Haber

Türk Dizileri Neden Eskisi Kadar izlenmiyor?

Türk dizileri neden eskisi kadar izlenmiyor? Bildiğiniz gibi ülkemizdeki dizilerin yaklaşık olarak bölüm süresi 2 saat civarındadır. İnsanlar evlerine döndüklerinde en sevdikleri diziyi tv’den ya da internetten açtığında o günkü bölümünü izlerken reklamlarla birlikte yaklaşık olarak 3 saatini TV başında geçiriyorlar.

İşten yorgun argın gelen çoğu kişi sevdiği diziyi izlerken zaten uyuya kalıyor. Dizilerin uzun oluşu filmde istenilen duygunun verilmesi için boşa vakit kaybına sebep oluyor. Çoğu kişi sırf bundan dolayı Youtube gibi platformlarda dizinin önemli sahnelerini izleyerek bırakıyor. Hatta çoğu insan diziyi izlemekten vazgeçiyor.

Türk Dizileri Neden Eskisi Kadar izlenmiyor

Türk Dizileri Neden Eskisi Kadar izlenmiyor sorusunu madde madde yazacak olursak;

  • Çok uzun olmaları,
  • Hikayenin bir süre sonra saçmalaşması,
  • Sürekli araya giren reklamlar,
  • Hikayenin hep aynı oluşu.

Türk dizilerinin izlenmeyişinin bir diğer nedeni ise konularının hep birbiriyle aynı oluşu diyebiliriz. Örnek verecek olursak son zamanlarda çıkan Üç Kuruş dizisi Çukur dizisini oldukça andırıyor. Bir başka örnek verecek olursak Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi de Kurtlar Vadisi dizisini zaman zaman andırıyor.

Dizilerdeki Saçmalıklar

Dizi süresi ve bölüm sayısı uzadıkça diziler de saçmalaşabiliyor. Örnek verecek olursak Çukur dizisi 2. sezonda tamamen bitecekti, Ancak seyircinin baskısı ve reyting skorları dizinin 4. sezona kadar devam etmesine neden oldu. Fakat dizi son dönemlerinde birinci ve ikinci sezondaki etkiyi yaratmayı başaramadı.

Reklamlar

Dizi başlamadan önce bir önceki bölümün özeti kısa olarak gösteriliyor. Ardından uzun bir reklam arası yapılıyor. Daha sonrasında ise dizi başladıktan 10 – 15 dakika sonra tekrardan reklam giriyor. Bu durum neticesinde insanlar, reklam izlemeye mi geldik diziyi mi izlemeye geldik diye düşünebiliyorlar. Hatta dizinin son sahnesinden önce de reklam eklenmektedir. Çoğu kişi de bu reklamlardan şikayetçi olduğu için Türk dizileri yerine yabancı dizileri izliyorlar.

Yabancı dizileri izleyenlerin genelde söyledikleri şey ise, hem daha kısa hem de daha kaliteli konuya sahip oldukları şeklinde yorumlar yapılıyor. Örnek verecek olursak Lost, Squid Qame gibi diziler konu bakımından da diğer diziye göre çok daha iyi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu