Güncel Bilgiler

iPhone Fiyatları Artık Daha Çok Cep Yakıyor

Türkiye’de en çok sevilen ve kullanılan telefon markalarının başında iPhone marka telefonlar bulunmakta. iOS işletim sistemini kullanan android kullanamaz veya çok zorlanır kullanırken gibi birçok tartışmada duymuşsunuzdur. iPhone telefonlar hiç şüphesiz hem işletim sistemi hem donanım hem de işlemci yönünden android telefonların önünde ama ücret bakımından çoğu orta gelirlinin bile almaya cesaret edemeyeceği tutarlarda sunulmakta. Önceden bir asgari ücretlinin 3 maaşına denk gelen telefonlar artık 6 veya 7 maaşına denk gelmeye başladı.

iPhone marka telefon ve aksesuarların fiyatları yüksek olduğu kadar kalitesi de bir o kadar yüksek. Sadece telefon olarak değil kulaklık, saat, bilgisayar, tablet gibi ürünlerde de kendini belli ettiren ve sattırmayı başaran ürünleri üretiyorlar. Hem en son teknoloji hem de kaliteli ürünleri piyasa sürerek piyasaya yön veriyorlar. Piyasaya bu kadar hakim olan bir marka rakibi olmadığı için fiyatları da referans alacak veya rekabetten kaynaklı düşürecek bir marka olmaması da fiyatların yüksek sunulmasının bir nedeni midir. Bunun dışında doların artması mı yoksa farklı etkenlerde bu ücretlendirmeyi etkilemekte mi.

iPhone Fiyat Artışının Başlıca Nedenleri

Bunun birçok sebebi var tabi, arz talep dengesi dolar kuru, üretim maliyetlerinin artması ve kullanılan teknoloji gibi birçok sebep olduğu gibi ülkemizde uygulanan vergiler nedeniyle ücretlendirmeler daha da artmakta. Bir kaç hafta önce doların ani yükselişi ile birlikte Apple internet sitesi online satışları durdurarak fiyat güncellemesi yapmak satışları durdurdu. Bu bile telefon fiyatlarını bir anda %60 % 70 civarında artmasına neden oldu. Tabi Apple satışlarının tekrar başlaması ile fiyatlar normal standartlına döndü ama yeni güncelleme ile % 25’lik bir fiyat artışı ile Apple online satışlarına yansımış oldu.

Tabi sadece bu sebeplerden değil ayrıca küresel çaptaki pandemi nedeniyle işçi ve üretim sıkıntısından kaynaklı olarak iPhone ürünleri normalinin üzerinde bir fiyatla piyasaya sunulmakta. Bunun yanı sıra kullanılan teknoloji geliştikçe bu ücretlere olumsuz yönden etki etmekte. Tasarımda herhangi bir farklılık olmasa da yazılımsal ve donanımsal olarak devamlı yeni ürünlerini geliştiren bir marka olan iPhone hem kendi işlemci mimarisi ile hem de kamera yazılımları ile diğer telefonlardan daha performanslı olarak çalışıyor ve bunu da alıcılara fiyat bakımından yansıtıyor. Ayrıca telefonunu kamera yönünden çok ileri bir teknoloji ve yazılıma sahip olmasından kaynaklı depolama alanında yüksek tutmak gerekiyor. Depolama alanı nekadar yüksek olursa fiyatta paralel olarak artmakta.

Ülkemizde en çok kullanılan iPhone 11 modeli bile dolar kurunun artmasından sonra 7000 TL bandından 10000 TL bandına çıktı. Dolar kuru teknolojik aletleri maalesef bu kadar çok etkilemektedir. Tabi bu en alt seviye depolama alanına sahip iPhone 11 modeller için depolama alanı arttıkça fiyatta ona göre artmakta. Bunun dışında birde ülkemizdeki vergilerin çok ve yüksek olması eklenince Premium seviye bir telefon almak asgari ücretliler için hayal kalıyor.

Ayrıca Apple markasının bir ağrılığı ve havası olduğundan fiyatı da ona göre yüksekten sunulmakta. Aynı donanımsal ve yazılımı kullanın farklı bir marka iPhone kadar pahalıya ürününü satmayacaktır. Hatta bilginiz üzerinde Apple marka bir bez bile Parlatma Bezi yani 249 TL gibi uçuk bir fiyata satılmakta. Aynı şekilde telefon ve diğer ürünlerde de marka ismini de fiyatlara eklemektedir.

Nedenleri sıralayacak olursak

  • Tüm dünyayı etkileyen pandemi nedeniyle iş gücü eksikliği
  • Türkiye’yi etkileyen döviz kurlarındaki yükselme ve alım gücünün düşmesi
  • Kullanılan teknolojinin gelişmesi ve yeni teknolojilerin eklenmesi
  • Donanımsal olarak ve yazılımsal olarak üst model ürünlerin kullanılması
  • Türkiye’deki vergilerin çok olması
  • Marka ücretinin çok fazla olması
  • Rakip olabilecek firmanın bulunmaması ve rekabet olmadığından fiyatların yüksek sunulması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu