Haber

Temas Bağımlılığı Nedir?

Temas bağımlılığı nedir? Merhaba bu içeriğimizde sizler ile temas bağımlılığı nedir? Temas bağımlılığı testi gibi konulara değineceğiz.

Çoğunlukla zararsız olan bir bağımlılık türü olan Temas bağımlılığı karşısındaki kişiye dokunma ve hissetme şeklinde görülür. Temas bağımlılığı en çok rastlanan bağımlılıklardan biridir. Farklı seviyelerde görülebilir. Her bağımlılıkta olduğu gibi Temas bağımlılığında da bağımlı olan kişi bundan mahrum kaldığında yoksunluk çeker.

Temas Bağımlılığı Nedir

Temas Bağımlılığı Nedir? Temas bağımlıları genel olarak görsel olarak gördükleri ve duydukları şeylerden çok o nesneye veya kişiye dokunarak varlığını hissetmek daha büyük haz vermektedir. Bağımlılık beyinde istemli olarak kontrol edemediğimiz bölgede olduğundan. Sevdikleri veya merak ettikleri şeylere dokunmadıklarında strese girerler ve onun yokluğunu çekerler. Bu çiçek olabilir, bir hayvan olabilir veya bir nesne olabilir. Dokunduklarında ise bu stres gider ve bu durumdan haz alırlar. Özellikle ilişkilerde çok rastlanan bir bağımlılık türüdür.

Bağımlılıklar genel olarak beyindeki ödül ve ceza sisteminin bozulmasından kaynaklı olarak gerçekleştiği bir çok doktor tarafından kabul edilmektedir. Psikiyatride bağımlılık ödül yetmezliği sendromu olarak da geçmekte.

Temas Bağımlısı Nasıl Anlaşılır

Temas Bağımlılığı Nedir
Temas Bağımlılığı Nedir?

Temas bağımlısı kişi sevgisini daha çok temas ile gösterir. Sevdiği birisi ile sohbet ederken ona dokunarak bir şeyleri anlatan ve sebepsizce ona sarılarak sevgisini göstermek ister. Bir çok sebepten ötürü bu bağımlılık türü gelişebilir. Ailevi veya çevresel etkenler gibi nedenlerden olduğu gibi Toplumsal ve kültürel faktörlerde kişinin sevgisini belli etmede bu eğilimde olmasına neden olmuş olabilir.

Mevcut toplumlarda sıkça görülen bir bağımlılık türü olduğundan çoğu insan bunu normal karşılamakta. İleri seviye Temas bağımlılıklarında bu karşı tarafta rahatsızlık hissi vermeye neden olabilir. Sosyallik ve sosyal temas bir çok bağımlılığın ilacı olsa da temas bağımlılığında tam tersi bir durum söz konusu olabilir.

Temas bağımlılığının belirtiler;

  • Sık sık dokunma hissi ve ihtiyacının oluşması
  • Yalnızlık hissiyatının fazla olması
  • Birine temas etmediğinde yoksunluk çekme ve Strese girme
  • Sevdikleri kişilere aniden sarılma

Temas bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız bu konu ile ilgili destek alması en uygunu olacaktır. Temas bağımlıları sadece ilişki yaşadıkları kişiye temas kurmadıkları için çevrenizde normal veya yeni tanıştığınız kişiler anlayışlı veya temas seven biri olmayabilir. Böyle bir durumda büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca destek almadığınızda sosyal ve ailevi sorunlarınız artabilir. Bu bağımlılıktan profesyonel bir destek almadan kurtulmanız sizi bunalıma ve depresyona sokabilir.

Temas Bağımlılığı Testi

Temas bağımlılığı testi bir çok internet sitesinde bulunmaktadır. Bu testler uzman ekipler tarafından hazırlanmadığı için sadece eğlence için çözülebilecek testlerdir. Yani bu tip testler ile bağımlı olup olmadığınız anlaşılmaz.

Eğer bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız bu konu ile ilgili bir psikiyatrist ile görüşüp onun yapmış olduğu testler ile temas bağımlısı olup olmadığınız anlayabilirsiniz. Uzman doktorun belirlemiş olduğu tedavi yöntemleri üzerinden bu bağımlılıktan kurtulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu