Güncel Bilgiler

Trafik Cezası Sorgulama, Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023

Trafik cezası sorgulama nerden yapılır? Plakadan Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Sizin için makalemizde aracınıza yazılan cezaları nerden görüntüleyebilirsiniz, ehliyetinizin ceza puanını görüntülemeyi nasıl yapabilirsiniz makalemizde paylaştık.

Araç sahibi olanlar günün büyük bir kısmını trafikte geçirirler. Özellikle büyük bir şehirde bulunuyorsa bu süre daha da çok artmaktadır. Trafikte bu kadar fazla kalmak yorgunluğa, bu yorgunlukta trafik kurallarında ihlale neden olabilir.

Yapılan ihlaller için farklı ceza türleri bulunmakta, bu cezalar aracın trafikten men edilmesi, idari para cezası ve ehliyete el oyulmasıdır. Ayrıca aldığınız cezalar sizin ehliyet ceza puanınıza eklenir ve 100 puanı doldurursanız ehliyetinize el konulur.

Trafikte size yazılan ceza SMS ile bilgisi geldiği gibi. Bazen ceza yazıldığından bile haberiniz olmayabilir. Ayrıca Trafik cezalarının son ödeme tarihini geçen cezalarda gecikme faizi işlendiğinden ve ilk 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda da %25’lik bir indirim sağlandığından erken ödemeniz daha uygun olacaktır.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama
Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? İnternet kullanımının yaygınlaşması ile artık trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri için evinizden çıkmanıza bile gerek bulunmuyor. Trafikte araç plakanıza yazılan cezayı E-Devlet, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), İnternet bankacılığı üzerinden ve Mesaj yoluyla sorgulayabilir ve ödemesini yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

E-Devlet üzerinden Trafik cezası sorgulama ve ödeme nasıl yapılır. Bu işlem için öncelikle E-Devlet uygulamasına TC kimlik numaranız ve şifreniz ile girmeniz gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasına giderek oradan Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama sayfasına girin ve adınıza kayıtlı plakaya yazılan cezaları görüntüleme ve ödeme işlemlerini yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) üzerinden trafik cezası sorgulama ve ödeme nasıl yapılır. Aracınıza yazılan cezayı görüntülemek ve ödeme işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesine veya mobil uygulamasına TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak (eğer şifreniz bulunmuyorsa E-Devlet ile giriş yapabilirsiniz.) Aracınıza yazılan trafik cezasını sorgulayabilir ve ödeme işlemini sağlayabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

İnternet bankacılığı üzerinden aracınıza yazılan trafik cezası sorgulama ve ödeme nasıl yapılır. İnteraktif bankacılık süreçlerinin gelişmesi ile birlikte bir çok ödeme işlemini bankanızın mobil uygulamasından veya web sitesi üzerinden sağlamanız çok kolay. Yapmanız gereken bankanızın mobil uygulamasına veya web sitesine giriş yaparak ödemeler kısmından Trafik Cezası Ödemeyi seçerek kredi kartınız veya banka hesabınız üzerinden plakanızı girerek ödeme yapabilirsiniz.

Mesaj Yoluyla Trafik Cezası Sorgulama

Mesaj yoluyla trafik cezası sorgulama nasıl yapılır. Sadece aracınıza ceza yazılıp yazılmadığını öğrenmek isterseniz yapmanız gereken operatör fark etmeksizin telefonunuzun mesaj kısmına giriş yaprak aracınızın veya sorgulamak istediğiniz aracın plakasını, tescil tarihini ve TC kimlik numaranızı yazarak 1189’a kısa mesaj atabilirsiniz. Eğer aracınıza yazılan bir ceza var ise size SMS olarak bildirilir. Tabi bu SMS işlemi ücretlidir.

Sizin için Plakadan trafik cezası sorgulama nasıl yapılır ve Trafik cezası sorgulama ve ödeme yöntemlerini paylaştık. Yukarda sizin ile paylaştığımız yollar ile ceza ödemelerini ve sorgulamalarını yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu