Teknoloji

NFT Örnekleri – En Pahalı NFT Eserleri

NFT örnekleri, en pahalı NFT eserleri, NFT sanat eserleri, NFT fiyatları nedir, NFT resimler işte detaylar.

NFT örnekleri şimdiye kadar satılmış en pahalı NFT eser hangisidir. Gün geçtikçe NFT popülaritesi artmakta. Özellikle son birkaç ay içerisinde uçuk fiyatlara satılan eserler haber sitelerinde boy gösterince insanlar daha çok merak etmeye başladı. Peki NFT nedir? Açılımı Non Fungible Token anlamı ise değiştirilemeyen Token’dir. Diğer bir adıyla benzersiz dijital varlık olarak ta adlandırılır. Yani sadece bir tane olan ve başka bir kopyası olmayan Token. NFT olarak kullanabileceğimiz sanat eserleri, video, görseller, tablolar hatta ilk tweet bile NFT olarak satıldı. Bir hikayesi bir anlamı olan ve ender olan çoğu şey dijital ortamda satışa konularak satılabiliyor.

NFT yapmak için bir yazılım bilgisine sahip olmanıza da gerek yoktur. Çoğu site üzerinden eserlerinizi blok zincirlere kaydederek NFT haline getirebiliyorsunuz. Bu şekilde önde gelen sitelere de fiyat belirleyerek veya açık artırma usulü ile satabiliyorsunuz.

1. Everydays: The First 5.000 Days 69,3 milyon dolar

Everydays: The First 5.000 Days
NFT örnekleri

Şu ana kadar satılmış en pahalı NFT eser olan “Everydays: The First 5000 Days”  Sanatçı 2007 yılından beri her gün paylaşmış oldu fotoğrafları birleştirecek oluşturmuş olduğu dijital eseri rekor fiyata satarak gündeme geldi. Birçok haber kanalında bununla ilgili haberler yapıldı dünyanın en pahalı NFT satışı olarak kayıtlara geçen satış 69,3 milyon dolara satılarak gerçekleşmiş oldu. Satılan bu eser sanatçının 5000 günlük bütün paylaşımlarının aynı fotoğraf karesi altında toplanmasıyla oluşturulmuş bir eserdir. 

2. CryptoPunk #7523: 11.8 milyon dolar

NFT örnekleri

Kripto dünyası ile biraz ilgileniyorsanız cryptopunk serisine bilirsiniz. Bunun sebebi birçok ünlü sanatçının ve fenomenin hem bu NFT serisinin reklamını yapması hem de çok yüksek ücretlerle satın almasından kaynaklı bu NFT serisini oldukça popülerdir. 

2017 yılında ethereum blok zinciri üzerinden piyasa sürülen CryptoPunks’ın Serisi toplamda 10000 adet farklı karakterden oluşmakta ve bunlardan sadece 9 tanesi uzaylı karakterdir. Bu karakterler içerisinde en zor bulunanlarından olması ve Covid Alien olarak adlandırılan #7523 nolu CryptoPunks serisi ağzında bir maske olmasından kaynaklı oldukça nadir bir koleksiyon parçasıdır.  

3. CryptoPunks  #3100 7.58 milyon dolar

NFT örnekleri

CryptoPunks koleksiyonu dünyanın en pahalı NFT koleksiyonları listesinde ilk sırada, birçok ünlü sanatçı ve tanınmış iş adamları bu koleksiyonlardan eserler alarak paylaşımlarında bunu bildirdi. CryptoPunks koleksiyonu içerisinde en pahalı ikinci eser olan #3100  Diğer eserlerden farklı olarak beyaz ve mavi kafa bandı ile öne çıkan ve benzersiz olan bir NFT eserdir. Devamlı yeni teklifler ile satışa sunulan #3100 son satışından sonra yeni bir alıcı bulamadı halen.

4. CryptoPunks #7804 – 7.57 milyon dolar

NFT örnekleri

En pahalı NFT eserler arasında bulunan #7804 CryptoPunks eserler arasında özellik bakımından oldukça az görülen şapka pipo ve gözlük kombini aynı anda bir eserde buluşmasından kaynaklı oldukça yüksek ücretlere alıcı buldu. Bu benzersiz NFT eser ismini açıklamak istemeyen bir kullanıcı tarafından 7.57 milyon dolara alıcı buldu.

5. Crossroads: 6.66 Milyon Dolar

NFT örnekleri

Birçok NFT esere sahip olan Beeple tarafından Donald Trump’ın ABD seçimlerini kaybetmesini tiye alan 10 saniyelik bir video çıplak olarak yerde yatan Trump’ı gösteriyor ve değeri 6.66 milyon dolara alıcı bulmayı başardı. 

En pahalı NFT  eserleri orada sıraladık. NFT ler bir sanat biçimi olarak tüm dünya üzerinde kabul görmüş durumda. Bu sebepten ötürü birçok sanatçı eserlerini NFT sanat eserlerine çevirerek dijital ortamdan satmaya başladı. NFT Resim, NFT  Tablo, NFT  punk gibi birçok NFT eserler farklı platformlarda alıcısını bulmak için satışa sunuldu. Bu akıma kapılıp Araştırmadan herhangi bir Eser almamak gerekir. Öncelikle yapılan satışın güvenilirliğini araştırıp eserleri bu şekilde almanız daha uygun olacaktır Ve daha güvenilir olacaktır. 

Ayrıca yeni teknolojilerden biri olan metaverse evreninde de bu benzersiz eserlerimizi kendi avatarımız olarak veya o dünyadaki istediğimiz bir alanda sergileme imkanı da bulunmaktadır. Yani alacağımız eseri hangi metaverse evreninde olursak olalım bir biri ile entegreli olarak çalışacağı için istediğimiz yere taşıyabileceğiz. Tabi bu bütün blok zincirlerin birbiri ile entegre olmasından sonra gerçekleşecek olan bir işlem olacaktır. Şuanda eseri aldığınız blok zincir üzerinde sadece kullanabileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu