Şuan ortalama cihazlarda da bu özellik eklenmeye başlandı.

Xiaomi
Huawei
Samsung
Apple
Honor
Oppo
LG
Sony
Google
Alcatel
BlackBerry
Asus
General Mobile
HTC
Meizu
Motorola
Microsoft
Lenovo
Nokia
OnePlus
Doogee
Nothing Phone

Gibi cihazların birçok modelinde NFC özelliği bulunmakta. NFC özelliği uygulanan bir modelin fiyatlandırması da değişmektedir. Farklı bir teknoloji eklendiği için bu özellik o modelin ücretine yansımaktadır.

Samsung NFC Özelliği Olan Telefonlar

Samsung NFC özelliği olan telefonlar, NFC cihazlarında en fazla kullanan telefon olan Samsung’un bir çok cihazında bu özelliğe rastlamak mümkün. Amiral gemi cihazlar orta segment hatta alt seviye cihazlarda bile. Özellikle Galaxy serisinin nerdeyse tüm modellerinde bu özellik bulunmakta. Uzun yıllardır bu teknolojiyi kullanan markanın çok eski modellerinde bile bu özelliğe rastlayabilirsiniz. Samsung cihazlarda NFC özelliği olan bazı modeller aşağıdaki gibidir.

Samsung NFC özelliği olan telefonlar;

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
Samsung Galaxy S21 Plus 5G
Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy Note 20
Samsung Galaxy Note 20 Ultra
Samsung Galaxy S20+
Samsung Galaxy S20
Samsung Galaxy Z Fold3
Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S20 FE
Samsung Galaxy S10+
Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy A73 5G
Samsung Galaxy Note 10
Samsung Galaxy Z Fold2
Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy A52s 5G
Samsung Galaxy Note 9
Samsung Galaxy A72
Samsung Galaxy A33 5G
Samsung Galaxy S10 Lite
Samsung Galaxy S10e
Samsung Galaxy Note10+
Samsung Galaxy M52 5G
Samsung Galaxy S9+
Samsung Galaxy Note 9
Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy Z Flip
Samsung Galaxy M51
Samsung Galaxy A71
Samsung Galaxy M33 5G
Samsung Galaxy Note 8
Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy M31s
Samsung Galaxy M31
Samsung Galaxy M23 5G
Samsung Galaxy A80
Samsung Galaxy S8+
Samsung Galaxy A70
Samsung Galaxy A32
Samsung Galaxy A23
Samsung Galaxy A31
Samsung Galaxy M21
Samsung Galaxy A22
Samsung Galaxy M30
Samsung Galaxy M40
Samsung Galaxy M22
Samsung Galaxy A21

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu