Teknoloji

İnternet Hız Testi 2024

İnternet hız testi, internet hız testi nasıl yapılır? Türk Telekom internet hız testi ve Vodafone internet hız testi sitesi.

İnternet hız testi, genelde internetin yavaşladığında ya da oyunda ping, ms yükseldiğinde yapılır. İnternet bağlantısı sağlamak için evlerimizde kullandığımız bağlantının belirli bir hızı vardır. Örneğin 100 Mbps hız limiti gibi. Bu hız limiti oldukça yeterli ve hızlıdır. Ancak oyun oynarken ya da video izlerken takılmalar olduğunda doğal olarak internet hızımızın ne kadar olduğunu merak ediyoruz. Bu durumda da internet hız testi sitelerini ziyaret ederek hızımızı kontrol ediyoruz.

İnternet hız testi yapılırken en doğru sonuca ulaşabilmek için hız testi yapılan sayfa dışındaki bütün sayfaları kapatmanızı öneririz. Bu sayede net aldığınız internet hızını test edebilirsiniz. Bilgisayarda/mobil cihazda açık olan diğer programların/uygulamaların kapatılması internet hız testinin daha iyi bir sonuç vermesine olanak sağlayacaktır.

İnternet hız testi yapılırken, wifi bağlantısından modemin konumuna göre hız değeri farklılık gösterebilir. En iyi sonuca ulaşabilmek için ethernet kablosuyla bilgisayarınıza internet bağlantısını vermeniz gerekir.

Hız Testi Nedir?

Hız testi, kullanmış olduğunuz internetin hızını ölçmenize yarar. Satın aldığınız internet hızı ile kullandığınız hızın aynı olup olmadığını kontrol etmenize yarayan ve bağlantı kalitenizi de gösteren bir araçtır. Hız testi speedtest olarak da bilinmektedir. Vodafone Net, Superonline, Türk Telekom internet, TurkNet gibi bir çok internet alt yapısının hızı sorgulanabilir.

Mbps Nedir?

Mbps (Megabit per second), internet hızını tanımlamak için kullanılır. Mbps, bir saniye içinde aktarılan veri miktarını ve bant genişliğini ifade etmek için kullanılır. 1 Mbps nedir diyecek olursanız, saniyede bir milyon bit veri aktarım hızı anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Örnek verecek olursak; size 20 Mbps internet hızı veriliyorsa, o internete bağlanan cihaz saniyede 20 milyon bit veri aktarabilir. Yani özetle Mbps değeri ne kadar yüksekse internet hızınız da o kadar yüksektir.

İnternet Hız Testi

İnternet hız testi farklı internet sitelerinden yapılabilir. En iyi sonucu alabileceğiniz hız testi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek internetinizin ne kadar hızlı, ping ve ms değerlerini aynı zamanda download hızlarını görüntüleyebilirsiniz.

  • Hız testi sayfasına giriş yaptıktan sonra Başlat butonuna dokunun.
  • Dokunduktan sonra bir süre bekleyin.
  • Sistem download yani internet hızınızı, upload yani dosya yükleme hızınızı, ping ve ms değerlerini gösterecektir.

Aynı zamanda ilgili ekrandan ip adresinizi de görüntüleyebilirsiniz. Eğer internet sağlayıcınızdan satın aldığınız internet hızından çok daha düşük bir hız alıyorsanız müşteri temsilcisini arayarak problemi gidermelerini talep edin.

Türk Telekom İnternet Hız Testi

İnternet hız testi Türk Telekom‘dan internet satın alan kullanıcıların da yaptığı bir işlemdir. Adsl, Vdsl, Fiber internet hizmetlerinden birini alıyorsanız hız testini yaparak satın aldığınız hızda bir internet kullanıp kullanmadığınızı ölçebilirsiniz. Eğer satın aldığınız Mbps‘den daha düşük bir internet alıyorsanız 444 1 444 Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayarak problemin neden kaynaklandığını sorabilir ve çözülmesini talep edebilirsiniz.

Vodafone Süper Net

Vodafone süper net hız testini de yine yukarıda bahsettiğimiz internet sitesinden yapabilirsiniz. Eğer satın aldığınız internet paketine göre çok daha düşük limitte hız alıyorsanız problemin giderilmesi için 0850 542 0 542 müşteri hizmetlerini arayarak talep oluşturabilirsiniz. Bölgenizde bir çalışma olup olmadığını yine bu telefon numarasını arayarak sorgulamak mümkün.

Turkcell SuperOnline

İnternet hizmeti olarak Turkcell Super Online’ı tercih ettiyseniz satın aldığınız internetten tam anlamıyla faydalanıp faydalanmadığınızı ölçmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sadece Turkcell‘e özel bir durum değil diğer sağlayıcılar için de test etmeniz gerekir. Çünkü ücretini ödediğiniz internetten tam anlamıyla faydalanmalısınız. Eğer satın aldığınız hıza göre daha düşük bir değerde internet hızından yararlanıyorsanız 0532 532 00 00​ müşteri hizmetlerini arayarak probleminizi bildirin.

İnternet Hız Testi Turknet

Türknet internet hız testini isterseniz resmî internet sitesinden isterseniz de diğer hız ölçümü sayfalarından yapabilirsiniz. Ölçüm yaparken net sonucu alabilmek için bilgisayarınıza ethernet kablosu ile internet veriyor olmanız gerekir. Kablosuz bağlantılarda net sonuç çıkmayabilir. Eğer satın aldığınız internet paketi hızından daha düşük bir hız alıyorsanız 0850 288 80 80 TurkNet Hızlı İşlem Hattını arayarak problemi giderebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Yap

İnternet hız testi yap, çünkü satın aldığınız internet paketi ile kullanabildiğiniz internetin aynı olup olmadığını test etmeniz gerekir. Testi nasıl yapacağınızı yukarıda detaylı şekilde anlattık. Herhangi bir hız testi sayfasına girerek internetinizin hızını ölçebilirsiniz. Hız ölçümü esnasında indirme ya da dosya yükleme işlemleri yapmamaya özen gösterin. Böylece internet hızınız ile ilgili net bilgiyi edinebilirsiniz.

Ping Nedir?

İnternet bağlantınızdaki reaksiyon süresine Ping denilmektedir. Bilgisayar ile alınan verinin, sunucuya iletilme esnasında geçen zaman olarak adlandırılabilir. Ping online oyun oynayıcılar için oldukça önemlidir. Bilgisayarınız çok iyi dahi olsa eğer internetinizin pingi yüksekse rakiplerinize karşı mücadeleniz kötü olacaktır. Örnek verilecek olursa; oyun esnasında ping süresi 30 olarak ölçüldüyse bu verinizin 30 milisaniye içinde sunucuya gidip geri geldiğini ifade eder.

Ping süresi ne kadar düşük olursa oyun oynama kalitesi de o kadar yükselir, bunun nedeni komutlar çabuk gider ve gecikmeler düşer. Ping sürenizin 280 olduğunu düşünecek olursak oyunda donma, takılma ve ışınlanma şeklinde ifade edilen aksaklıklar olacaktır. Bu nedenle internet hız testi yapılırken ping değerine de bakılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu