Teknoloji

Numarayı Gizliden Çıkarma Nasıl Yapılır 2024?

Eğer birini aradığınızda karşı tarafa numaranız gösterilmiyorsa ve “Arayan Kimliği Yok”, “Özel Numara” ya da “Gizli Numara” adıyla çıkıyorsa, numaranızı gizli hale getirmişsiniz demektir. Numarayı gizliden çıkarma işlemi ise bir dakikada yapabileceğiniz bir ayar ile mümkün. Bu ayarı yaparak telefonunuzdan yapacağınız aramalarda karşı tarafın görmesini sağlayabilirsiniz. Ek bir hatırlatmada bulunmamız gerekirse, bazı mobil hat kullanıcıları gizli aramaları kabul etmemektedir. Gizli aramaları kabul etmeyen bir hattı numaranızı gizli yaparak aradığınızda “bu kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir” benzeri bir uyarı ile karşılaşırsınız.

Telefon numarasını gizliden çıkarmak için hem cihaz ayarlarından hem de sms yoluyla işlem yapılabilir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için gizli numaradan çıkma nasıl yapılıyor aşağıdaki başlıklarda anlatıyor olacağız. Sizler de anlattığımız yöntemleri uygulayarak cihazı özel numaradan çıkarabilirsiniz.

Numarayı Gizliden Çıkarma Nasıl Yapılır 2024?

Telefondan birini aradığınızda karşı taraf gizli numara ya da numara yok olarak görüyorsa hattınızın numarası gizlenmiştir. Bunu açmak için, Telefon ayarlarına girin > Arama ayarları buradan da Arayan Kimliği Göster seçeneği kapalı ise aktif konuma getirmeniz gerekir.

Android Telefon Numarasını Gizliden Çıkarma Ayarları

Samsung, Xiaomi, Lg, Vestel, HTC, Oppo ve Realme gibi telefon modellerinde gizli numarayı kapatmak için;

 • Cihazın ayarlar bölümüne gidin.
 • Arama Ayarları seçeneğine basın.
 • Bazı eski telefonlarda, Arama Ayarları, Ayarlar bölümünden olmayabilir. Normal Arama yapılan sayfanın altındaki menü tuşuna basarak bu ekrana gelebilirsiniz.
 • Ardından Ek Ayarlar sayfasına gidin.
 • Buradan Arayan Kimliğini Göster seçeneği kapalı konumdaysa aktif edin.

iOs iPhone Gizli Numara Kapatma

iPhone cihazınızdan da telefon numaranızı gizleyebilir ya da tekrar açabilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler ise;

 • iPhone cihazınızın Ayarlar bölümüne gidin.
 • Buradan Telefon uygulamasını seçin.
 • Ekranı aşağı kaydırın.
 • Seçenekler arasında Numaramı Göster seçeneğini aktif hale getirin.

Yukarıdaki adımları uygulamanız halinde iPhone telefonunuzdan da numaranızı görünür hale getirmiş olacaksınız.

Gizli Numara Açma ve Kapatma Nereden Yapılır?

 • Telefon ayarlarından.
 • Gsm operatörünün uygulamasından.
 • Tuşlama yaparak.
 • Müşteri hizmetlerini arayarak.

Gizli numara açma ve kapatma işlemlerini yukarıda listelediğimiz yöntemlerle yapabilirsiniz. En basit yöntem telefon ayarlarından yapmaktır. Eğer kullandığınız GSM operatörünün mobil uygulaması cihazınızda yüklüyse, bu uygulamaya giriş yapıp, hat ayarlarından da aynı işlemi yapabilirsiniz.

Turkcell aboneleri gizli numaradan gelen aramaları engellemek için; *253# tuşlayıp “YES”e basarak ilgili servisi aktif edebilirler.

Turkcell aboneleri birini ararken numarasını gizlemek istediğinde; numaranın başına  #31# tuşlayıp, sonra aramak istediği numarayı yazıp ararsa numarasını gizlemiş olur.

Vodafone Gizli Numaradan Gelen Çağrıları Engelleme

Vodafone aboneleri, gizli numara ile arayanların çağrılarını engellemek isterlerse GIZLI AC yazıp 7046’ya mesaj gönderebilir ya da 7046 yı arayabilir. Gizli numaradan gelecek olan çağrıları tekrar almak isterseniz GIZLI KAPAT yazıp 7046’ya mesaj yollayabilir ya da 7046’yı arayarak işlem yapabilirsiniz.

Türk Telekom Gizli Numara Engelleme ve Açma

Gizli numaradan gelecek olan aramaları engellemek ya da tekrar aktif etmek isterseniz, Türk Telekom Online işlemler uygulamasına giriş yapın. Servisler kısmından Gizli Numara ile ilgili ayarları yapabilirsiniz. Ayrıca Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayarak da bu işlem yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu