Teknoloji

iPhone Şarj Soketi Bozuldu Ne Yapmalıyım?

iPhone telefonlarda sıkça rastlanan arızalardan biri de cihazdaki şarj soketinin bozulmasıdır. Bu problemle karşılaşanlar ise iPhone şarj soketi bozuldu ne yapmalıyım sorusunu sıkça araştırıyorlar. Öncelikle iPhone telefonunuzun şarj almayışının nedeninin gerçekten soketten kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmeniz gerekir. Bunun için de yapmanız gereken, farklı bir şarj aletiyle şarj etmeyi denemek ya da aynı şarj aletiyle başka bir iPhone cihazı şarj etmelisiniz. Eğer aynı şarj aletiyle başka cihaz şarj oluyorsa, büyük olasılıkla telefonunuzun şarj soketi bozulmuş demektir.

iPhone şarj soketi tamiri, tamirciye bağlı olarak fiyatı değişmektedir. Örneğin, bir telefoncuya bunun maliyetini sorduğumuzda bize 300 TL fiyat verdi. Fakat aynı işlem için internette 600 – 900 TL gibi ücretler talep edilmekte. Ancak, bu durum ilgili cihazın modeline göre de farklılık gösterebilir. Yani bütün iPhone modelleri için aynı tamir ücreti talep edilmemektedir.

iPhone Şarj Soketi Bozuldu Ne Yapmalıyım?

iPhone şarj soketinin bozulduğunu düşünüyorsanız ve tamir konusunda uzman değilseniz cihaza daha büyük zarar vermemek için güvenilir tamircilerden birine götürebilirsiniz. Eğer cihazın garantisi devam ediyorsa, Apple ile iletişime geçerek garanti kapsamında ilgili soketin değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

iPhone şarj soketinin bozulma nedeni ise, cihaz şarja takılıyken ilgili alana baskı uygulanması ve bundan kaynaklı olarak soket alanının genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Şarj soketi bozuk cihazlar, genelde şarj kablosu takılıyken kabloyu oynatınca şarj alır. Fakat sabit bırakıldığında çoğu zaman şarj almayacaktır.

iPhone Şarj Soketi Tamiri Ücreti

iPhone şarj soketi tamir ücretlerini internetten araştırdığımızda iPhone 14 Pro Max ve üst modellerin 3000 TL’ye kadar tamir edildiğini görüyoruz. Eğer cihazınızın garantisi varsa bu tamiri garanti kapsamında yapmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

iPhone cihazlarınızda pil ve şarj soketi gibi arızalarla karşılaşmamak için orjinal şarj aleti ve kablosu kullanmaya özen gösterin. Ayrıca cihazınız şarjdayken, şarj kablosuna baskı uygulamamaya özen gösterin. Çünkü ne kadar fazla baskı uygulanırsa, soketin zarar görme olasılığı da o kadar artacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu