Güncel Bilgiler

Polis Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı 2024

Polis olmak için hangi bölüm okunmalı 2024, Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir, Polis okulu kaç yıllık, Polis olmak için hangi liseye gitmek gerekir sorularının cevapları yazımızda işte detaylar.

Polislik kutsal bir meslek olduğu için ve halkın emniyetini ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü sağlayan kolluk kuvveti olduğu için bir çok kişide polis olmayı istemektedir. Polislik çalışma şartları bakımından biraz zahmetli bir meslek olsa da birçok üniversite mezununun yaş ve puanı karşılıyorsa başvuru yaptığı bir meslek grubudur. Ülke genelinde polislere oldukça büyük bir sempati vardır. Bu sempatinin en büyük sebebi neredeyse herksen ailesinden veya yakınından biri polislik mesleğini icra etmesidir. Ayrıca film ve dizilerinde bu mesleğe olumlu yönden sempati kazanmasına yardımcı olmakta. Polis olmak istiyorsanız Polis Meslek Yüksek Okulları sınavlarına girerek veya Üniversite bitirdikten sonra POMEM sınavları ile 6 aydan az olmamak kaydıyla bir eğitim ile polis olmak mümkün.

Polis Olmak için Hangi Liseye Gitmek Gerekir

Polis olmak için hangi liseye gitmek gerekir. Eğer Polis Meslek Yüksek Okuluna gidecekseniz lise fark etmeden Üniversite giriş sınavından aldığınız TYT puanına göre başvuru yapabilirsiniz. Sadece lise mezunu olmanız yeterli olacaktır. Taban puanlar ve alınacak öğrenci sayısı her sene Polis Akademisi tarafından bildirilmektedir. Polis olmak için kaç yıl okunur sorusunun cevabı ise başvuru yaptığınız akademi eğitimine göre değişir. PMYO eğitimi 2 yıldı. POMEM üzerinden eğitim alacaksanız 6 aydan az olmamak şartıyla eğitim verilir. PAEM 11 aya kadar eğitim verilir. Hangisinden başarılı olup kazandıysanız sonrasında mesleğe başlayabilirsiniz.

Polis olmak içi sayısal mı sözel mi sorusunun cevabı eğer liseden sonra PMYO girecekseniz TYT puanınızın iyi olması gerekir. Yani sayısal olanlar daha şanslı olabilir. Temel matematik ve fen sorularından kaynaklı. Ama POMEM sınavına girecekseniz lisede okuyacağınız bölüm hiç önemli değildir. Sadece 4 yıllık üniversite mezunu olmanız ve gerekli kriterleri yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Polis Olmak için Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı
Polis Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Polislik kutsal ve saygın bir meslek olduğu için ve çalışma koşulları ağır olsa da severek yapılan bir meslek olduğundan lisede Türkçe, sosyal bilgiler, coğrafya, fen , tarih ve matematik gibi derslerinizin başarılı olması gerekir ki Polis Meslek Yüksek Okullarına giriş yaparak Polis Akademisi mezunu olabilin. Polisler devlet memuru olduklarından ekonominin gün geçtikçe kötüye gittiği günümüzde tercih edilebilecek en iyi mesleklerin başındadır. Polis Meslek Yüksek Okulları girişi için TYT bandında hesaplama yapıldığından Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen alanlarına yoğunluk verilmeli. Yıllık olarak alınacak öğrenci sayısı bildirildiğinden ona göre ne kadar yüksek puan alırsanız PMYO girmeniz o kadar yüksek ihtimalli olacaktır.

Polis Okulu Kaç Yıl

Polis okulu kaç Yıl, Polis akademisi kaç yıldır sorusunun cevabı olarak Polis akademileri eğitimi veren kurumlardır. Girdiğiniz eğitim türüne göre Polis Meslek Yüksek Okulu lise sonrasında üniversite sınavı ile girebileceğiniz bir okuldur. Eğitim yılı 2 senedir. PAEM (Polis amirleri Eğitim Merkezi) 11 aylık eğitim alınır. POMEM başvursun yapacaksanız 4 yıllık bir üniversite bitirmeniz ve KPSS puanınız üzerinden istenen kriterlere uyuyorsanız başvuru yapıp sınavlarına girebilirsiniz. Yaş, boy, kilo gibi birçok kriteri ve puan olarak yeterli puanı almış olmanız gerekir. Sonrasında Fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavı olarak yapılır. Başarılı olan adaylar 6 aydan az olmamak şartıyla eğitim alır ve göreve atanırlar.

Polis Olmak İçin Hangi Derslere Çalışmalıyız

Polis Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı
Polis Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Polis olmak için hangi derslere çalışmalıyız, Lise sonrasında Meslek Yüksek Okulu başvursun yapacak olan adayların ağırlıklı olarak Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen derslerinde başarılı olması gerekecektir. Bu derslerde lise puanından çok üniversite sınavı sırasında yapacağı netler bakımından bilmesi ve başarılı olması gerekecektir. TYT alanındaki puanınız ile Polis akademisini belirlediği puanı tutturuyorsanız başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartları karşılayan adaylar eğitime alınır ve eğitim sonrasında göreve başlayabilir. Polislik hangi bölüme girer sorusu ise sıkça sorulan bir sorudur. Polislik sözel veya sayısal bir bölüme girmez. Hangi bölümü okuyor olursanız olun Polis olmanıza engel değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu