Haber

Onore Olmak Ne Demek? Onore Etmek TDK

Onore olmak ne demek? Onere olmak nasıl yazılır? Onore etmek ne demek TDK‘ya göre nasıl yazılır? Detaylar haberimizde.

Onore olmak ne demek ve nasıl yazılır? TDK bazı kelimelerin anlamlarını ve yazılışını öğrenmek için kullanılan kaynaklar arasındadır. Türk dilinde bazı kelimeler çok az kullanılıyor. Bunlardan biri de Onore kelimesidir. Beni Onore ettiniz denildiğinde bunun ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu haberimizde cümlede kullanarak ne anlama geldiğini anlattık.

TDK‘ya göre Onore nasıl yazılır? Onure mi yoksa Onore mi doğrusu. Haberimizde doğru yazılışını, cümlede kullanılışını ve anlamlarını anlattık.

Onore Olmak Ne Demek?

Onore olmak, Fransızca honorer kelimesinden dilimize gelmiştir “Onore etmek” şeklinde yazılır. Dil Derneği bu şekilde yazılışını kabul etmektedir.

TDK Sözlük ise bu kelimeyi almamış olarak bilinmektedir. “Şereflendirmek”, “şerefyap etmek”, teşrif etmek, onurlandırmak gibi çeşitli anlamlara gelmektedir. Onore etmek, onur vermek, onurlandırmak anlamına gelmesine rağmen Onur kelimesi U harfiyle yazılmaktadır nedeni ise bu kelime Fransızca “honneur” kelimesinden dilimize gelmiştir.

Onore Etmek Nasıl Yazılır?

Onore Etmek ne demek yukarıdaki başlıkta detaylı şekilde anlattık. Özetle “şereflendirmek, teşrif etmek, onurlandırmak ve onur vermek” gibi anlamlar taşır. Onore etmek ve onore olmak aşağıda cümle içinde kullanılmıştır.

 Onore etmek
– Onore olmak
– Onore edeyim derken madara etmek
– Ahmet beyi onore etmek istedik
şeklinde yazmak doğru kullanımdır.

– Onure etmek
– Onure olmak
– Onure edeyim derken madara etmek
– Ali beyi onure etmek istedik
şeklinde yazıldığında ise yanlış yazılmış olur.

Onore kelimesi bilinen ilk defa Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) eserinde yer almaktadır. Onore kelimesi özetle dilimizde yani Türkçe’de “onurlandırmak” anlamına gelmektedir. Tekji.com internet sitesini ziyaret ederek bizleri Onore ettiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu