Güncel Bilgiler

İkonik Nedir? İkonik Ne Demek?

İkonik ne demek, İkonik nedir, İkonik anlamı nedir, İkonik ne demek TDK işte detaylar.

Günlük konuşmalarda ve çevremizden oldukça çok duyduğumuz kelime olan ikonik ne demek TDK (Türk Dil Kurum) tarafından anlam bakımından da bire bir çevrilen bir kelimedir. İkonik kelimesini birçok yerde kullanmaya dilimiz alıştı. Özellikle bazı şeyleri tanımlarken sıkça kullandığımız kelimenin içeriğini biraz araştırdığımızda ikonik kelimesi genellikle bir isim veya türün temsil ettiği şey anlamında da kullanılır. Birçok anlamda kullanımı yaygınlaştığı için kullanılan kelimenin içeriğine göre de anlam kazanabilir.

İkonik kelimesi anlam bakımından simgeleşmek veya simgesel anlamına gelmektedir. Bir şeyi betimler iken kullanıldığında onun artık simgeleştiği anlamında genel olarak kullanılır. Tabi kullanıldığı cümle içeriğine göre farklı anlam ve manalar taşıya bilir. Bu cümlenin gidişatına göre belirlenir.

İkonik Ne Demek TDK

iconic ne demek, TDK tarafından Türkçeye ikonik olarak çevrilen kelime simgeleşmek anlamında genel olarak kullanılır. Bu sanat eserleri veya sanatçıların yapmış olduğu eserlerin bir dönemi tanımlarken kullanılması ve o dönem ile anılması. Müzik de ise bir türün veya parçanın simgeleşmesi onun ikonik olması anlamına gelir.

Aynı şekilde Sinemada da bir film tününü simgeleşmesini adlandırmak için ikonik kelimesi kullanılır. İkonik kelimesi genelde sanatsal eserlerde kullanılmaktadır. Bir dönemi veya bir sanatçıyı betimlerken o eser ile anılması onun ikonikleşmesinden kaynaklıdır. Kullanıldığı yer veya cümlede ana faktörü simgeleştiği anlamı olduğu gibi farklı anlamlarda çıkmaktadır.

Bir şeyin ikon olması demek onu gördüğünüzde temsil ettiği eser veya konu direk aklınıza geliyorsa o artık ikonik bir şeydir. Bu sözler, tarihi eser, müzikal bir eser, fotoğraf, resim, tarih, müzik, yapı veya insan olabilir. Bunlardan birini gördüğünüzde size bir şeyi hatırlatıyorsa o ikonikleşmiştir. Avustralya – Sidney Opera Binası, ABD – Özgürlük Anıtı, Çin – Çin seddi gibi eserler o ülke için ikonikleşmiştir. Michelangelo, Leonardo da Vinci gibi sanatçılar rönesans döneminin ikonik sanatçılarıdır.

İkonik Nedir

İkonik kelimesi sadece sanatsal eser ve müzikal eserlerde değil bazen insan veya karakter tefsirlerinde de kullanılır. Simgeleşme anlamında kullanılan kelime bulunduğu ortamda kendini diğerlerinden ayırma ve o tür ile özdeşleşmesi anlamında kullanılan bir kelimedir.

İkonik fotoğraf klasik bir fotoğrafın o dönemi anlatması veya o fotoğrafa bakınca o anı hatırlatması demektir. Savaş yıllarında çekilmiş birçok fotoğraf günümüzde ikonikleşmiştir. Bazı mimari yapılarda aynı şekilde ikonikleşmiştir. Şekli ile o dönemi anımsatan ve sanatçıyı hatırlatan yapılar ikonik yapılardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu