Haber

Türkiye En İyi Banka Hangisi 2024 En Güvenilir Bankalar Listesi

Türkiye’nin en iyi bankası hangisi? Ülkemizde en iyi banka hangisi ve ülkemizdeki en güvenilir bankalar hakkında bilgiler.

Türkiye’de insanlar en çok hangi bankaya güveniyor? Hangi banka daha güvenilirdir? Genel anlamda insanlar bankalara güveniyor mu. Bu soruların hepsinin cevabını bu yazımızdan bulabilirsiniz.

Güven kriteri kişiden kişiye değişmektedir. Ama genel olarak yapılan anketler ve belirli testlerde bulunmakta bu konu ile ilgili. Bu ülke bankalar ile ilgili birçok olay atlattı, bankaların hortumlanması veya batan bankalar da parası hiç olan mağdurlar gibi birçok kişinin eski büyük bankalardan kaynaklı canları yandı. Durum böyle olunca insanlar aynı problemleri yaşamamak için güvenilir bankları internet üzerinden aratarak ona göre bankalara yatırım yapmayı düşünüyor. Şahıs bankaları, şirket bankaları ve kamu bankaları gibi birçok banka bulunmakta.

Bankanın kime ait olduğundan çok bankaların mevcut müşterilerinin düşünceleri ve yaşadıkları daha önemlidir. Kamu bankası olsa da hesabınızdan sizin bilginiz dışında bir hareket olursa bu o bankaya olan güveninizi zedeler hatta bitirir. Bu tip şikayetleri ve bankaları devamlı olarak BDDK tarafından denetlense de ilerde bir problem oluşursa yatırımınız güvende kalır mı düşüncesi ile güvendiğiniz banka üzerinden işlemleri sağlamak daha mantıklıdır. Bankalarda bu durumun farklında olduğu için kendi müşterilerinin ve başka müşterilerin hangi bankaya ne kadar güvendiğini anlamak için belirli anketler yaparlar. Bir yandan da bağımsız kuruluşlar tarafından da bu anketler yapılmakta.

En Güvenilir Bankalar 2024

En güvenilir bankalar için hazırlanan anket, bu anketlerin belirli kriterler ile bankalarla sıkıntı yaşayanlara sorulduğunda verilen cevaplara göre bu güven listesi oluşturulmuştur. Bu liste oluşturulurken belirli konularda görüşler alındı ve anket düzenlendi.

  • Banka hesabınızda bilginiz dışında hareket olması
  • Bilginiz dışında herhangi bir hesap kesintisi yapıldı mı
  • Banka hesabınızdaki paranın internet bankacılığı veya ATM den bilginiz dışında çekilmesi
  • Bankanın batma riski var mı yoksa yok mu
  • Bankanın kuruluş yılından bu güne kadar kaç yaşında olduğu
  • Bankanın hisse değerinin ne kadar olduğu
  • Bankanın sağladığı faiz oranları kredi çekimi için uyguladığı faiz yüzdesi
  • Bankaların internet siteleri ve mobil uygulamalarının güvenilirliği

Gibi belli başlı konularda kısa cevaplar ile yapılan değerlendirme ile bankaların güven ve kalite sıralaması yani en iyi banka sıralaması yapıldı. Bu sıralamaya göre Türkiye’nin en iyi bankası ve Türkiye’nin en güvenilir bankaları sıralaması

En iyi Banka Hangisi?

1. Ziraat Bankası

Türkiye’de En İyi Banka Hangisi 6 En Güvenilir Banka
Türkiye’de En İyi Devlet Bankası

20 Kasım 1863 kurulan banka kamu bankaları arasında ve özel bankalar arasında en çok güvenilen ve en iyi banka oldu. En iyi devlet bankası olduğundan ve banka üzerinden kesintilerin yapılmaması nedeniyle çalışılacak en iyi banka olması bunun başlıca sebeplerinden biridir. Kredi ve faiz oranları müşteri yanlı olduğu için ayrıca internet bankacılığında ve mobil bankacılıkta da oldukça güvenilir olan banka batma riski olmadığı için ankete katılanların büyük çoğunluğu tarafından en güvenilir banka olarak seçildi. En sağlam banka hangisi sorusunun cevabı Ziraat bankasıdır.

2. İş Bankası

Türkiye’de En İyi Banka Hangisi 6 En Güvenilir Banka

Büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulan banka Türkiye’nin en köklü ikinci bankasıdır. En köklü bankalardan biri olmasından kaynaklı çok güvenilen bir bankadır. Ayrıca internet şubesi ve mobil uygulaması da oldukça güvenilir olduğundan ve batma riski olmadığından ankete katılanlar arasında en çok oy alan 2. banka olmuştur. Kredi ve faiz oranları biraz yüksek olduğu için oylamada düşük puan almıştır. Türkiye’nin en iyi bankaları sıralamasında 2. sıradadır.

3. Garanti Bankası

Türkiye’de En İyi Özel Banka
Türkiye’de En İyi Özel Banka

Türkiye’nin en köklü özel bankalarından biri olan Garanti 1946 yılında Ankara’da kurulmuştur. Düşük faiz oranları ve oldukça çok kampanya ve kredileri ile oldukça tercih edilen bir bankadır. En çok büyüyen özel banka olan Garanti bankası çok sayıda şubesi ve ATM si olduğundan oldukça güvenilen bir banka durumuna geçti. Dünyaca ünlü BBVA ile anlaşması nedeniyle batma riski olmadığından ve mobil bankacılık ve internet bankacılığında da oldukça güvenilir olduğundan oylamada en çok güvenilen 3. banka oldu. Ayrıca en iyi özel banka sıralamasında 1. sıradadır.

4. Yapı Kredi

Türkiye’de En İyi Özel Banka

Yapı Kredi bankası 1944 yılında kurulan Türkiye’nin ilk Özel bankasıdır. Çok eski bir banka olduğu için ve arkasında Türkiye’nin en büyük holdingleri olduğu için batma riski çok düşük bir bankadır. Şuan Yapı Kredi bankasının 1012 şubesi bulunduğunda ve internet ve mobil altyapısının güvenliğine çok değer verdiği için güvenlik konusunda da çok tercih edilen bir bankadır. Saydığımız nedenlerden kaynaklı en çok güvenilen 4. bankadır. Çalışılacak en iyi bankalar arasında yer alıyor. En güvenilir özel bankalar arasında ger alıyor.

5. AkBank

Türkiye’de En İyi Özel Banka

1948 yılında Adana’da kurulan banka o yıllarda pamuk üreticilerine destek amaçlı kurulsa da şuan Türkiye’nin en büyük bankaları arasında bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda siber bir sıkıntı yaşamış olsa da şuan müşterileri tarafından halen en güvenilen bankalar listesinde bulunmakta. Yaşanan siber saldırıdan kaynaklı hiçbir hesaba karışılmammış olsa da belirli bir süre erişim engeli yaşandığı için bu güven biraz kırıldı. Ama halen en güvenilir 5. banka durumunda. Türkiye’nin en iyi özel bankalar sıralamasında 3. sıradadır.

6. Halk Bank

Türkiye’de En İyi Devlet Bankası

1938 yılında kurulan banka kamu bankası olduğu için ve devlet güvencesi altında olduğu için en çok güvenilen bankalar arasında yer alıyor. İlk kurulma amacı olan esnaf ve çalışanlara düşük faizli kredi vermek olan banka düşük faiz oranları ile çok tercih edilen bir banka durumundadır. Müşteri hizmetleri ve mobil bankacılık ile kendini gün geçtikçe geliştirmeye ve güvenlik seviyesini artırdığı için en güvenilen 6. banka durumundadır. Devlet güvencesi olduğundan en sağlam banka sayılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu