Güncel Bilgiler

RAR Dosyası Açma Programı 2023 RAR Dosyası Açma

RAR dosyası açma programı, RAR dosyası açma, RAR dosyası nasıl açılır, winrar dosyası açma, zip dosyası açma nasıl yapılır işte detaylar.

RAR uzantılı dosyalar hem kaplamış oldukları alanın tasarrufu açısından hem de saklamış olduğunuz dosyanın güvenliği açısından çokça kullanılan bir uzantıdır. Windows işletim sistemli cihazların en çok kullandığı uzantılardan bir tanesi olan RAR kullanıcılara birçok faydası bulunmaktadır. İşletim sistemlerinde bazı programlar eksik ise ve .rar uzantılı bir dosya ile karşılaşınca RAR dosyası nasıl açılır şeklinde aratmalar yapılır. RAR uzantılı dosyalar nasıl açılır detaylıca yazımızda anlattık.

RAR Dosyası Nedir?

RAR dosya tipi işletim sistemlerinden vazgeçilmez bir dosya uzantısıdır. En büyük faydası çok yer kaplayan birçok dosyayı tek bir klasör içerisinde sıkıştırarak yani arşivleyerek hem yer tasarrufu hem de dosyaların oluşturduğu karmaşadan kurtulursunuz. Bilgisayarınızda bulunan dosyaları arşivlemenizi sağlayan RAR uzantısı yüksek boyutlu dosyalarınızı sıkıştırarak biraz daha alan tasarruf etmenizi sağlar ve sıkıştırıldığı içinde tek bir dosya halinde yedeklenmesi daha kolay olur.  Yani taşıma veya transfer işlemlerini çok daha hızlı bir şekilde ve bilgisayarınızı yormayacak şekilde sağlayabilirsiniz. 

Birçok sıkıştırma formatı olmasına rağmen kullanıcılar tarafından en çok benimsenen ve kullanılan format RAR’dır. RAR uzantılı dosyalar boyut bakımından daha düşük olduğu için çok kolay bir şekilde Mail ortamında gönderebilirsiniz veya bulut sistemi üzerinden yedekleme işlemleri de sağlayabilir. RAR dosya biçimi dosya isminin sonunda “ .rar “ şeklinde gözükür. İnternet üzerinden indirilen program video veya metin belgeleri genelde RAR şeklinde arşivlenmiştir. Bu sebep ile bilgisayarınıza da RAR uzantılı dosyaları açan bir program yok ise bu dosyaların içeriğini göremezsiniz. Yani rar dosyası açılmıyor şeklinde hata alırsınız.

RAR Dosyası Nasıl Açılır

RAR dosyası açma
RAR dosyası açma

RAR açma, RAR uzantılı dosyaları çok basit yöntemlerle açmanız mümkündür. Tabi bunu bilgisayarınıza bir program yüklemeden açmanız mümkün değildir. RAR dosyalarını açmak için kullanabileceğiniz en güvenilir program WİNRAR uygulamasıdır. Bu uygulamayı bilgisayarınıza yükledikten sonra otomatik olarak RAR uzantılı dosyalarını açabilir ve içeriğine göz atabilirsiniz. Bu program sayesinde kolaylıkla dosyaları açabilir dosyaları çıkarabilir veya farklı dosyaları arşiv haline getirebilirsiniz.

Bir dosyayı arşivlemek için yani .rar haline getirmek için yapmanız gereken. Windows kullanıcısıysanız ve Winrar programı bilgisayarınıza yüklü ise bir dosyayı arşivlemek istiyorsanız dosyanın üzerine Sağ tıklayarak Arşive ekle seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Bunun dışında WinRaR uygulamasını açtığınızda WinRaR uygulaması içerisinde masaüstü gözükecektir. Masaüstü üzerinden arşivlemek istediğiniz dosya konumuna giderek arşivlemek istediğiniz dosyayı seçip ekle demeniz yeterlidir. Sonrasında arşivini eklenmesini istediğiniz konuma seçebilirsiniz, parola ekleyebilirsiniz ve dosyanın ismini ayarlayabilirsiniz. 

Zip Dosyası Açma

Zip  Windows sıkıştırma uygulaması olduğu için herhangi bir program kurmadan da Zip uzantılı dosyaları açabilir veya çıkartabilirsiniz. Şayet WinRaR uygulaması bilgisayarınızda yüklü ise Zip uzantılı tüm dosyaları açabilir ve çıkarabilirsin. Farklı işletim sistemi kullananlarda Winrar uygulaması ile Zip uzantılı dosyaları açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu