Teknoloji

Periscope Benzeri Canlı Yayın Uygulamaları

Periscope benzeri canlı yayın uygulamaları, Canlı yayın uygulamaları, Periscope tarzı uygulamalar, Periscope gibi programlar hangileri, Periscope yerine kullanabileceğiniz uygulamalar, Periscope tarzı siteler işte detaylar.

Periscope uygulaması Türkiye’de ilk başta Scope Platformu için geliştirilen bir canlı yayın uygulamasıydı. Scope uygulaması kapatıldıktan sonra Periscope uygulaması Twitter tarafından satın alındı. Periscope Uygulamasını kullanabilmeniz için bir Twitter hesabınızın olması gerekmektedir Twitter üzerinden Periscope uygulamasına giriş yaptıktan sonra canlı yayın açabiliyorsunuz. Periscope  uygulamasını açtıktan sonra alt bölümde bulunan kamera simgesini tuşlayarak canlı yayına başlayabilirsiniz ayarlar kısmından ise canlı yayınınızın gizli veya herkese açık olup olmayacağını belirleyebiliyorsunuz.

Teknolojinin ve sosyal medyanın gelişmesi ile kullanıcılar tek bir program üzerinden canlı yayın veya içerik üretimi sağlamak yerine alternatif programlar aramaya başladı. Özellikle akıllı telefonları üzerinden hızlı bir şekilde canlı yayın açabilecek uygulamaları üzerinde yoğunlaşan kullanıcılar için en uygun canlı yayın programlarını sizin için derledik. Popüler canlı yayın uygulamaları arasında en çok kullanılanlar genelde oyuncuların sıklıkla kullandığı uygulamalardır. Bunun başlıca sebebi çok fazla takipçilerinin olmasından kaynaklıdır. Dezavantajı ise oyun yayını yapan ünlü yayıncıların genellikle bu uygulamaları domine etmesidir. Periscope yerine kullanabileceğiniz canlı yayın uygulamaları listesi.

1. Twitch TV

Periscope Benzeri Canlı Yayın Uygulamaları
Periscope Benzeri Canlı Yayın Uygulamaları

Periscope benzeri canlı yayın uygulamaları başında önceki dönemlerde genellikle oyuncularım şimdi ise birçok kullanıcının zevkle kullandığı ve yayına açtığı oldukça popüler bir canlı yayın uygulaması olan Twitch gelmektedir. Twitch ilk olarak 2011 yılında piyasaya çıkmıştır o dönemde genellikle e-sporcuların yayınları ve etkileşim kurması için kullanılan uygulama, gün geçtikçe popülaritesini artırarak izleyici ve kullanıcı kitlesini çoğaltmayı başarmıştır. Ayrıca Twitch kullanıcıları yayıncılara bağış olarak katkıda bulunabildiğinden kaynaklıda platformun kullanım oranı giderek artmıştır. Canlı yayın uygulamaları arasında en çok kullanılmaların başında gelen Twitch üzerinde yayıncı olmak ve yayın açmak diğer uygulamalar kadar kolay değildir.

Twitch yayıncı olmak için belirli şartları karşılamanız gerekmektedir bu şartlar Twitch üyeliği sırasında size detaylı olarak bilgilendirilir. Ayrıca yayın sırasında bağış imkanı verilebilmesi için belirli bir abone sayısına geçmeniz gerekmektedir. Twitch’in ana sayfasında birçok yayıncının canlı yayınları gözükmektedir. Ana sayfa üzerinden beğendiğiniz yayıncılara abone olarak yayınlarını takip edebilir ve belirli bir kullanıcı sayısına geçtikten sonra canlı yayın sizde yapabilirsiniz. Canlı yayın uygulamaları denince akla gelen ilk uygulamadır.

2. Instagram Live

Periscope Benzeri Canlı Yayın Uygulamaları
Periscope Benzeri Canlı Yayın Uygulamaları

Periscope gibi uygulamalar arasında bulunan Instagram en popüler sosyal medya platformlarından başında gelmektedir. Çok fazla kullanıldığından kaynaklı olarak Instagram devamlı olarak yeni özellikleri bünyesine katmaktadır.  Instagram üzerinde herkese açık canlı yayınlar yapmak mümkündür.  Ayrıca canlı yayınları sadece arkadaş listenize de yapabilirsiniz. Instagram’da canlı yayın açmak oldukça basittir.  Eğer çok takipçili bir hesaba sahipseniz hesabınız üzerinden canlı yayınlar açarak izlenme oranlarını arttırabilirsin. Periscope tarzı uygulamalar başında gelen bir uygulama olan Instagram Live oldukça başarılı bir uygulamadır.

Instagram üzerinden yayın açtığınızda tüm takipçilerimize bildirim gidecektir ve yayınımızı izlemek isteyen takipçilerine sizin yayınını da katılabilirler her yayına katılan takipçi bildirimi sizin ekranınıza düşmektedir. Ayrıca takipçileriniz arasından belirlediğiniz kişileri yayına davet ederek onlarla birlikte yayın yapabilirsiniz. Oldukça popüler olan canlı yayın platformlarından başında gelen Instagram Live gün geçtikçe popülaritesini artırmaktadır. 

3. YouTube Live

Periscope Benzeri Canlı Yayın Uygulamaları

YouTube üzerinden canlı yayın açabilmeniz için en az 100 aboneniz olması gerekir. Eğer 100 aboneniz var ise hesap özellikleri sayfasından etkinleştir düğmesine basarak canlı yayın açabilirsiniz. YouTube bilgisayar üzerinden veya mobil uygulamasını kullanarak canlı yayınlar yapabilirsin. Birçok profesyonel yayıncı YouTube üzerinden canlı yayın açmak da bu yayınların içerikleri oyun yayınları, eğlence, siyasi veya gündem olarak değişmektedir. Oldukça sık kullanılan bir canlı yayın Platformu olan YouTube izleyici sayısı arttıkça ve reklam alarak YouTube üzerinden gelir elde etme imkanı da tanımaktadır.  Canlı yayın sırasında YouTube chat kısmını da aktif duruma getirerek izleyicilerin birbirleri ile ve sizin ile etkileşim halinde bulunmasını sağlayabilirsiniz. Periscope yerine kullanabileceğiniz uygulamalar arasında yer almaktadır.

4. Facebook Live

Periscope Benzeri Canlı Yayın Uygulamaları

Yenilenen ve meta çatısı altında diğer sosyal medya uygulamaları ile toplanan Facebook kullanıcılarına sunmuş olduğu ücretsiz Canlı yayın özelliği ile tüm kullanıcıları istedikleri zaman hesapları üzerinden takipçilerine veya herkese açık canlı yayın açma imkanı sunmaktadır. Böylelikle canlı yayın açarak takipçileriniz ile etkileşim halinde bulunarak daha hızlı takipçi sayılarını artırabilirsiniz. Ayrıca canlı yayın açan kişi isterse ayarlar kısmından canlı yayında herkese açık bir şekilde yayınlayabilir. Canlı yayın yapmadan önce etkinlik oluşturarak herkese canlı yayının saatini bildirerek daha çok izleyicinin izlemesini mümkün kılabilirsiniz. Bu nedenle Facebook Live oldukça kullanışlı bir canlı yayın platformudur. Periscope yerine kullanabileceğiniz uygulama ve sitedir.

5. DLive

Periscope Benzeri Canlı Yayın Uygulamaları

Periscope gibi programlar arsında bulunan Dlive Twitch kadar olmasa da oldukça popüler bir canlı yayın platformudur. DLive üzerinde de genellikle oyuncular canlı yayın açmaktadır. Ülkemizde de oldukça fazla kullanılan bir uygulama olan Dlive üzerinden isteğe bağlı olarak oyun dışında etkileşimler içinde canlı yayın açabilirsiniz. Oldukça fazla kullanıcısı olan Dlive  uygulaması üzerinden canlı yayınla uğraşarak çok fazla izleyiciye hitap edebilir. Bu sayede de diğer uygulamalar kadar olmasa da bir gelir elde edebilirsiniz. 

6. YouNow

Periscope Benzeri Canlı Yayın Uygulamaları

YouNow uygulaması ülkemizde de oldukça fazla kullanılan bir canlı yayın platformudur. YouNow uygulaması üzerinden ister kendi üretmiş olduğunuz içerik paylaşabilir veya diğer paylaşım yapan içerik üreticilerin videolarını izlerken takipçileriniz ile canlı yayında etkileşim kurabilirsiniz. YouNow uygulaması üzerinden hesap açma oldukça basittir. Herhangi bir sosyal medya platformu hesabınız üzerinden uygulama üzerinden hesabınıza aktif duruma getirebilirsiniz. Periscope tarzı siteler arsında başta gelen YouNow oldukça interaktif bir platformdur. Bu nedenle gelir elde etme imkanınızda bu platform üzerinde bulunmaktadır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu