Haber

.d Ne Demek? :d Anlamı Nedir?

Mesajlaşırken insanlar genelde emoji kullanır. Ancak bazı kişiler bunun yerine farklı ifadeler de kullanıyor. Bunlardan biri de .d ne demek ve .d anlamı nedir detayları. :d ne demek, :d anlamı nedir ne için kullanılır gibi soruların yanıtı haberimizde.

Online sohbetlerde, Whatsapp, Telegram, Instagram, Twitter gibi sosyal medya uygulamalarının sohbet ve yorum kısımlarında cümle sonlarında ya da cümle başlarında .d ifadesi ile karşılaşmak mümkün. Peki çok sık kullanılan .d ifadesi ne anlama gelir. .d ifadesi bir emoji midir?

Hem bilgisayar hem de mobil’de çok fazla kullanılan .d emojisi en çok kullanılan emojilerden biridir. Örneğin bilgisayardan web Whatsapp açan biri gülücük sembolü yerine size .d ifadesini gönderebilir.

.d Ne Demek

 .d emojisi :D ve :d emojileriyle aynı anlamı ifade etmektedir. Sadece büyük harf yerine küçük harf kullanılması emojinin daha sevimli görünmesini sağlar. Gülen yüze benzetildiği için komik anlarda o ifadeyi gönderen kişinin güldüğünü ifade eder. Bu yüzden sevgili ile, arkadaş ile, aile konuşmalarında ya da dost mesajlaşmalarında sıklıkla .d ya da :D kullanılmaktadır.

: D Anlamı Nedir?

:D anlamı gülen yüz emojisini ifade etmektedir. Çeşitli sosyal medya uygulamalarında ve platformlarda bu iki karakteri yan yana yazdığınızda gülücük sembolü oluşur. Whatsapp’ta bulunan gülücük sembolü neyse bu da tam olarak onu ifade etmektedir.

İnsanlar gelen mesaja ya da durum karşısında güldüklerini ifade etmek için :d ya da .D ifadelerini kullanabilirler. Her ikisi de gönderen kişinin durum karşısında güldüğünü ifade etmektedir. Siz de bu emojiyi kullanabilmek için tek nokta ve d harfini art arda yazabilirsiniz. Bu sayede karşı taraf sizin mevcut durum karşısında mutlu olduğunuzu ve güldüğünüzü anlayacaktır.

.D İşaretinin Anlamı

.d işaretinin anlamı nedir sorusunu yukarıda da zaten yanıtlamıştır. .d ne demek sorusunun yanıtı gülücük sembolünü ifade etmektedir. İnsanlar emoji göndermek yerine daha kişisel görünen .d şeklinde güldüklerini ifade edebilirler. Bunun kullanımı ise oldukça basittir. “Tek nokta ya da iki nokta üst üste sembolüne dokunup daha sonrasında büyük ya da Küçük d harfini ekleyerek bu emojiyi oluşturabilirsiniz.

 Sohbet sırasında kullanılan emojiler o kişinin verdiği tepkiyi karşı tarafa yansıtmak için kullanılmaktadır. Bu nedenle .d emojisi genelde eğlenceli konuşmalarda kişinin güldüğünü ifade eder. Jest ve mimikler yazılı konuşmalarda karşı tarafa emoji ile iletildiği için, .d emojisi gönderenlerin sohbetten keyif aldığı anlaşılabilir. 

 .d emojisinin bir diğer anlamı ise ciddi bir konuşmada karşı taraf ile alay etmek anlamına gelir. Örneğin siz çok ciddi bir şey anlatırken karşı taraf size gülücük sembolü gönderiyorsa bu oldukça tuhaf ve alaycı bir yaklaşım olduğunu gösterir. Yine ciddi bir konu konuşulurken karşı taraf .d simgesini gönderiyorsa olayı pek de ciddiye almıyor demektir.

.d emojisi ile ilgili merak edilenleri burada yanıtladık. Basit son bir örnek verecek olursak, burada bu haberi oluştururken yazdığımız her bir “: d” ifadesi gülücük sembolüne dönüşmüştür. Özetle .d ne demek sorusunun yanıtı gülücük emojisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu