Teknoloji

Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer 2024 Ne Zaman Düşecek

Telefon fiyatları ne zaman düşer? 2024 Cep telefonu fiyatı ne zaman düşecek? iPhone fiyatları ne zaman düşer haberimizde. Telefon satın alacakların en çok sorduğu soruyu yanıtlıyoruz. Telefon fiyatlarının düşmesi için ne olması gerek merak edenler için detaylı rehber.

Telefon fiyatları ne zaman düşer, gelen son zamlar ile telefon fiyatları iki katına ulaştı. Örneğin iPhone 11 fiyatı 2011 yılında 7000 TL civarındayken 2024 yılında 31 bin 692 TL olmuştur. Bunun nedeni ise Türk Lirasının dolar karşısında değer kaybediyor oluşudur. Bildiğiniz gibi bilindik birçok teknolojik ürün ülkemize yurtdışından geliyor. Satıcı ürünün fiyatını değiştirmese dahi, doların değer kazanması halinde fiyat artışı gerçekleşiyor.

Önceleri yeni model çıktığında eski modelin fiyatı düşerdi fakat artık öyle bir durumda söz konusu değil ne yazık ki. Peki Telefon fiyatları ne zaman düşecek? Tabii ki ülkemizde belirli dönemlerde çeşitli teknoloji ürünlerinde indirimler yapılabiliyor. Buna örnek olarak Muhteşem Cuma ve Anneler günü gibi firmaların yaptığı kampanyaları gösterebiliriz.

2022 Temmuz: iPhone telefon fiyatları güncellendi. Gelen güncelleme ile iPhone 11: 15000 TL olarak çıkış fiyatından çok daha pahalı oldu. iPhone 13 Pro 128 GB’lık model ise 25.000 TL’den 30.000 TL’ye yükseldi.

Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer 2024

Telefon fiyatları ne zaman düşer 2024 yılında en çok araştırılan teknoloji haberlerinden biri de bu oldu. Çünkü geçen yıla oranla bu yıl telefon fiyatları çok daha pahalı. Yeni bir cep telefonu almak isteyenler ise çok yüksek miktarlarda ödeme yapmak istemiyorlar. Alacağı fiyatı en uygun fiyata almak isteyenler ise çeşitli kampanyaları ve indirimleri bekliyorlar. Ülkemizde telefon fiyatları genelde yapılan kampanyalara ve doların düşmesine bağlıdır. Cep telefonu fiyatının düştüğü ve kampanya yapıldığı dönemler ise;

 1. Dolar kurunun düşmesi halinde,
 2. Anneler Günü,
 3. Bayramlar,
 4. Yaz indirimleri,
 5. Yılbaşı kampanyaları,
 6. Sevgililer günü,
 7. Babalar Günü,
 8. Okul Tatili indirimleri,
 9. Yıl Sonu indirimleri.

Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Cep telefonu almayı düşünenlerin araştırdığı telefon fiyatları ne zaman düşecek konusu en merak edilen konulardan biri. Çünkü son birkaç ay içerisinde fiyatlar birden fazla defa zamlandı. Halen daha cep telefonu fiyatlarına yeni zamlar geleceği söyleniyor. Telefon fiyatlarının düşmesi için genel olarak dolar kurunun düşmesi ve sabit kalması gerekir.

Örnek vererek açıklayacak olursak iPhone 13 Pro için istenilen fiyat 1000 dolar ise üretici bu fiyatı talep ediyor. Ancak dolar kurunun yükselmesi halinde ülkemizde fiyat da artıyor. Yani üretici 1000$ almaya devam ediyor fakat doların fiyatı yükseldiğinden biz fazla ödeme yapmış oluyoruz.

Dolayısıyla dolar kuru ve enflasyonun sabit kalması halinde, Rusya ile Ukrayna savaşının da sona erdiğini düşünecek olursak 1.5 yıl sonra teknolojik ürünlerin fiyatının düşeceği söylenebilir. Ancak hem ülkemiz hem de küresel olarak düşünüldüğünde dünya genelinde bir süre daha teknolojik ürünlerin fiyatı artmaya devam edecek.

Telefon Fiyatları Ne Zaman İndirime Girer?

Telefon fiyatları ne zaman indirime girer, araştırması yapanlar için genelde özel günleri işaret edebiliriz. Dolar kurunun düşmesi ve enflasyonun sabit kalması halinde doğal olarak cep telefonu fiyatları da düşecek. Bunun dışında çeşitli markalar ve firmalar satış yaptıkları ürünler için özel günlerde indirimler sağlayabiliyorlar. Bu özel günler ise;

Dolar kurunun düşmesi halinde,
Anneler Günü,
Bayramlar,
Yaz indirimleri,
Yılbaşı kampanyaları,
Sevgililer günü,
Babalar Günü,
Okul Tatili indirimleri,
Yıl Sonu indirimleri.

Şeklinde sıralanabilir. Ancak bu tarihlerde garanti ve kesinlikle indirim yapılacak demekte doğru olmaz. Markalar geçmiş zaman diliminde satışı arttırmak için genelde bu dönemlerde indirim yaptılar.

iPhone Fiyatları Ne Zaman Düşer 2024

Telefon fiyatları ne zaman düşer sorusu ile birlikte iPhone fiyatları ne zaman düşer sorusu da araştırılıyor. En çok zamlanan telefon markalarından biri iPhone oldu. Genelde yeni bir model çıktığında eski modelin fiyatı düşüyordu. Ancak bu yıl itibariyle en eski modelin fiyatı dahi ilk çıktığı fiyata göre daha pahalı satılıyor.

Genel olarak, telefon fiyatlarının düşmesi, teknolojik gelişmelerin etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Yeni telefon modellerinin piyasaya sürülmesi ve mevcut modellerin iyileştirilmesi, telefon fiyatlarının düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca rekabetin artması ve maliyetlerin düşmesi de telefon fiyatlarının düşmesine neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı, telefon fiyatlarının ne zaman düşeceğini tahmin etmek zordur. Ancak genel olarak, telefon fiyatlarının düşmesi beklenen bir durumdur ve zaman içinde meydana gelmektedir.

iPhone telefon fiyatlarının düşmesi için küresel krizin atlatılması ve ülkemizde enflasyonun düşüp sabit kalması gerekir. Ancak genel yorumlara baktığımızda 1.5 yıl kadar dünya genelinde teknoloji ürünlerine ulaşmanın pahalı olacağı söyleniyor.

Samsung Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer

Samsung telefon fiyatları ne zaman düşer sorusu da akıllı telefon alırken Android işletim sistemi kullanmak isteyenler tarafından aranmaktadır. Nasıl ki iPhone telefonlarda fiyatın düşmesi için dolar kurunun düşmesi ve sabit kalması gerekiyorsa Samsung marka telefonlarda da aynı durum söz konusudur. Ama bir süre daha telefon fiyatlarının düşmeyeceği söylentiler arasında. Genel çip problemleri ve küresel krizler nedeni ile teknolojiye ulaşmak 2024 yılı itibariyle çok daha pahalı.

Dolar kuru 2022 Temmuz ayı itibariyle tekrardan hareketlilik kazandığından dolayı telefon fiyatları da güncellendi. Örneğin: iPhone 13 Pro fiyatı 25.000 TL’den 30.000 TL’ye yükseldi.

iPhone 11 Fiyatları Düşer Mi

iPhone 11 fiyatları düşer mi? Geçen yıl arkadaşınızın 7500 TL’ye satın aldığı telefonu bu yıl 12.500 TL’ye almak istememeniz oldukça doğal. Bu nedenle insanlar genelde ikinci el ve temiz cep telefonu arayışına girdiler. Dolar kuru her geçen gün yükselişe devam ediyor.

Bu durumda ise iPhone fiyatları da güncelleniyor. iPhone fiyatlarının düşmesi için dolar kurunun düşmesi ve sabit kalması gerekiyor. Aksi halde telefon fiyatlarında herhangi bir düşüş olması söz konusu değil.

iPhone 13 Fiyatı Ne Zaman Düşer

iPhone 13 fiyatı ne zaman düşer? iPhone 13 model bir akıllı telefon almayı düşünüyorsan ve fiyatların düşmesini bekliyorsan bu bekleyiş biraz uzun sürebilir. Çeşitli platformlarda teknoloji severlerin yaptığı yorumlara baktığımızda dünya genelinde teknoloji ürünlerinin pahalandığını ve ulaşmanın eskiye göre daha maliyetli olduğuna dair açıklamalarıyla karşılaşıyoruz. Ülkemizde bildiğiniz gibi Teknoloji ürünleri dolar kuruna bağlı olarak değişmektedir.

Nasıl ki dolar yükseldiğinde fiyatlar artıyorsa, doların düşmesi halinde de fiyatlar düşecektir. Buna basit bir örnek verecek olursak 2021 Mayıs ayında: Dolar/TL, 8,43’dan işlem görüyorken, tam bir yıl sonra 16,24 Türk Lirası olarak işlem görüyor. Peki sizin düşünceleriniz nedir? Tahmini olarak telefon fiyatları ne zaman düşer?

iPhone 14 Pro Max Fiyatları Ne Zaman Düşer?

iPhone 14 pro max fiyatları ne zaman düşer sorusunu bu cihazı satın almayı düşünenler soruyor. Şuanda en yüksek hafızaya sahip iPhone 14 pro max cihazın fiyatı 57,199 TL’dir. Satın almadan önce acaba fiyatı düşer mi sorusu da insanları düşündürüyor. Ancak günümüzde iPhone 11 fiyatları dahi artarken iPhone 14 modellerinin fiyatının düşmesi çok zor görünüyor.

Yılbaşında Telefon fiyatları düşer mi 2024

Yılbaşında çoğu marka kendi ürünlerinde indirimler ya da taksit seçenekleri ile kampanyalar düzenliyor. 2024 yılbaşına da halen uzun bir süre var. Bunun ile alakalı bir kampanya yapılıp yapılmayacağına dair markalar henüz bir açıklama yapmış durumda değil. Ancak akıllı telefonlarda bir indirim yapılacağı söz konusu değil gibi görünüyor.

Fakat GSM operatörleri yılbaşı için taksit seçenekleri ile ilgili bir kampanya yapabilir. Ancak kesinlikle yapacaklar demek de yanlış bilgi olur.

iPhone fiyatları düşer mi 2024

iPhone fiyatları düşer mi 2024 yılında sürekli zamlanan Apple marka iPhone telefonların fiyatı düşecek mi? Dolar kuru düştüğünde fiyatlar düşen dolar kuru yükselince de fiyatları artan iPhone telefonlar için şu anda bir fiyat düşüşü söz konusu değil. İkinci el piyasasında dahi cihaz fiyatları ilk çıktığı dönem fiyatından daha yüksek diyebiliriz.

Özetle iPhone fiyatlarının düşmesi için dolar kurunun düşmesi ve sabit kalması gerekir. Bunun dışında dünya genelindeki çip sıkıntısı vs çok da etki etmiyor. Çünkü iPhone cep telefonları Avrupa ülkelerinde halen daha aynı fiyattan satılıyor.

Bir Yorum

 1. Sorumuz Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşecek?
  Öncelikle bunu aklınız alıyor mu? Telefon fiyatları ne zaman düşer konusunu araştıranların bir umut belki yeni model çıkınca eski model telefonun fiyatının düşeceği şeklinde olduğunu düşünüyorum. Ancak, 10 Eylül 2019 yılında çıkan iPhone 11 64 GB 7.299 TL fiyatla satılıyordu. Bu yorumu yaptığım gün yani 15 Ağustos 2023 tarihinde ise bir teknoloji mağazasından fiyata baktığımda 22.999 TL olduğunu görüyorum. Çıktığında 7300 TL olan telefon günümüzde 23 bin TL olmuş. Yani neredeyse 3 katı pahalanmış. iPhone 11 örneğine devam edecek olursak 11’den sonra 12, 13, 14 modeller satışa sunuldu hatta muhtemelen iPhone 2023 Eylül ayında yeni modelleri tanıtacak. Fakat bu da iPhone 11 telefon modellerinin fiyatını düşürmeyecektir. Düşürse dahi öyle tekrardan 7000 TL civarlarına düşmesini beklemeyin. Bu nedenle günümüzde iPhone fiyatları ne zaman düşecek gibi araştırmalar yapmaya da gerek yok bence.

  Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer?
  Telefon fiyatları ne zaman düşecek konusuna yanıt vermemiz gerekirse; doların TL karşısındaki yükselişinin durması ve düşmesi gerekir. Vergi indirimi yapılırsa telefon fiyatları düşer. Yeni modeller çıkınca da nadiren olsa da telefonun fiyatı düşebilir. Ancak genel itibariyle döviz kurundaki yükselişin durması ve doların değerinin düşmesi gerekir ki telefonların da fiyatı düşsün. Aksi halde gözle görülür bir indirim görmek mümkün olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu