Oyun

Kulaklık Cızırtı Sorunu ve Çözümü 2023

Uzun kulanımlar sonrası kulaklık cızırtı sorunu oluşturabiliyor. Peki, kulaklık cızırtı problemi nasıl çözülür?

Kulaklı artık herkesin yanından ayırmadığı, gündelik yaşamımızın sıkça kullandığımız ve vazgeçemeyeceğimiz bir eşyamız durumundadır. Kulaklığı seçerken bile her şeye dikkat etmeye çalışır. Ses kalitesi, aktif gürültü engelleme, tuş fonksiyonları, ses hassasiyet seviyesi, kulaklıkta kullanılan malzeme gibi birçok özelliğini kontrol ederek almaya dikkat ederiz. Bu kadar özenle seçtiğimiz bir eşyayı da oldukça sahiplenmemiz çok normal. Sonuçta telefon veya bilgisayarda kullanırken, konuşma yaparken veya müzik dinlerken en ufak ses bozukluğu bizi çok rahatsız edebilir. İlk aldığımızda herhangi bir problem olmamasına rağmen bir gün birden cızırtı gelmesi gerçekten bizi çok üzecektir.

Kulaklı kullanımı sadece kişisel kullanım için değil iş içinde sıklıkla kullanım sağlanır. Yolda yürürken şehrin gürültüsünden kurtulup müzik dinlemek için kulaklığınızı takarız. Bazen evde kafa dinlemek ve biraz rahatlamak için oyun oynarken oyundan zevk almak için ve kazanmak için kulaklığınızın iyi olması gerekir. Ses kasma ve discord üzerinden arkadaşlarınız ile konuşurken sıkıntı yaşanmaması gerekir. Bu nedenle kulaklık insanların vaz geçemeyeceği çok önemli bir alettir.

Kulaklık Cızırtı Sorunu

Kulaklık cızırtı sorunu, çoğu yerde kullanım sağladığımız kulaklıklarda bazen sıkıntı çıkabiliyor. Bu sıkıntılardan biride kulaklıktan cızırtı gelmesi gibi sorunlardır. Kulaklıktan gelen cızırtının bir çok sebebi olabilir. Telefona kulaklık takınca cızırtı sıkıntısı veya oyun kulaklığından gelen cızırtı sorunları hem işimizi veya eğlencemizi yarım bırakabilir. Kulaklıktan cızırtı gelmesi PC üzerinde oyun sırasında gelmesi oyun içerisinde sizi çok sıkıntıya sokabilir. Kulaklıktan gelen cızırtı sesi engellemek için bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemler genelde sıkıntıları geçirebilir. Ama düzelmez ise yetkili servise iletmeniz daha uygun olacaktır.

Kulaklıktan Cızırtı Geliyor Ne Yapabilirim

Kulaklıktan cızırtı gelmesi gibi bir sorun ile karşılaşırsanız bu her zaman kulaklığınızın bozulduğu anlamına gelmez. Çünkü bazen telefon ve bilgisayar üzerindeki yazılımından veya donanımsal sebeplerden kaynaklana bilir. Yazılım sorunlar güncelleme veya yeniden yüklemeler ile düzelebilir. Donanımsal sorunlar maalesef düzelme ihtimali çok azdır.

  • Kulaklık cızırtı sorunu bezen yüksek ses açılmasından kaynaklı olabilir. Ses yükseltilmesi kulaklıkta ses patlamasına bu nedenle cızırtıya sebep olabilir. Sesi azaltarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.
  • Bilgisayar kulaklığında bu problemi yaşıyorsanız. Kullandığınız bilgisayarın ses yöneticisi güncellemeleri ile bu problemden kurtula bilirsiniz. Windows kullanıyorsanız Realtek HD Audio yöneticisi üzerinden gürültü tutma ve Akustik eko iptali gibi özellikleri aktif duruma getirirseniz. Kulaklıktaki cızırtı sesi gidecektir.
  • Telefon kulaklığında cızırtı gelmesi durumu bazen kulaklığın yerine tam olarak oturmaması sıkıntısından kaynaklana bilir. Jak yuvasına kulaklığınızı tam olarak yerleştirip tekrar denerseniz sorun düzelmiş olacaktır.
  • Bir diğer sebeplerden biride kulaklığınızı spor sırasında kullanmış iseniz su girmiş olabilir. Böyle bir durumda kulaklığınızı bir süreliğine kullanmayıp beklerseniz içerisindeki nem gittikten sonra sıkıntı düzelecektir.

Bunların tamamını denediniz fakat halen cızırtı geliyorsa öncelikle faklı bir kulaklık ile telefonunuzu veya bilgisayarınız da herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Masa üstü bilgisayarlarda statik elektrik sebebiyle bu sıkıntı yaşana bilir. Eğer herhangi bir sorun yok ise kulaklığınız arızalanmış ve garanti süreci içerisinde ise servise göndermelisiniz. Eğer kendiniz tamir etmeye çalışırsanız garanti kapsamı dışında kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu