Haber

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir 2023

Savcı olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Savcı olmak için kaç puan gerekir?, Savcı olmak için hangi bölümden mezun olmak gerekir? Savcı olmak için lisenin hangi bölümünde okumak gerekir işte detaylar

Savcı olmak hem zahmetli hem de çaba gerektiren çok güzel bir meslektir. Son dönemlerde savcıları konu alan dizi ve filmlerin yaygınlaşması ile çok önemli bir meslek olan Savcılık birçok gencinde hayalini süslemeye başladı. Savcı olmak için gerekli kriterlerin ne olduğu internette en çok arananlar arasında. Savcı olmak için kaç yıl okunur, kadın savcı olmak gibi bir çok soru. Savcı kanunlara aykırı olay kendisine iletilmesi ile birlikte hukuk çerçevesinde inceleyip devlet adına davayı açmak ve yürütme yapan kişidir. Savcının görevleri arasında dava ile ilgili kanıtların toplanması, olaya karışan kişi ve kişilerin adli muayenesini takip etmek, iddianameleri hazırlamak, kişilerin ve kamunun haklarını savunmak gibi birçok görevi vardır. Farklı savcı çeşitleri bulunmaktadır. Cumhuriyet başsavcısı, Cumhuriyet başsavcısı vekili, Cumhuriyet savcısı, Yargıtay Cumhuriyet savcıları gibi farklı çeşitleri vardır.

Savcı Olmak İçin Kaç Puan Gerekli?

En çok merak edilen bir diğer şey ise savcı olmak için kaç puan gerekir. Savcı olmak için öncelikle Hukuk fakültesini bitirmeniz gerekecektir. Hukuk fakültesini başarı ile bitiren bir kişi fakülteden sonra Hakimlik – Savcılık sınavına girmeniz gerekecektir. Hakimlik – Savcılık sınavı Adalet bakanlığı ve ÖSYM tarafından ortak hazırlanan bir sınavdır. Bu sınavdan 100 üzerinden 70 Puan alan kişiler sözlü bir mülakata tabi tutulurlar. Eğer Sözlü mülakatlarımda olumlu sonuçlanır ise adaylık süreçleri başlar. 1 yıl adaylık sürecinden sonra yazlı ve sözlü sınava girilir. Bu sınavdan da yazılı sınavın %60 sözlü sınavın %40 alınarak hesaplama yapılır ve 70 puan ve üzeri alanlar Savcılık görevine başlar.

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir

Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir
Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir

Savcı olmak için üniversitede Hukuk fakültesini kazanmak gerekir. Hukuk fakültesi de üniversitelerin en yüksek puanlı fakültelerindendir. Bu nedenle lise hayatınızdan başlayarak derslerinizin başarılı olması gerekir. Hukuk fakültesi eşit ağrılık üzerinden hesaplandığı için Lise döneminde Edebiyat, Matematik, Türkçe, Coğrafya, Tarih derslerinizin iyi olması gerekecektir. Özellikle üniversite sınavında diğer öğrencilerin önüne geçmek için bu derslerinizin iyi ve bitirmiş olduğunuz lisenin taban puanının da iyi olası gerekir.

Savcı Olmak İçin Lisede Hangi Bölüme Gidilmeli?

Savcı olmak için Hukuk Fakültesine gidilmesi gerektiğinden Lisede öğrencinin Eşit ağırlık bölümünden mezun olması Savcı olmasına yardımcı olacaktır. Sınavda da puan hesaplaması Hukuk fakültesi için eşit ağırlık üzerinden yapılacağından diğer bölümlere göre bir adım önde sınava girmiş olursunuz. Tabi üniversitelerin Hukuk fakültelerinin yerleşme puanları yüksek olduğundan Lisedeki diploma notunuzun yüksek olması gerekecektir. Yani Lisedeki derslerinizin de başarılı olması gerekecektir. Özellikle bulunduğunuz bölgede başarılı bir Anadolu lisesi mezunu iseniz okul puanı daha yüksek geleceğinden daha çok şansınız olacaktır.

Savcı Olmak İçin Gerekenler?

Savcı olmak birçok Üniversiteye hazırlanan gencin hayali, Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra Savcı olup hayallerini gerçekleştirmek. Bu hayallerin gerçekleşmesi için belirli şartları karşılıyor olmanız gerekir. Savcılık Devlet içinde çok önemli bir makam olduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekecektir. Savcılığı engelleyebilecek vücut sağlığının yada akıl sağlığının bozuk olmaması, Adli sicil kaydınızın olmaması gerekiyor. Hukuk fakültesini başarılı bir şekilde bitirmeniz ve mezun olduktan sonra Stajınızı tamamlamanız gerekecektir. Son olarak ÖSYM ve Adalet bakanlığının düzenlediği sınavdan başarılı puan alarak geçmeniz gerekecektir. Bu sınavı geçtikten sonra Savcı adayı olursunuz. Sonrasında yazılı ve sözlü bir sınava daha girerek Savcı olursunuz.

Savcı Olmak İçin Kaç Yıl Okumanız Gerekir? Savcı Hangi Bölümden Olunur?

Savcı olmak için Üniversitenin 4 yıllık hukuk fakültesini bitirmeniz gerekecektir. Savcılık hangi bölümden olunur? sorusunun cevabı da Savcılık diye ayrı bir bölüm yoktur. Hukuk fakültesini bitirdiğinizde avukat olursunuz ve sonrasında Adalet bakanlığı ve ÖSYM’nin yapış olduğu sınava girerek hakim, savcı gibi meslek grupları arasından birini tercih edebilirsiniz. Savcı hangi bölümden olunur sorusunun cevabı olarak, Hukuk fakültesinden olunur. Savcılık bölümü diye bir bölüm yoktur. Hukuk fakültesi bittikten sonra gerekli sınavlara girilerek savcı olmak için aday olursunuz ve 1 yıl sonrasında tekrar sınava girerek Savcı olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu