Güncel Bilgiler

YouTube Arka Planda Çalma iOs – Android

Youtube arka planda çalma nasıl yapılır? Ücretsiz Android ve iPhone Youtube arka planda çalma detaylarını haberimizde anlattık.

Youtube arka planda çalma, özelliği premium ile beraber gelen bir özelliktir. Yıllardır Youtube mobil uygulamasından açtığımız videolar arka planda oynamıyordu. Ancak yapılan güncellemeler ve gelen premium özelliğiyle herhangi bir videoyu arka planda da çalıştırabiliyorsunuz. Youtube‘u arka planda çalıştırmak ücretsiz çeşitli programlar ve uygulamalar ile yapılabilmektedir. Ayrıca bazı tarayıcılar da Youtube‘u arka planda çalıştırmamıza olanak sağlıyor.

YouTube arka planda çalma yöntemleri nelerdir? Merak edenler için iOS ve Android için YouTube’da ücretsiz olarak arka planda nasıl şarkı çalınır? Bu sorunun yanıtı için birden fazla yöntem bulunuyor. Sosyal medya uygulamalarında gezerken arka planda da Youtube oynasın istiyorsanız buradaki adımları uygulayabilirsiniz. Peki, Youtube arka planda çalma uygulama olarak ne kullanılmalı?

Youtube Arka Planda Çalma Nasıl Yapılır?

YouTube arka planda çalma yöntemi olarak ilk yöntem YouTube Premium olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Premium’un sağladığı diğer özelliklerden de faydalanabiliyorsunuz. Ücretli aboneliğin avantajlarını sıralayacak olursak:

 • YouTube videolarını reklamsız bir şekilde arka planda çalıştırabilirsiniz.
 • YouTube Original içeriklerine ulaşabilirsiniz.
 • YouTube Music Premium’u bilgisayardan ve mobilden kullanabilirsiniz..
 • Videoları telefonunuza indirip internetsiz ortamlarda da izleyebilirsiniz.

Eğer Youtube premium için ücret ödemek istemiyorsanız aşağıda Android ve iPhone telefonlar için ücretsiz Youtube arka planda oynatma yöntemlerini anlattık.

Hatırlatma: Youtube premium aile hesabı aldığınızda toplamda 6 kişiye kadar kullanılabiliyor. Arkadaşlarınızla birlikte aile hesabı alıp kullanmaya başlarsanız daha hesaplı olacaktır.

Youtube premium reklamsız kullanım, video indirme, Youtube Music, ve indirilen videoları internetsiz ortamda izlememize olanak sağladığı için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Tek kişilik ya da aile hesabı alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

1. Android YouTube Arka Planda Çalma

Android Youtube arka planda çalma yöntemi ile başka işlerle uğraşırken telefonunuzda müzik çalmaya devam etsin. Hem müzik dinlemek hem de sosyal medyada gezinmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Youtube arka planda açmak için:

 • Google Chrome veya Mozilla Firefox tarayıcısını telefon/tabletinize yükleyin ve açın.
 • YouTube’a  giriş yapın.
 • Arka planda çalmasını istediğiniz şarkı ya da videoyu açın.
 • Sağ üst kısımdaki üç nokta simgesine dokunun.
 • Masaüstü görünümüne geçiş yapın.
 • Videoyu tekrar başlatın ve telefonunuzun ana ekrana geçiş yapın.
 • Bildirim çubuğunu aşağı kaydırarak başlatma butonuna dokunun.

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda sistem bilgisayardan giriş yaptığınızı düşünerek Youtube’u arka planda oynatmanıza izin verir. Android tabletler için yine yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz.

2. iPhone YouTube Arka Planda Çalma Uygulama

Youtube arka planda çalma iPhone‘dan yapabilmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Bu yöntem yine tarayıcı yöntemidir. iPad tabletlerde de yine aşağıdaki yöntem kullanılarak arka planda Youtube videoları açılabilir.

 • Firefox tarayıcını açıp tarayıcıdan YouTube’a giriş yapın.
 • Arka planda çalışmasını istediğiniz videoyu açın.
 • Videoyu açtıktan sonra ayarlar bölümünden masaüstü sürümüne geçiş yapın.
 • Videoyu başlatıp ana ekrana dönüş yapın ve ekranı yukarı kaydırın.
 • Herhangi bir şarkının isminin altında bulunan oynatma butonuna dokunarak çalıştırın.

Yukarıdaki yöntemler, YouTube’da ücretsiz bir şekilde arka planda şarkı açmak için kullanılan yöntemlerdir. Bunlar harici üçüncü parti uygulama olarak bilinen uygulamalar da kullanılabilir. Ancak bu uygulamaların ne kadar güvenli ve güvenilir olduğu bilinmemektedir. Bu nedenle programsız bir şekilde arka planda Youtube ile müzik ya da video oynatmak isterseniz buradaki yönlendirmeleri takip edebilirsiniz. Programsız bir şekilde reklamsız kullanmak isteyenler ise bahsettiğimiz Android ve iOs yöntemlerini kullanabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu