Güncel Bilgiler

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir

Psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir, Psikolog olmak için hangi bölüm okunmalı, Psikolog hangi bölüm mezunu olmalı, Psikoloji hangi bölüm işte detaylar.

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir

Psikolog olma bir çok gencin hayali. Özellikle son dönemlerdeki Kırmızı Oda dizisi ile birlikte birçok genç psikolog olmak için hangi bölüme gidilmeli hangi derslerin iyi olması gerekir ve kaç yıl okunur gibi soruları araştırmaya başladı. Gelecekteki mesleğinize şimdiden karar verenler ve hedeflerini belirleneler psikolog olmak için gerekli şartları internette kontrol eder ve yol haritasını buna göre çıkarır. Psikolog olmak için lise hayatınızda da çoğu dersinizin iyi olması gerekir. Türkçe Matematik, Edebiyat, Geometri, Tarih ve Coğrafya gibi derslerden başarılı olmalısınız. Gireceğiniz üniversiteye giriş sınavında bu derslerden yaptığınız netler ile istediğiniz bölüme gide bilirsiniz Tabi fizik, kimya ve biyoloji gibi derslerden yapacağınız netlerde bu bölüme gitme oranınızı yükseltir.

Psikolog Olmak İçin Hangi Liseye Gidilir?

Psikolog olmak için Anadolu liseleri veya Fen liselerine gidebilirsiniz. Genel olarak Anadolu liselerindeki eşit ağırlık bölümlerindeki öğrencilerin tercih ettiği bir bölümdür. Üniversitede Psikoloji bölümü okumak istiyorsanız lise olarak Anadolu lisesi veya Fen lisesine gidebilirsiniz. Ayrıca bu liselerin taban puanları da yüksek olduğu için sizin başarını oranınızı yükseltecektir. Alacağınız eğitim ile birlikte istediğiniz üniversite bölümüne gitmeniz daha kolay olacaktır.

Psikologluk İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Psikoloji son günlerin popüler meslek gruplarından bir tanesi. Psikolog olmak için üniversitelerin Fen Edebiyat fakülteleri veya Edebiyat fakülteleri içerisinde bulunmaktadır. Tercih yaparken gitmek istediğiniz üniversitenin 4 Yıllık Psikoloji bölümünü seçerek Psikolog olabilirsiniz. Birçok devlet üniversitesinde Psikoloji bölümü bulunmakta ayrıca özel ve vakıf üniversitelerinde de bölüm bulunmakta. Eşit ağırlık puan türünden başvuru yapabildiğiniz Psikoloji bölümünün 4 senelik eğitim programı bulanmaktadır. Psikoloji bölümü oldukça zor bir eğitim vermektedir. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra psikoterapist olunur.

Psikolog ile psikiyatrist bir birine çok karıştırılır. Psikiyatrist olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir. Psikiyatrist olmak için Tıp fakültesini bitirip uzman doktor olmanız gerekir. Psikolog Fen edebiyat fakültesi mezunudur. Psikiyatrist ise Tıp fakültesi mezunudur bu sebeple ilaç yazma ve ilaçla tedavi yöntemleri uygulayabilirler. Ama Psikoloğun ilaç yazma yetkisi yoktur. Psikologlar almış oldukları eğitime göre psikoterapi uygularlar. Psikiyatrist ise ilaç ile tedavi yanında isterlerse psikoterapi de uygulayabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu