Haber

Beyin Cerrahi Maaşı 2021 Sinir Cerrahi Maaşları

Beyin Cerrahi Maaşı 2021 Sinir Cerrahi Maaşları hakkında detaylı bilgiler. Beyin cerrahi ne kadar maaş alıyor güncel.

Beyin cerrahi bölümü en zor ve yoğun bölümlerin başında gelmekte. Hem eğitimi hem eğitimden sonra yoğun mesai süreçler, uzun ameliyatlar gibi birçok zorlayıcı yönleri bulunan bir bölüm. Beyin cerrahisi sadece vücuttaki birçok rahatsızlık ile ilgilenir. Bu yüzden çok fazla hastası olan bir bölümdür. Ayrıca çok ince ameliyatlar ile zorlu tedavi süreçlerini kapsadığı için alacağınız maaşlarda buna göre değişir. Beyin cerrahi maaşı diğer cerrahilere ve bölümlere göre daha yüksektir.

Beyin Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar

Beyin ve sinir cerrahi 0 – 90 yaş arası tüm yaşlar bakan bir bölümüdür. En çok boyun ve bel fıtık rahatsızlıkları en çok bakılan hastalıklar arasında yer almakta. Bu hastaların hepsini tabi ameliyat etmez bölüm bazılarında teşhis konularak fizik tedavi bölümüne yönlendirilerek ameliyatsız tedavi işlemleri de sağlanmakta. Ameliyat ettikleri hastalar genelde ileri seviye fıtık olan hastalardır. Bu hastalarda nörolojik rahatsızlıklarda oluşmuş ise ameliyat düşünülebilir.

Beyin ve sinir cerrahi doktorları ameliyatları mikrocerrahi olarak yapıldığından doktorların ellerinde herhangi bir titreme olmaz. Bel fıtık rahatsızlığında yapılan ameliyatlarda aynı şekilde mikrocerrahi ile yapılır. Ayrıca Beyin ve sinir cerrahi doktorları omur ilikte kanal daralması ve bel kayması ameliyatlarını da yapmakta. Bu tip ameliyatlar sinir sistemi ve beyin ile çok dahil olduğu için çok riskli ameliyatlardır. Ameliyat yapılmadığında da yürüme güçlüğü hareket kısıtlılığı çekerler. Bu nedenle beyin ve sinir cerrahi tarafından ameliyat edilirler.

Beyin ve sinir cerrahi bölümü omurga kırıklarına da bakmakta bu rahatsızlıklarda doktorun uygun gördüğü kapalı veya açık ameliyat yöntemlerinden biri kullanılır. Aynı zamanda omur ilik eğrilmesi rahatsızlıklarına da bakmakta. Omur ilikte oluşa bilecek apse veya enfeksiyon oluşmasından kaynaklı rahatsızlıklara da beyin ve sinir cerrahi bölümü bakmakta.

Beyin ve sinir cerrahi bölümü el bileğinde veya dirsekte sinir sıkışması yani carpal tunnel, kubital tünel ameliyatları da beyin ve sinir cerrahi tarafından yapılmakta. En zorlu ameliyatları ise, Trafik kazası, düşme, tansiyona bağlı veya damar bozukluğuna bağlı beyin kanamalarında yapılan ameliyatları da beyin ve sinir cerrahi bölümü yapmakta. Ayrıca beyin tümörü tedavilerini de beyin ve sinir cerrahi bölümü yapmakta.

Beyin tümörü ve beyin kanaması bildiğiniz gibi çok tehlikeli bir rahatsızlık genel olarak bunların belirtisi baş ağrısı, bulantı, kusma, denge kaybı, felç, görme kaybı olabiliyor. Ameliyatları da açık ameliyat olduğu için çok zorlu ameliyatlardır. Beyin ve sinir cerrahisi sadece yetişkinlere bakmaz çocuk hastalara da bakmakta hatta bebeklerde bıngıldak denilen kafa tasının üstündeki kemiğin kapanmasına bağlı kafa tası şekil bozuklukları veya beyinde su toplanması şeklindeki rahatsızlıklara da düzeltme ameliyatlarına beyin ve sinir cerrahi bölümü bakmakta. Çocuk ve bebek hastalarda kafada şekil bozukluğu olduğunda kule kafa ensede düzleşme gibi durumlarda beyin ve sinir cerrahi bölümü tarafından erken yaşta ameliyatla düzeltme imkanı bulunmaktadır.

Beyin Cerrahi Maaşları

Beyin Cerrahi Maaşları
Beyin Cerrahi Maaşları

Birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynayan beyin cerrahisi maaşları ne kadar. Belki de Tıp fakültesi cerrahi bölümleri arasında en zor bölümdür. Hem yoğun iş temposundan kaynaklı stres hem de ameliyatların karmaşıklığı ve mikro işlemlerin çokluğunun verdiği yük ile bu bölüm cerrahi bölümlerinin en zorlusudur. Bu kadar zor bir bölüm olduğu için maaşları da ona göre çoğalıyor. Çok zor bir bölüm olduğu için çok fazla ihtiyaç duyulan bir bölümdür. Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde en çok gidilen ve aranan doktorlar arsında olduğundan maaşları da bunda bağlı olarak yükseliyor.

Beyin cerrahi doktorlarının maaşı devlet kadrosundan 28.000 ile 43.000 TL arası maaş alan beyin ve sinir cerrahi doktorları bulunmakta. Tabi bu maaş farkı Operatör Doktor, Doçent Doktor, Profesör Doktor olmasına göre değişmekte. Almış olduğu akademik eğitim arttıkça aldığı maaşta artmakta. Çok zorlu bir bölüm olduğu için bu maaşlar normal hatta az bile olabilir.

Uzman Beyin Cerrahı Maaşı

Yüksek maaşlı bir meslek olmasına karşılık oldukça zor ve eğitimi de bir o kadar yorucu bir meslektir. Pratisyen hekim olarak 5 yıl uzmanlık eğitimi alırsınız. Bu dönmede oldukça yorucudur. Sonrasında asistan olarak hastalar ile bire bir ilgilenmeye başlarsınız. Poliklinik yaparak hasta muayenesi yaparsınız tabi bu süreçte hocalarınız sizi gözetliyor olur. Tüm bu süreci başarı ile atlattıktan sonra uzman olarak göreve başlarsınız. Uzman beyin cerrahi doktorunun maaşları 24.000 TL ile 42.000 TL olarak değişmekte. Gitmiş olduğunuz bölge görev yaptığınız hastane ve iş yoğunluğu gibi faktörler maaşınız etkiler. Profesör beyin cerrahi maaşı uzmanınkinin çok üstündedir.

Beyin Cerrahi Asistan Maaşları

Beyin Cerrahi Asistan Maaşları
Beyin Cerrahi Asistan Maaşları

Beyin ve sinir cerrahi asistanı maaşları 8.000 ile 12.000 arasında değişmekte. Bölüm doktorlarına göre daha az almalarının nedeni. Aradaki kıdem farkı ve akademik eğitim olarak ücretlendirmede bu farklar oluşuyor. Ayrıca tüm doktorlarda olduğu gibi asistanlarda girmiş olduğu ameliyatlardan ve kalmış olduğu nöbetlerde ek ücret verilmekte.

Tıp fakültesinden mezun olan doktor ilk başta uzmanlık sınavına girmediği sürece pratisyen hekim olarak mesleğe başalar. Sonra her yıl yapılan TUS’a girerler. TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavından başarılı olan adaylar istedikleri bölümlerde uzmanlık eğitimi alılar. Çok zorlu bir sınav olduğu için başarılı olmakta bir o kadar zordur. Başarılı olanlar cerrahi bölümünü tercih ettiklerinde beyin cerrahı asistanı olarak hastanelere atanırlar. Bu süre içerisinde Hasta muayenesi ve ameliyatlara girerek eğitimlerini başarılı bir biçimde bitirenler uzman olarak farklı hastanelerde işe başlarlar.

Özel Hastanelerde Beyin Cerrahi Maaşları

Beyin cerrahisi özel hastanelerde yapmış olduğu muayene ve girmiş olduğu ameliyatlara göre değişmekte. Hem hastanenin hasta potansiyeli hem de doktorun akademik kariyeri bu maaşları etkilemekte. Ortalama olarak 28.000 ile 50.000 TL arası maaş alırlar. Tabi bu hastanenin kalitesine veya hangi şehirde olduğuna kadar değişiklik göstermekte. Bazı durumlarda doktorların maaşı daha da yükselebiliyor. Çok zor mezun veren bir bölüm olduğu için doktor bulma bir o kadar zor oluyor bu nedenle maaşları da buna göre yükselebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu