Haber

8 Aylık Hamileyken ilişkiye Girilir mi: Hamilelikte Cinsellik

8 Aylık hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi? Hamilelikte cinsellik nasıl olmalı? Hamileyken cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar verir mi? aklınıza takılan soruları yanıtlıyoruz.

Hamileyken ilişkiye girilir mi, 8 Aylık hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi, hamileyken cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar verir mi bebek nasıl etkilenir gibi bir çok soru merak edilmektedir. Hamileler, 9 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi sorusunu da oldukça merak etmektedir. Gebeliğin son aylarında cinsellik nasıl olmalı hakkında detaylar.

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Yapılabilir?

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam eder, Hamilelik; 9 ay kadar sürmektedir, anne ve baba adayı için yenilikler ve bebeği kucağınıza almaya sabırsızlandığınız bir dönem olacak. Bu süre içinde, anne ve bebeğin sağlığının ön plandadır, bu nedenle normal yaşantıya kısa süreliğine ara vermek gerekir.

Beslenme şekli, kıyafet seçimleri, hareket hızı ve cinsel hayat en çok etkilenenlerdendir. Bebek bekleyen anne ve baba adaylarının en çok endişe ve merak ettiği konulardan biri ise, hamilelik süresince cinsel ilişki hangi seviyede olmalıdır.

Eşler, hamilelik dönemi boyunca ilişkiye girme konusunda tereddüt yaşarlar. Hatta birçok kişi, bebeğin sağlığı için cinsel ilişkiye girmemek gerektiğini düşünür.

Peki, gebelik süresince cinsel yaşam nasıl olmalıhamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam edebilir ve nelere dikkat etmek gerekir?

Hamilelik süresi ilerledikçe cinsel istek artabilir

Hamilelikte Cinsellik
Hamilelikte Cinsellik

İnsanlar arasında doğuma yakın cinsel ilişkinin bebekte sakatlık ya da ölüme neden olacağı gibi bilgiler yaygın olsa da bunun bilimsel bir yanı yoktur. Hamilelik ilerledikçe, anne adayı kendindeki değişimler neticesinde cinsellik isteği artabilir. Rahmin iyice büyümesi ile beraber cinsel ilişki teknik olarak zor bir durum almaktadır. Bu durum anne adayında ağrı olmasına sebep olabilir. Bu nedenle hamileliğin son döneminde cinsel ilişkiye girmek önerilmez.

Hamilelik Döneminde Kaçıncı Aya Kadar İlişkiye Girilebilir?

Hamilelik döneminde kaçıncı aya kadar ilişkiye girilebilir, sorusuna yanıt verecek olursak. Hamilelik süresince ortaya çıkan fizyolojik ve psikolojik nedenlerden dolayı çoğu kadın bebeğin zarar görme olasılığından endişelenerek cinsellik yaşama konusunda çekingendir ve kaçınırlar. Anca her şeyin yolunda gittiği hamileliklerde son 4 haftaya kadar hamilelikte cinsel ilişki yaşanmasında bir sorun yoktur.

Son 4 haftaya kadar devam edilebilir 

Gebeliği normal ilerleyen çiftler doğuma 4 hafta kalan döneme kadar cinsel birliktelik yaşayabilirler. Son 4 haftada ise erkeğin ejakulasyon sıvısı içinde yer alan “Prostaglandin’’ denen lipid bileşenlerinin rahim kasılmalarına neden olabileceğinden dolayı ilişkiye girilmesi önerilmez.

Destek önemli

Eğer hamile kadın cinsel birliktelik yaşamak istemiyor yada korkuyorsa eşin baskıcı olmaması ve anlayışla karşılaması gerekir. Zira yapılacak olan baskı kadında psikolojik yaralar bırakabilir gebelik sürecini de zor duruma sokabilir.

Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilmemesi Gerektiği Durumlar

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra doğuma kısa bir süre kalana kadar ilişkiye girebilirsiniz; ancak bazı durumlar var ki, doktorlar bu durumlarda anne ve bebeğin sağlığını koruyabilmesi için ilişkiye girilmemesini yasaklarlar.

 • Düşük tehlikesi bulunan gebelikler
 • Vajinal kanamalar
 • Erken doğum riski olanlar
 • Bebeğin eşinin rahim ağzına gelmesi
 • Eşlerden birinin cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olması
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Gebeliğin son ayı
 • Bebeğin kesesinin erkenden açılması ve suyun gelmesi
 • Cinsel birleşme esnasında kanama
 • Cinsel birleşme esnasında ağrı veya kramp girmesi
 • Vajinal bölgede kaşıntı veya kokulu akıntı olması
 • Kasıklarda ve belde ağrı olması
 • Annenin daha önceden yaşadığı bir düşük gebelik olayının olması
 • Tüp bebek yöntemi gibi farklı yöntemlerle hamile kalınmış olması

2 Aylık Hamileyken ilişkiye Girilir mi

2 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi, doktorlar genelde yukarıdaki hastalık yada sorunlardan biri olmaması halinde son 1 aya kadar ilişkiye girilebileceğini belirtmektedir. Fakat kadınların annelik duygusu hamileliklerini öğrendikleri andan itibaren başlar. Bu nedenle ilişkiye girmek istemeyebilirler. Bu tür durumlarda ise eşin anlayışla karşılaması gerekmektedir.

İki aylık hamile kadınların eğer yukarıda belirtilen maddelerde yer alan durumlardan birine sahip değilse cinsel ilişkiye girmelerinde bir problem olmaz.

3 Aylık Gebeyken İlişkiye Girmek

3 aylık gebeyken cinsellik, yaşamak bebeğe zarar verir mi? Doktorların genel anlamda belirttiği, normal hamilelikte cinsel ilişkinin son 4 haftaya kadar devam edebileceği şeklindedir. Ancak ilişkiye girecek olan çiftlerin birbirlerini zorlamaması gerektiği de sıklıkla hatırlatılmaktadır. Ayrıca anne adayının ters hareketler yapmaması da gerekir. Tabi ki dilerseniz doktorunuzla da bu konuyu konuşup bilgi alabilirsiniz.

Zor geçen hamileliklerde cinsel ilişki pek önerilmez.

4 Aylık Hamileyken Cinsel İlişki

4 Aylık hamileyken ilişkiye girmem bebeğe zarar verir mi sorusu sıklıkla anne adayları tarafından doktorlara yöneltiliyor. Halk arasında, çeşitli fikir alışverişleri yapılsa da genelde normal hamileliklerde sorun yaşanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu