Haber

Kolyenin Altın Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kolyenin altın olduğunu nasıl anlarız, Elimizdeki değerli eşyanın orijinal olduğunu nasıl anlarız, Ayarsız altın yüzük olur mu detayları yazıda

Kolyenin Altın Olduğu nasıl anlaşılır? Kolyenin Altın Olduğunu nasıl anlarız detaylı bilgiler.

Bazen bir kuyumcudan aldığımız, bazen bir hediye aldığımız, bazen de düğünden takılan takıların orijinal olup olmadığını anlamak isteriz tabi bunu kimseye belli ettirmeden yapmaya özen gösteririz. Eskiden ağrılığı sertliği gibi görsel durumlarına bakıp anlayabileceğiniz sahtelik imitasyon ürünlerin kalitesinin artması ve kullanılan teknolojinin gelişmesi ile artık ayırt edilemeyecek duruma geldi. Bu nedenle göz ile tespit etmek nereyse imkansız oldu, o kadar ki haberlerde kuyumcuların bile dolandırıldığı haberleri görmeye başladık.

Kolyenin Altın Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

Bir altın takı parçası genellikle, içeriğini ve/veya üreticisini tanımlayan bir damga olan bir damga ile işlenir. İşaretler genellikle bir yüzüğün içi gibi göze çarpmayan bir yerde görünür.

Standart saflık skalaları ve ayarına dayanır. Büyüteç testi olarak da bilinen damga testi, altının gerçek olup olmadığını kontrol etmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Bu işlemler kuyumcular tarafından yapılan işlemlerdir. Taşa vurma şeklinde bir başka yöntemde ise ağırlık değişimi ile belirlenir. Kuyumcular Mihenk taşına sürtülerek belirli bir doku bırakıp bırakmaması üzerinden ayar suyu ile sürtülen yerde iz silinip silinmediğine bakılarak orijinal olup olmadığını anlar.

Yüzüğün Altın Olduğunu Nasıl Anlarız?

Yüzüğün altın olduğunu nasıl anlarız sorusunun birçok yöntemi vardır.

Altını batırıp batmadığını görmek için bir sürahi suya bırakın. Test etmek istediğiniz hem suyu hem de altını alacak kadar büyük bir kap alın. Kullandığınız su sıcaklığı gerçekten önemli değil, bu nedenle ılık su iyidir. Gerçek altın yoğun bir metaldir, bu nedenle doğrudan sürahinin dibine düşer. Taklit altın çok daha hafiftir ve yüzer. Gerçek altın da ıslandığında paslanmaz veya kararmaz, bu nedenle bir renk değişikliği görürseniz, muhtemelen altın kaplama yapmışsınızdır.

Altının yapışıp yapışmadığını görmek için güçlü bir mıknatısı yukarı tutun. Bu test için metal karışımlarını bile çekebilen güçlü bir mıknatısa ihtiyacınız var. Mıknatısı altının üzerine getirin ve nasıl tepki verdiğini gözlemleyin. Altın manyetik değildir, bu yüzden yapışan hiçbir şeye aldanmayın. Mıknatıs altını kendisine doğru çekiyorsa sahtedir. (Mıknatıs testi kusursuz değildir, çünkü sahte altın, paslanmaz çelik gibi manyetik olmayan metallerden yapılabilir.)

İz bırakıp bırakmadığını görmek için altını sırsız bir seramik üzerine sürün. Sırlı herhangi bir şey test sonuçlarını etkileyebileceğinden, sırsız bir seramik parçası kullandığınızdan emin olun. Altından bazı parçalar çıkana kadar öğenizi plaka üzerinde sürükleyin. Siyah bir çizgi görürseniz, bu altınınızın gerçek olmadığı anlamına gelir. Altın çizgi genellikle gerçek altını gösterir. (Sır; camsı tabaka)

  • Bu test altını biraz çizer, ancak tipik olarak çok belirgin bir hasar bırakmaz. Çizik veya asit içeren diğer testlerden çok daha güvenlidir.
  • Bunu yapmanın bir başka yolu da cildinize bir miktar kozmetik fondöten yaymak ve kuruduktan sonra altını üzerinde sürüklemektir. Sahte altın genellikle fondötenle reaksiyona girerek içinde yeşil veya siyah bir çizgi bırakır.

SİRKE TESTİ; Bu test, metale, göze çarpmayan bir yere birkaç damla sirke uygulanmasını gerektirir. Metal gerçek altın ise herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Metal sahte altın ise renk değiştirir

Ayarsız altın yüzük olur mu?

Ayarsız altın yüzük olur mu sorusu dolandırıcılar tarafından çıkarılmış bir argümandır. Altının bir ayarı olması lazımdır. Değeri bu ayara göre belirlenir. Yüzüğün içerisinde işaret veya ayırt edici işaret, bir öğenin ayarı (yüzde kaç altından oluştuğunu size söyler) vardır.

Altında Ayar Ne Demek

Altında ayar ne demek, birçok kişinin merak ettiği bir sorudur. Altında sağlık derecesine ayar denir. % 100 saf altın doğada bulunmaz bundan kaynaklı 24 ayar altın saf altın olarak geçer ama % 100 altın değil 999.9 saftır (1000 gramda 999.9 ayar gram altına 0.1 gr gümüş veya diğer metaller). Altınların saflık dereceleri;

24 ayar  altın % 99.9 saf altını

22 ayar % 91,6 saf altını

18 ayar altın %75 saflık oranı

14 ayar altın %58,5 saflık oranı

Kolyenin Altın Olduğunu Nasıl Anlarız

Kolyenin Altın Olduğunu Nasıl Anlarız gibi yöntemlerle uğraşmamak adına güvenilir kuyumculardan ya da internet sitelerinden alışveriş yapın. İnternetten satın aldığınız kolyenin altın olup olmadığını kuyumculara göstererek test edebilirsiniz. Ancak altın kolyeler pahalı olduğundan dolayı satın alınan yere dikkat edilmesi daha önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu