Haber

Puşt Ne Demek?

Puşt ne demek, Pust nedir, Puştun kelime anlamı, Puşt ne demektir işte detaylar.

Günlük hayatta, film ve dizilerde çokça duyduğumuz özellikle Kemal Sunal ile Şener Şen’in repliklerinden hatırladığımız Puşt ne demek, Puşt nedir?
Türkçede günlük hayatta çok sık duyduğumuz, şakalaşan insanların bir birine söylediği, sokakta birilerinin seslenirken kullandığı bir kelime olması bize çok sıradan normal bir anlamı olduğunu negatif veya kötü bir anlamı olmadığı izlenimi kazandıran bir kelime olmasına rağmen aslında oldukça negatif bir anlamı olan bir kelimedir.

Puşt Ne Demek?

Aslen Farsçadan gelen bir kelime olan Puşt ” pasif eşcinsel ” anlamına gelmektedir. Yani halk arasında oğlancı cinsel dürtüler bakımından kendi cinsinden hoşlananlara 13. yüzyılda farsça seslenilen bir kelimeydi. Türkçeye ise biraz daha farklı bir anlamda geçiş yaptı.

Puşt Nedir?

Pust anlamı, Puşt kelimesi gündelik hayatta devamlı olarak karşılaştığımız bir kelime olmakla beraber yüzyıllar içerisinde farklı anlamlarda kullanılan bir kelimede olmuştur. 13. yüzyıllarda farklı 15. yüzyıllarda farklı anlamlarda kullanılmış bir kelimedir.

Tarihi yazıları dikkate aldığımızda 15. yüzyıllarda “arka sırt” anlamında da kullanılmıştır. Türkçede ise puşt güvenilmez kimse anlamında kullanılmıştır. Sıkça duyduğumuz “Puştluk yapmak” kelimesi güvenilmez olan insanlar için “sırtımdan vurma” anlamında kullanılmaya başlamıştır.

Tabi genelde arkadaş çevresinde şakalaşma amaçlı veya büyük akrabaların seslenirken veya severken söylediği bir kelime olduğundan güvenilmez arkadan iş çeviren, sırttan vuran anlamlarını da giderek kaybetmeye başlamıştır.

Türkçe gibi zengin dillerde kullanılan kelimeler sonradan farklı anlamlara gelmeye başlayabiliyor. Puşt kelimesi de giderek olumsuz anlamında kullanılmayarak daha çok bir şakalaşma, seslenme kelimesi olarak kullanılmaya başladı.

Bunun en büyük sebebi hiç şüphesiz Kemal Sunal ve Şener Şen replikleridir. Pust, Pustun anlamı, Puştun anlamını size yazımızda paylaştık umarım beğenmişsinizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu