Güncel Bilgiler

Yabancı Filmler Neden Daha iyi Oluyor?

İnternetin ve akıllı cihazların yaygınlaşması ile TV den insanlar giderek kopmaya dijital kanallar ve internet siteleri üzerindeki film ve dizileri izlemeye başladı. Yabancı filmler çokça izlenmeye başlandıkça neden yabancı filmlerin yerli filmlerden daha iyi olduğu sorusu insanların aklına geliyor. Ülkemizdeki dizi ve film sektörü çok eskiye dayanmasına rağmen genel olarak o anki furyaya uygun benzer filmler çekildiğinden Türk filmleri ve dizileri hep aynı tarz olduğu düşüncesi oluşmuştur.

Dijital kanallar ve internetin yaygınlaşması ile yerli ve yabancı filmlerin tamamına istediğimiz zaman ulaşabildiğimiz için birçok alternatif ve film izleme imkânımız doğdu. Yerli filmlerde genelde ana hikaye aynı olduğundan ve gişe yapması veya izlenmesi için sadece ünlü ve fenomen kişilerin oynatılmasından kaynaklı yabancı filmler daha çok beğenilmeye başladı.

Yabancı Filmlerin Daha İyi Olmasının Sebepleri

Yabancı filmler hikayeyi dallandırmadan doğru bir şekilde izleyiciye aktardığı için izleyicileri kendine çekiyor. Yerli filmlerde hikayenin geneli bakışmalar üzerine geçtiğinden filmlerden ve dizilerden fazla zevk almamamız çok normal. Yabancı filmlerin arkasında çok güçlü bir ekip bulunmakta ve film bütçesi oldukça yüksek olduğundan görsel efekt ve film içi aksiyon sahneleri oldukça fazla, bu nedenle filmler kendini izlettiriyor. Yabancı filmler neden daha iyi sorusunun cevabı büyük oranda bütçeden kaynaklı. Filmlerin bütçesinden herhangi bir kısıtlama yapmazlar ve en iyi film kadrosuyla filmi çekerler. Çünkü birçok ülkede gösterime gireceğinden film gişe sıkıntısı yasmayacaktır. Ülkemizde bu gişe sıkıntısı en büyük sorun olduğundan film bütçesinden kısmaya gidilmesi en çok yaşanan durum buda hikayeyi oldukça etkiliyor.

  • Yönetmen ile senaristlerin çok iyi ve başarılı olması
  • Cast ekibinin çok iyi olası
  • Teknik ekibin eğitimli ve teknolojiyi çok iyi kullanması
  • Stüdyo, yapımcı ve sponsorların çok fazla olması ve büyük bütçeleri toplayabilmeler

Cast Ekibi

Yabancı filmlerin daha iyi olmasının bir nedeni ise oyuncuların dünya çapında ve çok başarılı performanslar sergilemesinden ve cast ekibinin yine çok başarılı olmasından kaynaklı yabancı filmler daha güzel oluyor. Türk filmlerinde ise bir iş tutmuş ise o film üzerinden gidildiğinden ve o sıralar kim meşhur ve göz önündeyse onun ile ilgili bir film çekildiğinden filmler başarısız oluyor.

Teknik Ekip

Yabancı filmlerin arkasında çok güçlü yatırımcılar ve reklam ortakları vardır. Bu nedenle teknik ekipleri çok güçlüdür. Ayrıca yönetmenler oldukça cesur ve yenilikçiliğe açık olduklarından yeni teknolojileri kullanmaktan çekinmezler. Yabancı filmler başlangıcından sonuna kadar birçok denetim ve değiştirmelerden geçtiğinden yerli filmlerden daha iyidir.

Yönetmen ve Senaristler

Yabancı yönetmenleri ve senaristleri film çekimi konusunda, hikaye ve kurgu konusunda isimlerini duyurmuş ekiplerden oluşuyor. Yabancı filmlerin çoğunda oyuncu kadrosundan önce filmi çeken yönetmenin kim olduğuna bakılarak filme daha gitmeden iyi olup olmayacağını ön görebiliyorlar. Ayrıca senaristlerin kurguları ve hikaye gidişatı filmden sizi koparmadan ilerlediği için film ayrı bir güzel oluyor. Yabancı filmler daha iyi olmasının bir başka nedeni filmler çekildikten sonra bir ön izleme ekibi kurulur ve film izlenir. İzleyiciler tarafından beğenilmeyen kısımlar tekrar çekilir ve senaryoda ve filmde revizyona gidilir. Yerli filmlerde bu tip işlemler yüksek maliyet gerektirdiğinden yapılmaz.

Yabancı filmlerin daha iyi olasının ana sebebi maddi konulardır. Birçok yerli yapım oldukça iyi senaryo ve oyuncular olmasına rağmen dünya çapında tanınmamasının sebebi de yine aynı şekilde bütçe ile alakalı. Bir filmin daha iyi olması için arkasında çok güçlü sponsorlar ve sağlam yapımcıları olması gerekir. Sanat filmleri ve biyografi filmleri olarak filmlerimiz oldukça başarılıdır. Ama aksiyon filmleri konusunda yabancı filmler her zaman daha iyi olacak gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu