Haber

Dünyanın En İyi Viski Markaları 10 Farklı

Dünyanın En Kaliteli Viski Markaları: En iyi Viski Hangisi?

En iyi viski, en iyi viski markaları insanlar tarafından çokça merak edilen şeylerden biridir. Daha öncesinde de alkol oranı en yüksek içkiler hakkında bir liste oluşturmuştuk. Dünyaca ünlü en iyi viski markası hangisi merak edenler için toplamda 10 adet farklı çeşitte viski markalarını burada listeledik. Hemen hemen hepsinin alkol oranını ve yıllanma sürelerine de başlıklar halinde yer verdik.

Yıllardır alkol severler için üretime devam eden en iyi viski markalarının yanı sıra, farklı tatlar arayanlar içinde güzel aromalar sunuluyor. En iyi viski hangisi, en iyi viski, en iyi viski markalarına bu listeden bakabilirsiniz.

En iyi Viski Markaları Listesi

Toplamda 10 adet farklı viski markasına burada yer verdik. Peki sizin favori viski markanız hangisi? Bu listede olan yada bildiğiniz farklı viski markaları varsa bunları özellikleri ile beraber yorum kısmından yazabilirsiniz.

1. En iyi Viski Woodford Reserve

Woodford Reserve en iyi viski

Viski meraklılarının en çok severek içtiği Woodford Reserve, listemizde ilk sırada yer alıyor. Baskın bitki ve vanilya tadının yanında tütün, tarçın ve karamel aromaları da bulunmaktadır.

Ülke – Bölge: ABD
Damıtımevi: Woodford Reserve
Tür: Kentucky Straight Bourbon
Yaş: 6
Fıçı: Burbon
Alkol: 43.2%

2. Speyburn

Speyburn En iyi Viski

İçmesi kolay Speyburn’s Scotch viski, fiyat bakımından da sıklıkla tercih edilmektedir. Tüm değerleri, tatmin edici bir tat ile yumuşak bir içime sahiptir. Hafif tatlar sevenler için birebirdir. Çok para harcamadan hafif bir viski arayanlar için Speyburn viskinin içimi çok iyidir. Aroma olarak yeşil elma, bal, limon ve vanilya notaları barındırır. Speyburn en iyi viski listemizde 2. sırada yer alıyor.

3. Jameson

Jameson en iyi viski

3 defa damıtıldığı için oldukça rahat bir tada sahip olan Jameson İrlanda viskileri arasında en çok bilinenlerdendir. Hem sek içiminin aroması hem de kokteyllerle tercih edilebilen bir viski markasıdır. Çiçeksi, baharatlı ve hoş tatlı bir aromalıdır.

Ülke – Bölge: İrlanda
Damıtımevi: John Jameson & Son
Tür: Irish Whiskey
Yaş: NAS
Fıçı: Burbon & Şeri
Alkol: 40.0%

4. Maker’s Mark

Makers Mark

Listenin dördüncü sırasında en iyi Amerikan viskilerinden biri var. Mantarının üstünde kırmızı mumu ile çok kolay tanınır. Aroma olarak, karamel, vanilya ve meyve aromalarına sahip, en kolay içimli viskilerden biridir.

Ülke: ABD – Kentucky
Damıtımevi: Maker’s Mark
Tür: Burbon
Fıçı: Amerikan Meşesi (Fıçı içinde Fransız meşesi parçaları)
Alkol: 47%-60%

5. Chivas Regal

Chivas Regal En iyi Viski

Chivas Brothers’ın ürettiği bir viskidir. Scotch viskisi olan Chivas Regal ülkemizde ve dünya genelinde en çok tanınan viski markaları arasındadır. Chivas’ın tarihi1801 yılına kadar gitmektedir. Chivas Regal’ın üretimi, 1786’da kurulmuş olan Highland damıtımevi olan Speyside, İskoçya’daki Keith, Moray’daki Strathisla damıtım evinde damıtılmaktadır. Tat olarak kısmen keskin bir tadı olsa da içimi rahattır.

Ülke – Bölge: İskoçya
Firma: Chivas Brothers
Tür: Malt Harmanı
Yaş: Yaş Belirtilmemiş
Fıçı: Amerikan&Avrupa Meşeleri
Alkol: 40%

6. Macallan

Macallan

Kaliteli İskoç viskilerinden biri olan Macallan, keskin ve yoğun bir aromaya sahiptir. 12 yıllık – 18 yıllık Cask’ın içinde, Amerikan ve Avrupa meşe şeri fıçılarında bekletilir.

Ülke-Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: Macallan
Tür: Single Malt
Yaş: 12-18
Fıçı: Şeri
Alkol: 43%-50%

7. Glenfiddich

Glenfiddich

Glenfiddich’in mottosu, “vadideki en iyi dramı” oluşturmaktır, bu sebeple, haklı olarak, bir şişede bir gurup insana yeterli gelmektedir. Rahatça ulaşılabilecek uygun fiyatlı viski markalarından biridir. Glenfiddich 12 İskoç Single Malt, %40 alkol oranına sahiptir.

Ülke – Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: Glenfiddich
Tür: Single Malt
Yaş: 12-50
Fıçı: Meşe & Solera
Alkol: 40%

8. Jack Daniels Viski

Jack Daniels Viski

Jack Daniel’s viski denince akla ilk gelen viski markalarından biridir. Sadece Türkiye’de değil dünya genelinde en çok satan viskilerden biridir. Jack Daniel’s viski literatüründe Tennessee viskisi olarak geçmektedir.

Ülke: ABD – Tennessee
Damıtımevi: Jack Daniel
Tür: Tennessee
Fıçı: Amerikan Meşesi (Single Barrel)
Alkol: 45%

9. Johnnie Walker Black Label 

Johnnie Walker Black Label

En iyi viski, İskoç viskileri arasında klasik olan Black Label, hem aroma hem kalite ve fiyat bakımından da çokça tercih edilmektedir. Turba ve is tadı yoğun olmayan bir viskidir, karamele yakın tatlı bir keskinliği vardır.

Ülke – Bölge: İskoçya
Damıtımevi: Cardhu
Tür: Harman
Yaş: 12
Fıçı: Meşe
Alkol Oranı: 40%

10. Crown Royal

Crown Royal

Kanada viskilerinin lideri konumundadır. Listemizde onuncu sırada yer alan 10 numara viskidir. 50 çeşitta Kanada viskisinin harmanlanması sonucu elde edilen Crown Royal, vanilya tadını keskin, hoş bir şekilde hissettirir.

Ülke: KANADA
Damıtımevi: Diaego
Tür: Tennessee
Fıçı: Meşe
Alkol: 40%

Benzer Konular: Volim Fiyatları

Viski Markaları

Viski, bir alkolik içki türüdür ve genellikle tahıllardan yapılır. Özellikle mısır, arpa ve çavdar gibi tahıllar kullanılarak yapılan viskiler, çeşitli markalar tarafından üretilir. Örnek olarak, aşağıda bazı popüler viski markalarını veriyorum:

  • Johnnie Walker: Skoçya kökenli olan bu marka, dünya çapında tanınan bir viski markasıdır.
  • Jack Daniel’s: Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen bu marka, Tennessee viskisi olarak da bilinir.
  • Jameson: İrlanda kökenli olan Jameson, dünya çapında popüler bir viski markasıdır.
  • Glenfiddich: Skoçya’da üretilen Glenfiddich, farklı viski tiplerini içeren geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.
  • Chivas Regal: Skoçya kökenli olan Chivas Regal, çeşitli viski tiplerini içeren geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.
  • The Glenlivet: Skoçya’da üretilen The Glenlivet, farklı viski tiplerini içeren geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Bu sadece birkaç örnek. Dünya çapında birçok viski markası bulunmaktadır ve her biri farklı ülkelerde üretilmekte ve farklı tat profillerine sahip olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu