Güncel Bilgiler

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır, E- Devlet ve Tapu ve Kadastro Üzerinden Ada Parsel Sorgulama

Ev, Konut, yada arsa ile ilgili gayrimenkuller ile ilgilenen ve ya yeni bu konular ile ilgilenmeye başlayanların en çok karşılarına çıkan Parsel ve ada sorgulamalarıdır. Arsasına inşaat yaptıracaklar veya arsa alacaklar anlık olarak parsel konumuna nasıl ulaşır. Parsel sorgulama nasıl yapılır, E- Devlet üzerinden Parsel sorgulama, Tapu ve Kadastro üzerinden Parsel sorgulama telefondan nasıl yapılır? sizin için içeriğimizde paylaştık.

Teknolojinin gelişmesi bize bir çok bilgiye daha hızlı bir şekilde erişmemize olanak tanıdı. Bunlardan biride Tapu Kadastro bilgilerine internet üzerinden yani E-Devlet veya Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi üzerinden anlık olarak ulaşabilme. Devletin bu bilgileri vatandaşların hızlı erişimine açmasının nedeni satın alınacak arsa veya taşınmazın yer tespitinin kolaylaştırılmasıdır.

Parsel Nedir?

Parsel nedir? Bir veya birden fazla sahibi olabilen imara uygun bir şekilde sınırlandırılmış toprak parçasıdır. Parsel sahibi Devlet, kuruluş, kişi veya vakıf olabilir. Parsel çeşit bakımından 2 ye ayrılır. Bunlar kadastro parseli ve imar parseli olarak sınıflandırılmıştır. Kadastro parseli kişilerin mülkiyet hakkının yerine getirilmesi için yapılan kadastro adalarının içerisinde yeri belirlenmiş mülkiyet tescili için kullanılan parseldir.

İmar parseli ise parsel içerisindeki imar yapılabilecek parsellere verilen isimdir. Kadastro parsellilerinin yasalara uygun bir şekilde araştırılarak ve gerekli yapılandırılmalardan sonra ayarlanmış şekline imar parseli denir.

Ada Nedir?

Ada nedir? Kamuya ait olan sınırları yapay olarak yol ve cadde doğal olarak ise deniz, göl, akarsu ve orman gibi sınırlar ile belirlenmiş parseller topluluğuna Ada denir. Yani sınırları yapay ve doğal sınırlar ile belirlenmiş parsellerin bir araya gelmesi ile oluşur.

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşların daha güvenli ve kolay bir şekilde gayrimenkul almalarının sağlanması için müdürlüklere gitmeden internet üzerinden alınacak gayrimenkullerin parsel ve ada sorgulamaları yapılabilmekte. Tapu Kadastro Ada, Parsel sorgulama için e-devlet üzerinden yada Takbis üzerinden yani Tapu ve Kadastro bilgi sistemi üzerinden parsel sorgulama mümkün.

E-Devlet Üzerinden Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşların daha hızlı ve güvenli bir şekilde devlet kurumlarının sistemleri üzerinde işlem yapılmasına olanak tanıyan E-Devlet sistemi üzerinden de Tapu ve Kadastro parsel sorgulaması yapılabilir. Bu sorgulamayı yapabilmeniz için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir.

E-Devlet sistemi üzerinden sunulan bu kolaylık ile parsel numarası bilinmese dahi isim soy isim üzerinden parsel sorgulamak mümkün. Bu sorgulayın yapabilmek için öncelikle E-Devlet uygulaması veya internet sitesine giriş yapmanız gerekmekte. E-Devlet girişi yapıldıktan sonra arama kısmına Tapu Bilgileri Sorgulama yazarak üzerinize kayıtlı taşınmaz listesi detaylarından parsel bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Sitesi Üzerinden Parsel Sorgulama

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi üzerinden parsel sorgulama nasıl yapılır? Takbis Tapu ve Kadastro müdürlüğünün vatandaşların mülkiyet bilgilerine internet üzerinden erişmesini sağlayan bir bilgi sistemidir. E-Devlet ve Takbis sistemi vatandaşların güvenli ve doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacı ile hazırlanmıştır.

Takbis üzerinden sorgulama yapabilmek için kayıt kayıt şartı bulunmuyor. Takbis sistemine linke tıklayarak girerek taşınmazın bilgilerini girip sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulamayı il, ilçe, mahalle, ada ve parsel no ile yapabileceğiniz gibi taşınmaz numarası ile veya adres ile yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu