Teknoloji

Şarkı Bulma Pc ve Telefon İçin 7 Uygulama ve Programları 2023

Telefondan dinleterek şarkı bulma. Bu şarkının adı ne sorularına yanıt. Güncel Şarkı bul uygulamaları ve yöntemleri

Bazen bir kafede bazen sokakta veya sosyal medyada gönderilerin arkasında duyduğumuz ve dilimize yapışan parçanın melodisini söyleriz ama hangi şarkı olduğunu bilemeyiz. Bazen dizi veya film izlerken sahne esnasında bir şarkı çalar ama şarkı ismi hakkında hiçbir bilgi yoktur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda eğer şarkının sözlerini hatırlıyorsanız bulmanız kolaydır. Ama şarkının sözlerini hatırlamıyorsanız veya yabancı bir şarkı ise bu şarkının adı ne diye düşünürsünüz. Böyle bir durumda sadece yardımcı programlar sayesinde şarkıyı bulabilirsiniz.

Teknoloji alt yapısı geliştikçe hayatımıza kattığı kolaylıklar ve faydalar bir o kadar arttı. Önceden kafede, radyoda, dizi veya filmlerde dinlediğim müzikleri bulmak için kılı kırk yarıp araştırma yapmamız veya şans eseri bir şekilde şarkı bulabiliyorduk. Bazen de bulamıyorduk ve bir daha ne zaman denk gelirse diye unutuyorduk. Şimdi uygulamaların veri tabanları o kadar genişledi ki amatör parçaları bile bulmak mümkün duruma geldi. Parçayı birkaç saniyeliğine programa dinlettiğinizde müziği bul özelliği ile kime ait olduğunu gösteriyor.

Piyasada birçok uygulama bulunuyor hatta telefonların kendi asistanlarına bile parçayı dinlettiğinizde kime ait olduğunu buluyor. Size en iyi şarkı ara programlarını paylaşacağız. Bulamadığınız müzik parçalarının küçük bir kısmını bu programlara dinletip müzikten şarkı bulmanıza yardımcı olacaktır. En iyi şarkı bulma programları

En İyi Şarkı Bulma Programları

Bu listenin başında en bilinen ve en geniş kütüphaneye sahip olan bir uygulama ile başlamak gerekir. Tamamen ücretsiz olan uygula listeleri ile istediğiniz zaman istediğiniz yerde merak ettiğiniz müzikleri bulmanızda size yardımcı olacaktır. İşte en iyi şarkı bulma programları

1. Google Asistan

Google Asistan
Google Asistan

Google asistan telefonunuz üzerinden birçok konuda size yardımcı olduğu gibi şarkı arama, şarkı bulma konusunda da size oldukça yardımcı olacak hatta çok fazla yardımcı olacak bir uygulamadır. Müzikten şarkıyı bulduğu gibi mırıldandığınız şarkıyı bile bulmanızı sağlıyor. Yani parçanın melodisini hatırlıyorsanız size hangi parça olduğunu söylüyor. Şarkı bulucu olarak en işlevsel uygulama olabilir. Sadece yapmanız gereken uygulamayı açtığınızda Bu şarkının adı nedir? sorusunu sorup şarkıyı mırıldanmanız yeterlidir. Size şarkının adını söyleyecektir. Ayrıca şarkıyı dinleyebilmeniz için youtube linkleri verecektir.

2. Siri

Siri
Siri

iPhone telefonların asistanı Siri aradığınız şarkıyı bulmanızda size herhangi bir program olmadan yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken sadece çalan müziği Siri’ye dinletmeniz Siri size hangi parça olduğunu ve nerden dinleyebileceğinizi iletecektir. iOS kullanıcılarının yardımcısı olan Siri birçok konuda size yardım ettiği gibi bu konuda da yardım ediyor. Hey Siri dedikten sonra bu hangi şarkı? demeniz yeterli olacaktır. Siri sizin için şarkıyı bulup dinlemeniz için link verecektir.

3. Shazam

Shazam
Shazam

Shazam uygulaması piyasadaki en geniz veri tabanına ait uygulamaların başında gelmekte. Yerli veya yabancı binlerce parçanın çok kısa bir bölümünü bile dinletseniz parçanın kime ait olduğu ile ilgili bilgiyi hemen sizinle paylaşıyor. Ücretsiz ve ücretli sürümleri bulunmakta. Shazam şarkı bulma siteleri arasında en çok tercih edilenidir. Ayrıca bulduğu şarkıyı youtube veya youtube müsic üzerinden dinlemenize de olanak tanıyor. Ayrıca birçok müzik dinleme platformu ile entegre olarak da çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem aramaları kullandığınız müzik dinleme platformunda bulmanızı ve oradan dinlemenizi sağlayacaktır.

4. SoundHound

SoundHound
SoundHound

SoundHound uygulaması shazam ile aynı mantık ile arama yapan bir uygulamadır. Hatta bazı yönleri ile shazam uygulamasının önüne geçmekte. SoundHound uygulamasında diğer müzik bulma uygulamalarından farklı olarak eller serbest modu bulunmaktadır. Bu mod sayesinde Ok Hound dediğinizde uygulama otomatik olarak dinlemeye başlar ve şarkıyı bul özelliği aktif olmuş olur. Bir diğer güzel özelliği ise şarkıyı mırıldandığınızda da şarkıyı melodisinden bulma imkanı tanımaktadır. Ayrıca müzik dinleme platformları ile entegre çalışma imkanı da tanımaktadır.

5. Musixmatch

Musixmatch

Musixmatch diğer uygulamalardan farklı olarak müzik bulma değil şarkı sözü bulmaya odaklı bir uygulamadır. Çok geniş bir veri tabanı sayesinde şarkı sözlerini dinlediğinde otomatik olarak tüm sözleri karşınıza çıkıyor. Ayrıca şarkı bulma özelliği de bulunan programın çok fazla kullanıcısı bulunmakta. Birçok müzik dinleme platformu ile entegre çalışan programın birçok dil desteği de bulunmakta.

6. MusicID

MusicID

MusicID çok sadece bir tasarımı olan oldukça hafif bir uygulama olmasına rağmen birkaç saniyede istediğiniz müziği bulma çok kolay olacaktır. Bulduğu şarkıyı entegre olduğu müzik dinleme platformunda da dinlemenizi sağlayan çok kolay kullanımlı bir uygulamadır.

7. Genius

Genius

Genius kullanımı oldukça kolay ve veri tabanı da birçok şarkıyı kolayca bulmanızı sağlayacak kadar geniş bir uygulamadır. Müzikten şarkı bulma yanı sıra bulduğu şarkıyı youtube den izlemenizi sağlayan çok güzel bir uygulamadır. Diğer müzik dinleme platformları ile entegre olarak çalışabilen uygulama ücretsiz olarak kullanım imkanı da sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu