Teknoloji

Çalınan Facebook Hesabını Geri Alma 2023

Çalınan facebook hesabını geri alma, Facebook hesabım çalındı ne yapabilirim, facebook hesabı kurtarma ve facebook hesabım çalındı nasıl kapatabilirim? sorularının cevabı yazımızda işte detaylar.

Çalınan facebook hesabını geri alma, sosyal medya hayatımızın bir parçası, hatta bir nevi dijitaldeki yaşama alanımız. Sosyal medya denince bu alandaki en büyük platform hiç şüphesiz Facebook, 2004 yılında kurulan şirket şuan 2,9 milyar kullanıcı olan dev bir platform durumunda. Bünyesinde Wahtsapp, Instagram gibi platformları da bulunduran Facebook kullanıcılarının en korktuğu durum hesapların çalınması ve başkasının eline geçen hesabın kötüye kullanılmasıdır. Facebook platformu çok yaygın kullanıldığından dolandırıcıların ve hesap çalan kişilerin en çok kurbanlarını bu platform üzerinden seçmektedir.

Özellikle olta yöntemi ile kullanıcıları hesaplarını çalan kişiler. Size önemli bir başlık altında mail gönderir ve siz o maildeki linke tıklayınca sanki Facebook tan çıkmışsınız gibi bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Tekrar giriş için kullanıcı adınız ve şifrenizi girince bütün bilgileriniz çalınarak eline geçmiş olur. Bunun dışında abone kasma programları veya beğeni programları gibi programlar ile yine hesabınızı başkasın eline geçebilir.

Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Anlarım

Facebook hesabım çalındı çalındığını nasıl anlarsınız. Böyle bir durum ile karşılaşınca hesabınızın hemen çalındığını anlamaya bilirsiniz. Öncelikle hesabınız üzerinden birkaç değişiklik yaparlar siz fark etmeden. Çünkü böyle bir durumda sadece şifre değişikliği ile siz hesabınızı çok kolay geri alabilirsiniz. Hesabınızda aşağıdaki gibi değişiklikleri fark ederseniz hemen şifrenizi değiştirin.

 • Doğum tarihi, yaşadığın şehir de bir değişiklik var ise
 • Tanımadığınız kişilere arkadaşlık gönderilmiş ise
 • Mesaj kutusunda sizin göndermediğiniz mesajlar var ise
 • Paylaşımlarınız içinde paylaşmadığınız gönderiler var ise.
 • Ad ve mail adresi değişikliği gibi bir talep var ise

Böyle durumlar ile karşılaşırsanız hemen şifrenizi değiştirip iki faktörlü korumayı aktif duruma getiri. Ama bunları fark etmede geciktiyseniz ve şifreniz değiştiyse yapmanız gereken. İnternette böle bir durumda aratılan kelimelerin başında facebook hesabım çalındı ne yapabilirim, Facebook hesabı kurtarma ve calınan facebook hesabını geri alma şeklinde sorular sorulur. Facebook hesabı kurtarma için izlenecek yol şu şekildedir.

Facebook Hesabı Kurtarma

Facebook Hesabı Kurtarma

Açılan sayfa facebook tarafından çalınma durumunda hesabınızı kurtarmak için sizi yönlendirecektir.

 • Açılan sayfada hesabınızın bağlı olduğu “e-mail veya telefon” ve “Mevcut veya eski şifre” kısımlarını doldurun ve devam butonuna basın.
 • Açılan sayfada “Hesabının güvenliği hakkında endişeleniyorsan, sana yardımcı olabiliriz.” sorusuna yaşadığınız probleme en uygun cevabı yazarak yanıtlayın.
 • “Benim oluşturmadığım bir gönderi, mesaj veya etkinlik buldum” ve “Başka biri iznim olmadan hesabıma girdi” seçeneği sizi şifre değiştirme ekranına yönlendirecektir. Burada şifrenizi değiştirebilir ve hesap hareketlerinizi inceleyebilirsiniz.
 • “Benim adımı veya fotoğraflarımı kullanan bir hesap buldum” seçeneği seni şikayet formuna yönlendirir. Taklit hesap şikayet formu doldurarak hesabın kapanmasını sağlayabilirsiniz.
 • İnsanlar, gizli olduğunu sandığım şeyleri görebiliyor” gizlilik ayarlarına girerek oradaki hataların düzeltilmesi için seni yönlendirir.
 • “Bu listede doğru seçeneği göremiyorum” bu seçenekte önce bir analiz ederek sizi şifre değiştirme ekranına yönlendirecektir. Burada şifrenizi değiştirebilir ve hesap hareketlerinizi inceleyebilirsiniz.

Hesabınızı Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

Çalınan Facebook Hesabını Geri Alma Nasıl Yapılır?
Çalınan Facebook Hesabını Geri Alma Nasıl Yapılır

Facebook şifrem çalındı ve çalınan faceyi geri alma gibi problemler ile karşılaşmamak için hesabınızı güvene almak gerekir. Facebook hesabınızın çalınmasında karşı korumak için özelikle tanımadığınız kişilerden gelen mesajları açmamalısınız. Tanıdığınız kişilerden gelen mesajlarda size link gönderilmiş ise ona da tıklamamalısınız. Tanıdığınız kişinin hesabı ele geçirilmiş olabilir ve daha fazla hesap ele geçirmek için arkadaş listesindeki kişilere özellikle akrabalara mesaj göndererek onlarında hesabını çalmaya çalışırlar. Sonrası malum ya para isterler arkadaş listenizden sizin adınıza yada kötü amaçlar için kullanırlar.

Takipçi artırma programları beğeni artırma programları veya kim bakmış gibi programları kullanmamalısınız. Bu tip programlar genelde e ticaret veya şirket hesaplarının abone sayısını artırmak için kullanılır. Ama bu tip programlar öncelikle hesabınızın kullanıcı adı ve şifrenizi talep ederler. Sizde bunları girerseniz sizin hesabınıza erişimi olduğu için çok rahat bir şekilde hesabınızı ele geçirebilir.

Bir diğer önemli durum şifrenizin içerisinde özel karakter ve sayılarında bulunmasıdır. Şifre tahmin programları basit şifreleri kolay bir algoritma ile bula bilmektedir. Ama şifrenize özel karakter ve sayı ve büyük küçük harf eklerseniz şifre tahmin programları ile bulunamayacaktır.

Şifrenizi iyi belirleyip bu tip uygulamalar ve gelen mesajlara dikkat ederseniz herhangi bir problem olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu